Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı, aşçı, gurme, iş insanı Ayhan Sinan Sicimoğlu bu kez zeytinyağı sektörüne atıldı. Sicimoğlu, birçok ülkeye ‘Ahlatoğlu’ markasıyla zeytinyağı ihracatı yapan, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Ahlat ve Mustafa Ahlat kardeşlerin, OSB’deki tesislerinin yanında modern bir işlik kurdu. Ayhan Sinan Sicimoğlu, Aydın merkezli santrifüj teknolojileri devi HAUS’un ‘Olive Pro 21 Butik Kontinü Sistem Ekstraksiyon Tesisi’ ile kendi adını taşıyan zeytinyağı üretimine başladı. 24 Kasım 2018’de, 8’inci Dünya Zeytin Günü’nde hizmete giren ‘Ayhan Sicimoğlu Zeytinyağları-Zeytin İşliği’nin açılışına HAUS çalışanları da katıldı.

 

GELİRİYLE BURS VERİYOR

 

Dedelerinden kalma arazideki zeytinlerden elde ettiği yağın gelirini Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı aracılığıyla öğrencilere burs olarak dağıtan Sicimoğlu, bu işe sonradan atıldığını ancak ömrünün sonuna kadar bırakmayacağını söyledi. “Ülkemizin önemli bir değeri olan zeytinimize sahip çıkıyoruz. En iyi zeytinleri üretmeye çalışıyoruz. Çabamız, güzel halkımızın sağlıklı beslenmesi. Şimdilik satışımız internet üzerinden ama çok yakında farklı yerlere de gelebiliriz. Zeytin ve zeytinyağının da hastasıyım” diyen Ayhan Sinan Sicimoğlu, Alhatoğlu ve HAUS ailelerine de teşekkür etti.

 

 

Heykel gibi güzel

Zeytini, “Kutsal ağaç, ölümsüz ağaç” diye tanımlayan Ayhan Sinan Sicimoğlu, ekliyor: “Bir heykel gibi güzeldir. Hiçbir modern sanat müzesinde göremezsiniz onun kadar güzel bir eseri. Önce bir bakın yaprağına, meyvesine ve gövdesine. Yüzyıllarca, binlerce yıl önceden zeytin ağacı olduğu düşünülüyor. 6 bin yıl evvel olduğunu biliyoruz. Merkezinin Filistin, Suriye, Türkiye ve Girit olduğunu biliyoruz. Çeşme’de bir kazıda gördüm. Girit ve Çeşme arasında bir zeytin hattı olduğu söyleniyor.

 

ZAMANIN PETROLÜYDÜ

 

İtalya’da konuştuğum bir profesör, ‘Zeytinyağını sadece yemek olarak düşünüyorsun. Zeytinyağı zamanın petrolüydü. Dünyada nasıl petrol savaşları varsa, petrol için dünya birbirine giriyorsa, eskiden de zeytinyağı için bunlar söz konusuydu’ dedi. Şu an tabii ki öyle değil ama önemi yemek için arttı. Kullanılabilecek en önemli yağ. Antioksidan olması, mideden saça kadar tüm vücuda iyi gelmesi gibi çok kutsal bir bitki. Ben bilmiyorum ki, zeytin ve zeytinyağı kadar insanlığa faydalı bir bitki olsun. Biz orucumuzu açarken bile besmele çeker, zeytinle açarız, düşünün bakalım niye acaba?”