Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Marmara Üniversitesi’nde eczacılık okuyan İsmail Ayaz, bir yandan da zeytine sevdalandı. Keremköy’de, üzerinde 300 yaş üstü bin 200 zeytin bulunan bahçe satın aldı. ‘Ayazbey’ markasıyla kısa sürede hem zeytinde, hem de zeytinyağında ulusal/uluslararası yarışmalarda ödül üstüne ödül kazandı. Van Başkale-Balıkesir Ayvalık hattında mekik dokuyan Ayaz, öyküsünü Bilge Ağaç’la paylaştı.

 

İsmail Ayaz aslında bir eczacı. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirmiş. 1990’da Diyarbakır’a askere gitmiş. Sonrasında memleketi İstanbul’a dönmek yerine bölgede kalarak önce Bitlis’te, ardından Van Başkale’de eczane açmış. Zeytin ve zeytinyağı yolculuğu ise Ağustos 2011’de Ayvalık-Gömeç arasındaki Keremköy’de 300 yaş üstü tabir edilen bin 200 adet yaşlı ağaçtan oluşan zeytinliği almasıyla başlamış.

86 dönümlük tek bahçedeki ağaçların tamamı Ayvalık cinsi. Yıllık üretimi iklim koşullarına bağlı olarak değişmekle birlikte 10 ton civarında. Markası ‘Ayazbey’. Sıkımı, Ayvalık’taki Özgün Zeytincilik’te yaptırıyor. Tüketiciye eczane, market, internet ve fuarlar kanalıyla ulaşıyor.

 

İSRAİL VE İNGİLTERE’DEN ALTIN

 

Kısa sürede önemli başarılara imza atmış. 2016’da Zeytindostu Derneği’nin yarışmasında 1 altın, 1 gümüş madalya kazanmış. Aynı organizasyonda 2017’de gümüş, 2018’de de altınla taçlanmış. Geçen yıl İsrail’de düzenlenen Terra Olivo’dan altın madalya ile dönmüş. Sofralık zeytinde de İngiltere’deki London ITOC’tan da altın almış.

Halen Butik Zeytin Zeytinyağı Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan İsmail Ayaz, “Ayazbey Gıda olarak, İngiltere, Rusya, Ukrayna, İran, Suudi Arabistan, Çin, Güney Kore ile ihracat görüşmelerimiz var. Amacım, Türk zeytinyağını kendi markamla yurt dışına pazarlamak ve tanıtmak. Zeytin ağaçlarımın sayısını da yenilerini dikerek artırmak” diyor.

Ayazbey

Keremköy

Ayazbey Gıda, Tarım, Hayvancılık, Turizm Ltd. Şti.