Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı gıda üretimi teşvik etmek, ürün kalitesini ve verimini artırmak amacıyla üreticiye destek çalışmalarını sürdürüyor. Zeytin ağaçlarını tehdit eden zeytin sineğine karşı da üreticilerle işbirliği yapan Büyükşehir Belediyesi, binlerce ağacın kimyasal kullanmadan bu hastalıktan kurtulması için kolları sıvadı.

Karaburun’da 654 üreticinin zeytinliklerine besi tuzağı şişesi asarak 82 bin zeytin ağacını koruyan, zeytinin verimini ve kalitesini artıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Foçalı zeytin üreticilerine ulaştı. Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy’deki 191 üreticinin 44 bin 107 ağacına 46 bin besi tuzağı hazırlandı. Besi tuzakları gönüllü üniversite öğrencilerinin desteğiyle ağaçlara asıldı. Böylelikle gençler hem doğayla buluşturuldu, hem de zeytin ağaçlarını koruma yöntemi öğretilerek çevrelerine anlatması hedeflendi.

ÜRÜNÜN KALİTESİ ARTIYOR

Üreticiler ve gönüllü gençlerle birlikte Ilıpınar’daki zeytin ağaçlarına besi tuzağı asan Büyükşehir yetkilileri, amaçlarının kimyasal ilaç kalıntılarından arınmış, temiz ve güvenilir gıda üretmek olduğunu söyledi. Üreticilere hastalıkla doğal yöntemlerle mücadele etmeyi öğrettiklerini belirten yetkililer, “Daha önce Karaburun’da yapmıştık. Bu sefer Foça’daki mücadeleye gönüllü üniversite öğrencilerimiz de katıldı. Gençlerimiz bizim pek çok sosyal projemizde yer alıyor, bizi umutlandırıyor. Bu umudu büyütmeliyiz” dedi.

Üretici Fazıl Avlar ise, besi tuzağı yöntemi sayesinde zeytinin kalitesinin artacağını, organik üretime geçebileceklerini dile getirerek. “Daha da önemlisi Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle insan sağlığı için önemli bir çalışma yapıyoruz. Çocuklarımız ilaçsız, zehirsiz ürün yiyecekler” diye konuştu.