Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Aromayı ve tadı dijitale de taşıyamazsak hiçbir şeyiz

Adımın ‘Bilge’ oluşu, bilgelik yolunda yürümeye ant içmiş biri olmam, bilgenin gözü ile bakan ve bilgenin bakış açısıyla konuşmayı seven biri olarak (ve tabii ki ziraat mühendisi ve tadıma gönül vermiş biri olarak) Bilge Ağaç’a yazması şart olmuş biriyim.

Zeytin ve üzümün mitolojik devirlerden beri ayrılmaz ikili olmaları…

Dünya tarihinin ölümsüz canlıları arasında yer almaları…

Hem meyvelerini, hem dallarını, hem yapraklarını, hem de sularını (kısacası her şeylerini) insanlığın hizmetine sunmuş olmaları…

Ve tabii ki kutsal kitaplarda adları geçen meyveler olarak öne çıkmalarından dolayı…

Zeytine ve üzüme gönül vermiş olan ben, derginin yayınlanma tarihi ile çakışacağı için, zeytinyağı ve şarap yapımında hava, toprak, hasat ve preslenme şekli gibi meyve suyunun karakterini etkileyen birkaç faktör olduğunu söyleyerek başlayayım yazıma.

TÜRKİYE CİDDİ ATAK AŞAMASINDA

Türkiye, zeytinyağı sektöründe rakibi olan ülkelerin iklim, hastalık ve zararlılar gibi etmenlerle darbe yemesi, ikili anlaşmazlıklarla pazarlama sıkıntıları yaşaması gibi sorunlarla uğraşmalarından dolayı ciddi bir atak aşaması durumda.

İnsanoğlu uzun ve sağlıklı yaşam için varını yoğunu ortaya koyarken, dünya üzerindeki tüm pazarlar, ticari anlaşmalar, ekonomi ve tabii ki savaşlar adil ve güvenilir gıda ve iyi yaşam üzerine odaklanmışken, sağlıklı yaşamın en önemli sac ayaklarından birinin zeytinyağı olduğunu unutmamak lazım.

Bütün bu açıklamalardan sonra, ülkemizin de zeytinyağında en önemli üretici ülkelerden biri olduğunu söylediğimde hepinizin gözlerinin parladığını görür gibiyim.

ÜNİVERSİTE SINAVI GİBİDİR HASAT

Zeytinyağının tadı, kokusu ve rengi kökenine, çeşidine, yöresine, toprak ve iklim yapısına, bakım işlemlerine ve tabii ki hasat ve depolama işlemlerine önemli ölçüde değişebilir.

Hasat önemli dönemeçlerden biridir.

Ancak Türkiye’de yaşayan bizlerin çok iyi bildiği gibi üniversite sınavı gibi bir şeydir hasat. Bütün bir yıl uğraşır, çabalarsınız. Üstü açık fabrikalar olan tarımda iklim ve tüm olumsuzluklarla debelenirsiniz. Tam, “Bu iş bitti, artık emeklerimizin karşılığını almalıyız” dersiniz ve karşınıza hasat sınavı çıkıverir.

Tüm dünya hasat zamanlamasının, meyve olgunlaşmasının, çeşidin ve meyve yükünün yağ verimi ile kalitesi üzerindeki etkilerine odaklanmış durumdayken zeytinyağında atılım yapmaya hazırlanan ülkemizin bunu es geçmesi imkansız bir hal almış durumdadır.

Uygun hasat zamanlarını kullanarak yağ kalitesini kontrol edebilmek üreticiler için çok önemli bir güçtür.

Bu aşamada karşımıza işletme süreci çıkar. İşletmede küçük akıl oyunları yapmak yerine kaliteye odaklanılması gerektiğini sanırım artık herkes anlamıştır.

Önemli noktalardan biri de hasat sonrası zeytinyağını depolama koşullarıdır. Depolama şekli, şişeleme şekli, saklama koşulları vs. kaliteli bir zeytinyağı için önemli etmenlerdir.

Bunlar kaliteli bir zeytinyağı elde etmek için önemli konular.

SIRADA BU YAZININ SINAVI VAR

Bunları, bu satırları okuyan herkesin en az benim kadar iyi bildiğini biliyorum.

Bu yazının sınavı da şimdi başlıyor.

En iyi kalitede zeytinyağı üretmiş olabilirsiniz ama onun reklamını yapamadıktan ve pazarlayamadıktan sonra ne önemi var?

Günümüz dünyasında artık dijital kimliğiniz yoksa siz hiç kimsesiniz. Sanal dünyada varlık gösteremezseniz var olamaz bir dönemdesiniz.

Facebook, Facebook Live, Instagram, Instagram Story, Twitter, Linkedin, Foursquare, Pinterest, Snapchat, Scope gibi sosyal medya platformlarında var olmak zorunda olunduğunun artık herkes farkında.

Günümüz dünyasında ürününüzün iyiliği kadar pazarlama ve reklamının da çok iyi olması gerekiyor.

ÖNEMLİ OLAN SONUCA ULAŞABİLMEK

Tüm dünya büyük topluluklar inşa etmenin uzun vadeli marka sadakati yarattığının farkında. Hiçbir şey güçlü toplulukları kişiden ve canlı etkileşimlerden daha iyi yönlendiremez.Artık ilgili içerik paylaşmak, konuya odaklanmış topluluklar yaratmak, sonra tutkulu kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlamak ve sonuca ulaşmak önemli.Türk zeytinyağı sektörü yakaladığı kalitesini artık dijital platformlarda ve sanal dünyada da yakalamak zorunda.