Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Zeytinlik Bodrum, başta zeytinyağı olmak üzere eşitli organik ve doğal ürünlerinin satıldığı butik bir işletme. Ancak sadece satış odaklı değil. Aynı zamanda tadım ve tadıma dayalı sohbetlere de ev sahipliği yapıyor. Sahipleri Mustafa-Ayşe Aksakal, “Biz zeytini seviyoruz. Kusursuz zeytinyağı için emek harcıyoruz. Yolu Bodrum’a düşen zeytin dostlarını tadım için bekliyoruz” diyor.

 

Bodrum Konacık’taki Pamir İş Merkezi’nde ‘Zeytinlik’ adlı butik bir işletme var. Mustafa-Ayşe Aksakal çifti, 2014’ten beri bu küçük mekanda başta ülkemizin değişik yörelerinden ve zeytin çeşitlerinden elde edilen ödüllü zeytinyağlarının yanı sıra çeşitli organik ve doğal ürünleri meraklılarıyla buluşturuyorlar. Sadece satış yapmıyor, aynı zamanda tadım ve tadıma dayalı sohbetlere de ev sahipliği yapıyorlar.

MEĞER O KADAR DA KOLAY DEĞİLMİŞ

 

Söze, yurt dışına dostlarını ziyarete giden bir dostlarının, Facebook sayfasında yazdığı yazıdan bir alıntıyla başlıyorlar:

“Peki, oralara giderken Bodrum’a özel ne gibi hediyeler alırdınız, siz olsaydınız? Bodrum’u temsil etmeli, Bodrumlu olmalı. Ne iyi ki, Zeytinlik Bodrum gibi bir yer var Bodrum’da. Oradan Bodrum’u temsil eden çok güzel şeyler alabilirsiniz. Bodrum’da yöresel ürünlerle üretilip markalaşmış butik Bodrum markalarını bulabilirsiniz. Nedir bunlar? Zeytinyağları, zeytinyağlı sabun ve kozmetikler, Bodrum mandalinasından üretilen ürünler (lokum, narenciye reçelleri, reçel kurusu, mandalina reçeli, unu, gazozu vb), butik bira ve şaraplar, keçiboynuzu.”

2014’ün başlarında Zeytinlik Bodrum’u kurarken tek amaçları bu sözleri duyabilmekmiş. Ve 5’inci yılın sonunda bunları duyuyor olabilmek onları çok mutlu ediyormuş.

“Zeytinyağı satalım” diye yola çıkmışlar. Ancak görmüşler ki, zeytinyağı satmak o kadar kolay değilmiş. Zeytinyağının, zeytinin toplamasından üretilip stoklanmasına kadar geçen süre nasıl emek ve özen istiyorsa, aynı emeği satarken de göstermek gerekiyormuş. Zeytinyağını anlamak, bilmek ve bilgileri de aktarmak gerektiğini anlamışlar. Bütün bunları yapabilmek için bir dizi tadım eğitimleri almışlar. Daha sonra Zeytindostu Derneği’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayıp panelist olmaya hak kazanmışlar.

 

AYNI ZAMANDA BİLGİLENDİRİYORLAR

 

“İşin keyifli yanı bundan sonra başladı. İşyerimizde artık nihai tüketicilerle tadıma dayalı sohbetler yapmaya başladık. Öncelikle zeytinyağının kullanım amacına göre alınması gerektiğini anlattık. Yemekler için ayrı, salatalar ve çiğ tüketim için ayrı, sağlık açısından ayrı (yüksek polifenollü içimlik). Doğru üretilmiş bir zeytinyağının meyvemsilik, acılık ve yakıcılık özelliklerini taşıması gerektiğinden bahsettik. Doğru bilinen yanlışların ortaya çıkması sonucu kişilerin kullanma alışkanlıklarını ve stoklama şeklini değiştirdiklerini gördük. Hal böyleyken öğrendiğimiz bu bilgileri daha etkili paylaşım şekline dönüştürerek işyerimizde  ‘Zeytinyağlı Sohbetler’ adında tadım eğitimleri ve değişik konularda atölyeler düzenlemeye başladık. Bütün bunlara ek olarak bölgemizde zeytin ağacı olan kişilerle doğru zeytinyağı üretimi konusunda yaptığımız bilgilendirmeler sonrasında elde edilen zeytinyağlarını tadım için bize getirdiklerinde çok başarılı sonuçlar aldıklarını gördük. Bu da bize doğru yolda olduğumuzu gösterdi” diyorlar.

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ SAYISI ARTIYOR

 

Zeytinlik Bodrum artık doğru üretilmiş, kusursuz zeytinyağların satılabilmek için birbiriyle yarıştıkları bir platform haline gelmiş. Öyle ki; artık tüketiciler gelip, “Hafif meyvemsilikte erken hasat bir yağ istiyorum” veya “Polifenolü 400’ün üzerinde olan içimlik bir zeytinyağı arıyorum” diyebiliyorlarmış. Bu durum Zeytinlik Bodrum’un izleyeceği yolu da belirlemiş. Aksakal çifti, “Zeytinlik Bodrum’un raflarında yer alabilmek için o yağın yetiştiği bölgenin ve zeytin çeşidinin özelliklerini yansıtması, yurt içinde ve dışında düzenlenen yarışmalarda kalitesini tescillemiş olması veya kusursuz bir zeytinyağı özelliklerini taşıması gerekiyor. Bu şekilde üretilen nitelikli zeytinyağlarının sayısının sürekli artış göstermesi, üreticilerin kalite odaklı yaklaşımı ülkemiz ve zeytinyağı sektörü için umut verici bir gelişme. Gerek üreticilerin, gerek tüketicilerin desteği ile amaçlanan noktaya gelindiğini düşünüyoruz. Yolu Bodrum’a düşen zeytin dostlarını tadım için mutlaka bekliyoruz. Biz zeytini seviyoruz. Kusursuz zeytinyağı için emek harcıyoruz. Siz de zeytinyağı almak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın” diye konuşuyorlar.