Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Hatice-Prof. Dr. Selçuk Aktürk çifti, fotoğraf çekmek için keşif yaparken Milet  ile İasos antik kentleri arasındaki bölgede gördükleri asırlık zeytin ağaçlarından etkilenmişler. O bölgede 10 dönümlük bir zeytinlik edinmişler. Bahçedeki tahminen 2 bin 500 yıllık Anıt Ağaç’tan yola çıkarak ‘Ata Ağaç’ markasını oluşturmuşlar.

 

 

Ata Ağaç markasının sahibi, zeytin dostu Hatice Aktürk, Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’ni bitirmiş, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluklar Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmış, uzun yıllar büyük şehirlerde yaşamış, çeşitli firmalarda yöneticilik görevi üstlenmiş, iş gereği dünyanın pek çok ülkesine seyahat etmiş ve sonrasında her şeyi geride bırakarak Muğla’ ya yerleşmiş.

Kasım 2016’da kendisi gibi doğa ve fotoğraf tutkunu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Aktürk’le evlendikten sonra fotoğraf çekmek için keşif yaparken Milet (Miletos) ile Kıyıkışlacık (İasos) antik kentleri arasındaki bölgede bulunan tarihe tanıklık etmiş çok eski zeytin ağaçları dikkatlerini çekmiş. Bunun üzerine, Milas sınırlarında, içinde yaşları 100 ile 2 bin 500 arasında değişen 10 dönümlük bir zeytinlik edinmişler.

 

2500 YAŞINDRA OLDUĞU SANILIYOR

 

Bu ağaçlardan biri de, uzaktan bakıldığında kendini saklayan, ancak, “Yanıma gelin ve heybetimi görün” dercesine haykıran, toprak yüzeyindeki çevresi yaklaşık 12.5 metre, çapı da yaklaşık 4 metre olan ‘Ata Ağaç’ imiş. Hemen bilimsel yöntemlerle yaşını tespit etme girişimi başlatmışlar. Kesin olmamakta birlikte en az 2 bin 500 yaşında olduğu verisine ulaşmışlar. Onlarca asra, olaya, medeniyete şahitlik etmiş bu ağacın uyandırdığı heyecan, Milet-İasos arasındaki tarihin tanıklarını gün yüzüne çıkarmak ve hak ettikleri değere ulaşmalarını sağlamak için geliştirdikleri projenin bir parçası olarak da ‘Ata Ağaç’ markasını doğurmuş.

“Asırlardır pek çok efsaneye konu olmuş zeytin ağacı, meyvesi ve suyu hakkında çoğu insan gibi geleneksel bilgilere sahipken yeniden tanışmamız birkaç yıl önce Zeytindostu Derneği aracılığıyla oldu. İçimizde derinlerde var olan doğa ve zeytin ağacı sevgisi böylece farklı boyutlara ulaştı. Geçen yılın kasım ayında 5’incisi düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği kapsamında Ata Ağaç’ın zeytinlerini erken hasat edip yaklaşık 24 derecede sıkımını yaptık. Yoğun meyvemsilik (çoğunlukla roka, tere, karabiber, morsalkım, akasya, menekşe kokuları), yüksek acılık ve yakıcılığa sahip yağın yarım litresi 30 bin TL’ye alıcı buldu” diyorlar.

 

2019 TANITIM, 2020 İHRACAT YILI

 

Aktürk çiftinin ağaçlarının çoğu yöreye ait memecik türü. Zeytinler elle toplanarak aynı gün içinde Yatağan’daki Turgut Anadolu Yatırım’a ait tesislerde soğuk sıkım yapılıyor. Duyusal ve kimyasal analizler akredite laboratuvarlarda gerçekleştiriliyor.  Ticari faaliyetine yeni başlayan marka, geçen yıl sınırlı üretim gerçekleştirmiş. Tüketiciye ulaşma kanalları şu an için sosyal medya, internet sitesi ve gurme marketler. 2019 ise marka için tanıtım yılı olarak belirlenmiş. Hedefler arasında ulusal ve uluslararası zeytinyağı yarışmalarına katılım var. Ayrıca, zeytin ağacına ve ürünlerine farklı bir bakış açısı getirecek yeni projelere başlanması düşünülüyor. 2020 için de ihracat planlanıyor.

 

ZEYTİNCİLİK SADECE O DEMEK DEĞİL

 

“Ülkemizde zeytincilik denildiğinde çoğunlukla sofralık zeytin ve zeytinyağı anlaşılıyor. Ancak olay bu ikiliden ibaret değil. Kozmetikten sağlığa, enerjiden savunma sanayine kadar pek çok sektörde ihtiyaç duyulan katma değeri yüksek, ihraç potansiyeli olan ürünlerin Ar-Ge faaliyetleri de gerçekleştiriliyor. Ankara Teknokent’te kurulu aile şirketimiz Aktürk Ar-Ge Ltd. Şti. de işte bu faaliyetlerin tamamını sürdürüyor” diye de ekliyorlar.

 

Aktürk Ar-Ge Ltd. Şti.

Ata Ağaç

Milas