Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

GÖMEÇ ZEYTİNCİLER DERNEĞİ

 

Zeytin yaşamdır, yaşamı bırakma!

 

Kuzey Ege kıyılarının kıvrımlı sahil şeridinde, daha aşağılara inmeden Edremit Körfezi’nde yer alan bir Ege ilçemizdir Gömeç…

Çanakkale-İzmir Karayolu’nun tam üzerinde, gerek denize olan kıyı şeridi, gerek tarihi ve doğasıyla yerli turizmin gözbebeğidir.

Ama en önemlisi, zeytin ağaçlarının Ege Denizi’ne uzandığı ve birleştiği bu yerde binlerce yıldır varlığını sürdüren ağaçlarımızın neşe ve umutla yeşerdiği bir ilçemizdir.

Gömeç Zeytinciler Derneği işte tam bu noktada 2014’te Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üretici Dernekler Federasyonu’nun kurulması sırasında, “Bu işte ben de varım” diyerek, ilçenin önde gelen üreticileri ve sanayicileri tarafından İrem Himam’ın öncülüğünde kurulmuş.

Sonrasında da federasyonun kurucu üyesi olarak yerini almış.

Gömeç Zeytinciler Derneği gerek Gömeç sınırlarında, gerek Edremit Körfezi’nde zeytin ağaçları, zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda üreticiler için 7 yıldır aktif olarak çalışıyor.

TOPLAM 55 ÜYESİ BULUNUYOR

55 üyesi ile Gömeç’teki yaklaşık bin 300 zeytin çiftçisini temsilen gönüllülük ve dayanışma esasına göre çalışan Gömeç zeytincileri, derneğe ait internet sitesinin (www.gomeczeytincileri.org) hayata geçirilmesi, dernek üyesi üreticilerle bilgilendirme ve sohbet toplantılarının genişletilerek devam ettirilmesi, çalışma gruplarının oluşturulması, bilgilendirmelerin yapıldığı ortak platformların oluşturulması, ilçede ve Körfez’de hem federasyon, hem de diğer kamu kurumları ve STK’larla ortak çalışmalar yürütülmesi, coğrafi işaret çalışmaları gibi faaliyetleri aktif olarak devam ettiriyor.

Dernek olarak ifade ettikleri slogan, amaçlarını ve vizyonlarını oldukça güzel özetlemiş:

“Zeytin yaşamdır, yaşamı bırakma!”

Gerek dernek olarak bağımsız bir şekilde, gerek federasyon çatısı altında Edremit Körfezi’nde binlerce yıllık kültür mirası olan zeytin ağacını korumak, bölge zeytin ve zeytinyağını dünya standartlarında hak ettiği noktaya getirebilmek, üreticinin ezilmeden emeğinin karşılığını alabilmesi, aynı zamanda tüketicinin ve doğal çevrenin de korunması derneğin önde gelen amaçları arasında.

EN ZORLU SAVAŞIM TAĞŞİŞ

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Can Aytekin bugün için en zorlu savaşımlarının tağşiş ve sahte yağlarla mücadele ve artan maliyetler karşısında üreticinin korunabilmesi olduğunu ifade ediyor.

Yönetim Kurulu üyeleri Erdal Yaşar, Dr. Dilşen Oktay Ertem ve Emin Dereli ise coğrafyasından dolayı sahip olduğu duyusal özellikler nedeniyle dünyada benzerine neredeyse rastlanmayan bir zeytinyağı olan bu toprakların yağını doğru üretmek ve doğru tanıtmak adına çalışmanın sadece Gömeç Zeytinciler Derneği’nin değil, Körfez Bölgesi’nde yer alan tüm üreticilerin ortak paydası olduğunu belirtirken, her konuda olduğu gibi zeytincilik ve zeytinyağı üretiminde de eğitimin ne kadar önemli olduğunun ve tüketicinin bilinçlendirilmesinin zaman kaybetmeden sağlanması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Başkan Yardımcısı Yiğit Mehmet Üreten ise takibat konusundaki sıkıntılardan dolayı zeytincilik kanununun ne yazık ki tam anlamıyla uygulanamadığını, genel anlamda Türkiye’de zeytinciliğin stratejik olarak baştan ele alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

KUTSAL MEYVE, SIVI ALTIN

Zeytin kutsal bir meyve, ondan çıkartılan natürel zeytinyağı ise sıvı altın olarak nitelendirilmiş.

İnsan sağlığına katkısı binlerce yıldır biliniyor ve bilimsel olarak her platformda bu katkı onaylanmış ve kanıtlanmış.

Dünyada sağlık açısından natürel zeytinyağlarının tüketimi ve kullanılması artarak devam ederken, zeytinin ana vatanı olan ülkemizin bu değeri daha üst seviyelere taşıması bir gereklilik.

Gömeç Zeytinciler Derneği bu konuda çalışan sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri.

Başarılarının devamını diliyoruz.