Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

ABD’li şeflerden çağrı:

Türk zeytinyağı tüketin

 

Ege İhracatçı Birlikleri, Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Turquality projesi kapsamında, ABD pazarında Türk lezzetlerinin tanıtım atağını Türk zeytinyağı ile sürdürdü. UNLV (University of Nevada-Las Vegas/Las Vegas Üniversitesi) ve Caesars Entertainment ortaklığında kurulan Black Fire İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen hibrit tanıtım etkinliğine Amerika Aşçılar Federasyonu (American Culinary Federation) Las Vegas Bölümü Yönetim Kurulu Üyesi Lucio Arancibia), Mutfak Bölümü Eğitmeni Mark Sandoval, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Joseph Lema’nın yanı sıra Las Vegas otellerinin yönetici şefleri, satın alma direktörleri ve çevrim içi katılımcılar katıldı. Las Vegas’ın en prestijli otellerinde yönetici şeflik görevlerinin yanı sıra Uluslararası Aşçılık Okulu Direktörlüğü görevi de yapmış olan şef Michelle Vietmeier, ABD’li tüketicilerin damak zevkine ve önemli bir sağlık trendi olan Akdeniz diyetine uygun menü hazırladı.

SAĞLIKLI BESLENMENİN ANAHTARI

Sağlıklı bir beslenmenin Akdeniz ürünlerinden geçtiğinin altını çizen şef Vietmeier, sağlıklı aile menüleri hazırlamak isteyen şeflere Türk zeytin ve zeytinyağı kullanmalarını tavsiye etti. Kullanılan zeytinyağı çeşidine göre farklı farklı çeşniler elde edilebileceğini vurgulayan ünlü şef, tereyağı yerine zeytinyağı tercih edilmesinin faydalarını belirtti. 2005-2007 yılları arasında Beyaz Saray Konuk Şefliği yapmış olan Lucio Arancibia da Arjantin’de küçük bir çiftlikte geçen çocukluğu boyunca zeytinyağını hem beslenme, hem de cilt sağlığı için kullandıklarını anlattı. Sağlıklı ürünlere karşı tüketici eğilimlerinin de son yıllarda arttığını belirten Arancibia, zeytinyağının kolesterolü düzenleyici etkisinden ve yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar bakımından zenginliğinden bahsetti.

YÜZDE 30 ARTIŞLA 15 MİLYON $

ABD’nin yıllık 400 bin tona ulaşan zeytinyağı tüketiminin 391 bin tonluk büyük dilimini ithalatla karşıladığını söyleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, hedeflerinin bu pazardan daha fazla pay almak olduğunu kaydetti. Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında ABD’nin 15 bin 265 ton karşılığı 33.5 milyon dolarlık tutarla açık ara birinci ülke olduğuna işaret eden Er, “ABD, 2020-2021 sezonunda Türk zeytinyağı sektörünün ihracatında yüzde 30’luk paya ulaştı. 2021’in ilk 3 ayında ABD’ye yaptığımız zeytinyağı ihracatı ise yüzde 30’luk artışla 11.4 milyon dolardan 15 milyon dolara yükseldi. Türkiye, zeytinyağı rekoltesinde önümüzdeki 5 yıllık süreçte 650 bin tona ulaşmayı hedefliyor. O zaman yıllık 400 bin ton ihracat yapabilecek konuma yükselmemiz gerekiyor. Dünya genelinde zeytinyağı ihracatında en hızlı genişleme sağlayabileceğimiz birkaç ülkeden biri ABD. Bugünden önümüzdeki yıllar için çalışıyoruz, bu çabaların meyvelerini o zaman toplayacağız” dedi.

Zeytin ağacının ana yurdunun Anadolu toprakları olduğunu belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Levent Bilginoğulları ise Türkiye’nin 120’den fazla ülkeye zeytinyağı ihraç ettiği bilgisini verdi. Bilginoğulları, “Her biri kendine özgü tat ve karakteristiğe sahip 90’ın üzerindeki çeşidiyle Türk zeytini tüm damaklara hitap ediyor. Bu da Türk zeytinyağının farklı mutfak zevklerine kolay uyum sağladığını gösteriyor. Öte yandan Türkiye, dünyanın en büyük ikinci sofralık z eytin üreticisi” şeklinde konuştu.