Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

O bir zeytin ağacı. Geçmişi M.Ö. 1080 yılına dayanan Teos Antik Kenti’nin hayattaki son sakinlerinden. Bin 800 yaşında. Verdiği zeytinlerden üretilen zeytinyağının yarım litresi geçen kasımda tam 30 bin liraya satıldı. Ondan ve diğer ağaçların ürünlerinden müzayedeyle elde edilen 47 bin 750 TL’lik gelir öğrencilere burs olacak.

 

Tarih, 18 Kasım 2018… Türkiye’nin ilk sakin şehri unvanlı Seferihisar’a 5 kilometre uzaklıkta bulunan Teos Antik Kenti’ndeyiz. Burası 12 İyon kentinden biri. M.Ö. 1080’lerde Akalı komutan Athamas tarafından kurulmuş. Arkaik, Roma ve Helenistik dönemlerin en önemli ticaret merkezlerinden. Sanatçıların şehri olarak da anılıyor. Dionysos Tapınağı, Antik Liman, Arkaik Tapınak (Hekatompedon), Arkaik Dönem Akropolü’nün eteğindeki antik tiyatro ve güneydoğusunda yer alan agora, Agora Tapınağı, Bouleuterion, sarnıç ve antik yollar gezilecek yerler arasında. Bu kez geliş nedenimiz sadece bu tarihi ve doğal güzellikleri görmek değil. Seferihisar Belediyesi tarafından tarım şenliği kapsamında üçüncü kez düzenlenen zeytinyağı müzayedesini de izlemek amacındayız. Antik tiyatroya doğru ilerlerken, Teos’un tarih kokan uzun ince yollarında bir zeytin ağacı dikkatimizi çekiyor. Dallarına iple asılı tabeladan isminin ‘Umay Nine’, yaşının ise ‘bin 800’ olduğunu öğreniyoruz. Yıllara adeta meydan okuyan heybeti karşısında sadece bizim değil, konukların büyük kısmının saygı ile önünde eğildiğine tanıklık ediyoruz. Sarılıp bol bol fotoğraf çektiriyoruz.

 

500 YAŞ VE ÜZERİ 200 AĞAÇ

 

Antik tiyatroya geldiğimizde Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, çok sayıda vatandaş ve müzayedeye katılacakların çoktan yerlerini aldığını görüyoruz. Seferihisar’ın yöresel ürünlerinin sunulduğu kokteyl, Serap Tumay ve ekibinin Türk Yunan dostluk şarkılarından oluşan mini konserin ardından Başkan Soyer’i dinliyoruz. Yaptıkları araştırmayla ilçe genelinde 500 yaş ve üzerinde olan 200 zeytin ağacı tespit ettiklerini hatırlatan Soyer, “Üreticiyi, doğayla barışık bir tarımı desteklemeye gayret eden, buradan da bizim ölçeğimizdeki kentlerde uygulanabilecek bir model ortaya koymaya çalışan belediyecilik anlayışımız var. Bugün de onun bir örneğini paylaşıyoruz. Teos, 12 İyon kentinin en büyük ve önemlilerinden biri. ‘Sanatçılar kenti’ olarak da biliniyor. Bu kent aynı zamanda binlerce yaşındaki zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Biz bu iki mucizeyi bir araya getirerek sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu fikri, zeytinin ve zeytin ağacının ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için ortaya koyduk. ‘Ölümsüz’ deniyor zeytin ağacına. Fırtına, deprem ne olursa olsun meyve vermeye devam ediyor. Hem de binlerce yıl! Gerçekten mucize ağaçtan bahsediyoruz. Müzayedede rakam ne olursa olsun, zeytin ağacının değerini karşılayacak bir şey olmayacak. Bizim yapmaya çalıştığımız şey ise zeytin ağacının farkındalığının ne kadar büyük ve güçlü olduğuna vurgu yapmaya çalışmak” diyor.

 

21 GRUPTA TOPLAM 152 ŞİŞE

 

Eski Bakan Çağlayan’ın da zeytin üzerine konuşmasının ardından sahneye münadi Nedim Atilla çıkıyor. Mikrofonu eline alan Atilla önce mini bir koku testi yapıyor. Ardından, yüzlerce (ve hatta binlerce) yılı kalbinde taşıyan zeytin ağaçlarından üretilen zeytinyağları tadım yapılmak üzere sırasıyla dağıtılıyor. Nedim Atilla, iyi bir zeytinyağını anlamak için 3 kritere dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor: Yakarlık, koku ve tat… Tadım sonrası 20 ayrı grup ve 151 şişe zeytinyağının satışı peş peşe gerçekleşiyor. Katılımcıların numaraları bir bir kalkıyor, fiyat yükseliyor. 500 yıllık bir ağaçtan elde edilen zeytinyağı ortalama bin TL’den satılıyor. Ve sıra bin 800 yaşındaki Umay Nine’nin zeytinlerinden elde edilen yarım litrelik zeytinyağına geliyor. Atilla 5 bin TL fiyat vererek müzayedeyi açıyor. En son 30 bin TL fiyat veren işadamı Salih Değerli kazanıyor. Nedim Atilla, “Önemli olan zeytinyağının ne kadara alındığı değil, değerine dikkat çekmek” diyerek müzayedeyi kapatıyor. Açık artırmaya torunu Sami ile birlikte gelen Salih Değerli’yi kutlamak için bir kez daha sahneye gelen Başkan Soyer, müzayededen 47 bin 750 TL toplandığını belirterek, bu parayla ilçedeki çocuklara burs vereceklerini söylüyor. Bize de ilk kez düzenlendiği 2016’da Bülent Akgerman’ın bin 200 TL vererek fitili ateşlediği, 2017’de Şah Tuğrul’un 22 bin TL ile çıtayı yükselttiği, 2018’de de Salih Değerli’nin 30 bin TL ödeyerek gelecek yıllar için çok daha fazlasının mümkün olabileceğini gösterdiği bu eşsiz lezzeti insanlığa sunan Umay Nine’ye minnet duygularımızı ifade etmek düşüyor: İyi ki vardın, iyi ki varsın, iyi ki dünya döndükçe var olmaya devam edeceksin!

Tunç Soyer, Salih Değerli, Sami Değerli