Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Bir varmış bir yokmuş. ‘Kara elmas’ diyarı olarak bilinen Zonguldak, madencilik ve sanayileşme nedeniyle ülkenin birçok farklı şehrinden göç almış. Onların yolları da bu vesileyle kesişmiş. Doğayla iç içe, daha mutlu ve huzurlu yaşam sürmek için bankacılık kariyerlerine son vermişler. Bu son aslında yeni bir heyecanın başlangıcı olmuş. Ve Defne’nin hayatı başlamış.

 

 

Engin Darıcı ve Önder Ömür iki iyi arkadaş. İkisi de Zonguldaklı. Önder Bey, Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye, AÖF Dış Ticaret ve AÖF Adalet mezunu. Engin Bey ise Karaelmas Üniversitesi’nde maden, AÖF’te işletme okumuş. Finans sektöründe faaliyet gösteren farklı kurumlarda çalışmışlar. Yıllar sonra ise aynı işyerinde yan yana görev yapmışlar. Bankacılık hayatları boyunca yaptıkları birçok proje ile üretime ve istihdama katkı sağlamışlar. Aralarında yaptıkları konuşmalarda hep, “Bir gün biz de üretim faaliyeti içinde olmalıyız. Ama yaptığımız üretim aynı zamanda doğayla iç içe olmalı ve insanı mutlu etmeli. İçinde ağaç da olmalı, güneş de olmalı, deniz de olmalı” demişler. Ve bankacılık kariyerlerine son vermişler. Bu son aslında yeni bir heyecanın da başlangıcı olmuş. Bu düşünce onları Ege’ye ve bu coğrafyanın kültürüne yöneltmiş. Yer olarak Ayvalık’ı seçmişler. ‘Daphnelife’ın hayatı da işte böyle başlamış.

 

ZONGULDAK’TAN AYVALIK’A

 

Yıllarca Zonguldak’ta geçen çalışma hayatları ve sosyal çevreleri nedeniyle yöreye olan bağlılık, vefa borcu ve farklı bir bakış açısı oluşturabilmek adına firmalarının merkezini burada oluşturmuşlar. Daphne Zeytinyağı Zeytincilik Ltd. Şti.’yi Nisan 2017’de kurmuşlar. Sabit yatırımları ekimde tamamlayarak ilk üretimlerini gerçekleştirmişler. Aynı yılın aralık ayından itibaren de aktif satış işlemlerine başlamışlar. Kendilerine ait zeytinlikleri yok. İhtiyaçlarını Ayvalık’taki zeytinlikleri kiralayarak karşılıyorlar. “Zeytinyağı için Edremit cinsi ağaçları tercih ediyoruz. Sofralık siyah zeytinde müşterilerimizin talebi nedeniyle ağırlıklı olarak Gemlik, yeşil zeytinde ise Domat ve Edremit tipi çalışıyoruz. Yeni kurulan bir firma olmamız nedeniyle fiili kapasitemiz her geçen artmakla birlikte yıllık 280 tona ulaşma gücümüz var. Sıkım işlemini Ayvalık’ta fiziki koşulları ve çalışma prensiplerini bildiğimiz bir iki firmada yaptırıyoruz. Tüketiciye Altınova’da bulunan mağazamız, Zonguldak’taki merkezimiz ve internet mağazamız kanalıyla ulaşıyoruz. Ayrıca; hepsiburada, n11, gittigidiyor ve epttavm sitelerinde ‘daphnelife’ ismiyle hizmet veriyoruz” diyorlar.

 

B.KARADENİZ’DE ÖRNEĞİ YOK

 

Zonguldak’ın, hatta Batı Karadeniz’in ilk ve tek zeytinyağı üretim firması olarak proje aşamasında bile ihracat öncelikleri arasında yer almış. “İhracat yapmamız Zonguldak için de farklı bir anlam ifade edecek. Bu nedenle görüşmelerimiz ve araştırmalarımız devem ediyor. Bizler bir iş mantığının dışında, hayatı daha mutlu kılacak bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. ‘Sofizm felsefesini’ benimsiyoruz diyebiliriz. Ekonominin gerçeklerine gelecek olursak, her 3 yılda bir kat büyümeyi hedefliyoruz. Sağlıklı ve güvenilir ürünler üreten, ulusal bazda kabul gören bir marka olmak istiyoruz” diye de ekliyorlar.

 

HER ŞEY DEFNE’NİN DOĞUMUYLA BAŞLADI

 

“daphnelife” aslında Engin Darıcı’nın kızı Defne‘nin dünyaya gelmesiyle başlamış. Defne ile birlikte hayallerin peşinde gitmek kararı netleşerek şirket kurulmuş ve ‘daphelife markası oluşturulmuş. Logoda ise biraz Karadeniz’in hırçınlığı, biraz yeşilin huzuru, biraz da Ege’nin simgelerinden ölümsüzlük ağacı motifinden esinlenilmiş. Yeni kurulan bir firma olmasına rağmen ürün gamında 7 farklı boyda 2 çeşit natürel sızma zeytinyağı, 8 çeşit siyah zeytin, 9 çeşit yeşil zeytin, zeytin salatası, ızgara zeytin, 2 farklı çeşnili zeytinyağı, zeytinyağında kuru domates, 7 farklı zeytinyağı sabunu bulunuyor.

 

Önder Ömür, Engin Darıcı

 

Daphne Zeytinyağı Zeytincilik San. ve Tic. Ltd. Şti.

daphnelife

Ayvalık