Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

6 ayda 136 milyon

dolarlık ihracat

 

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden zeytin ve zeytinyağında 2021’in ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3’lük kayıpla 136 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Zeytin ve zeytinyağı ihracatının alt kalemlerine bakıldığında en büyük payı 77 milyon dolarla sofralık zeytin aldı. Sofralık zeytini yaklaşık 55 milyon dolarla zeytinyağı ve 4 milyon dolarla prina yağı izledi. Türkiye geneli zeytin, zeytinyağı ve prina yağı sektöründe en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke Almanya oldu. Bu ülkeyi ABD, Irak, Romanya ve İspanya izledi. İhracatımızda değer olarak en fazla artış gösteren ülkeler ise İspanya, İran ve Avustralya olarak gerçekleşti.

2025 HEDEFİ 1.5 MİLYAR DOLAR

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, 2020-21 sezonunda 300 milyon doları ülkemize kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre yeni dikilen ağaçların verimli hale gelmesiyle birlikte sofralık zeytin rekoltesinin 1 milyon 200 bin tona, zeytinyağı rekoltesinin ise 650 bin tona yükselmesinin beklendiğini belirten Er, şunları kaydetti: “Bu rekoltelere ulaştığımız takdirde sofralık zeytinde dünya birinciliği Türkiye’nin olurken, zeytinyağında da ikinci sıraya ülkemizin adı yazılacak. Türkiye üretimde bu seviyelere ulaştığı takdirde ihracatta da dünya genelinde fiyat yapıcı konuma gelecek. Zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında hedefimiz, ambalajlı ürün ihracatını artırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek.”

NELER YAPILDI?

* 2019-20 sezonunda 33.5 milyon dolarlık tutarla Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında yüzde 30’luk payla açık ara birinci sırada yer alan ABD’ye 2021’in Ocak-Haziran döneminde 20 milyon dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihraç etmeyi başardık.

* Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürütülen Turquality projesi kapsamında geçen şubat ayında ABD pazarında gıda sektöründeki öncü ithalatçılara, otel ve restoranların satın alma direktörlerine hibrit tadım etkinliğiyle zeytinyağımız tanıtıldı.

* Türk zeytinyağı özellikle Kovid-19 virüsüne karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oynadığı önemli rol nedeniyle dikkatleri üzerine çekti.

* UNLV (University of Nevada-Las Vegas / Las Vegas Üniversitesi) ve Caesars Entertainment ortaklığında kurulan yenilikçi turizm teknolojileri ve mutfak laboratuvarı bulunan Black Fire İnovasyon Merkezi’nin mutfak etkinlik alanında tadım ve tanıtım etkinliği gerçekleştirilen Türk zeytin ve zeytinyağları katılımcılardan büyük beğeni topladı.

* Şu ana kadar sonuçları açıklanan yarışmalarda Türk zeytinyağları 298 ödül kazandı.

* New York’ta düzenlenen NYIOOC World Olive Oil Competition’da Türk firmaları toplam 44 ödüle değer bulundu.

* Firmalarımız, İtalya’da düzenlenen EVO-IOOC’de 68, Japonya’da gerçekleştirilen JOOP’ta 70, Olive Japan’da 33, London IOOC’de ise 83 ödülü Türkiye’ye getirdi.