Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Türkiye, zeytinyağında her geçen yıl üretimini artırıyor ama asıl hedef markalaşma. İşte, “Hayal Bahçe’den Zeytinyağları” babasının hayalini gerçeğe dönüştüren genç bir kadın girişimci Kübra Özmen tarafından Urla’da üretiliyor.

 

Hayal Bahçe, İzmir Urla’nın Kuşçular köyünde toplam 90 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 2 bin zeytin ağacının bulunduğu bir yer. Farklı yaşlarda Edremit, Trilye, erkence, delice, domat ve kalamata cinslerinde ağaçlar var. Hikaye, 2015’te, Özmen ailesinin karşılıklı bu iki bahçeyi almasıyla başlıyor. Sonrasında, kızları Kübra Özmen’in de dahil olmasıyla markalaşma süreci başlıyor.

 

BABASININ HAYALİNİ GERÇEK YAPTI

 

Kübra Hanım, o günleri anlatırken, “Bir zeytin bahçemizin olması aslında babamın hayaliydi. Böylelikle bahçemize ‘Hayal Bahçe’ ismini verdim. Ürünlerimizin hepsini kendi bahçemizdeki ağaçlardan elde ettiğimiz için markamıza da ‘Hayal Bahçe’den’ adını koydum. Logo aşamasında ise ürünü yansıtması açısından zeytin yapraklarından ve zeytinin olgunlaşma sürecindeki renginden ilham aldım” diyor.

İlk hasadı Ekim 2017’de yapmışlar. 12 ton zeytin toplamışlar. 2018’de ise bu 8 ton olarak gerçekleşmiş. Zeytinlerinin sıkım ve dolumunu kendilerine ait tesiste yapıyorlar. Ürünlerinin satışını da bahçelerinden, Urla Malgaca Pazarı’ndaki mağazalarından ve internet sitelerinden gerçekleştiriyorlar.

 

KONTROLLÜ BİR BÜYÜME ÖNGÖRÜYOR

 

Kübra Özmen, “Hayal Bahçe’den” için kontrollü bir büyüme öngördüğünü söylüyor, “Bu işi herhangi bir ticari kaygı gütmeden yapıyorum. Bu nedenle çok özenli davranıyorum ve doğru adımlar atmaya çalışıyorum. Her yıl daha verimli bir sezon geçirmeyi, hem zeytin, hem de zeytinyağlarımızda artan bir kalite ile üretim yapmayı arzuluyorum” diye konuşuyor.

Markalarının zincir marketlerde satılması konusuna şimdilik temkinli yaklaştığını dile getiren Kübra Hanım, bunun gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Market raflarında satılan bazı kaliteli zeytinyağları saklama koşulları yüzünden okside olabiliyor. Bu yüzden şu an tekliflere rağmen bu aşamada marketlere satış vermiyoruz. Eğer sirkülasyonun çok fazla olduğu ve saklama koşullarının doğru yapıldığına inandığımız bir yer olursa düşünülebiliriz.”

 

HEDEF KALİTELİ ÜRÜNLER ÜRETMEK   

 

Hedeflere gelince, Kübra Hanım, onu da şöyle özetliyor: “Kaliteli ürünler üretmek ve diğer zeytincilerin üretimlerine destek olmak dışında, marka bilinirliğimizi ve paralelinde satışlarımızı artırmak istiyoruz. Ancak öncelikli hedeflerimiz kaliteli ürünler üretmeye devam etmek, diğer işletmelerin de kaliteyi önemsemeleri için yol göstermek ve kaliteli zeytin ürünleri tüketmek adına tüketicileri bilinçlendirmek. Önümüzdeki yıllarda katılacağım yarışmalarda da başarılı olmak.”

 

İlk hasat yılında çifte ödül geldi

 

Hayal Bahçe’den ilk hasat yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen uluslararası yarışmada bronz, Zeytindostu Derneği’nin 11’inci Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda ise altın madalya ile ödüllendirilmiş.

 

Asıl mesleği iç mimarlık olan Kübra Özmen, “Hayal Bahçe’den” markasının doğuşunda doğru adımlar atmak ve süreci iyi yönetebilmek için pazarlama iletişimi üzerine de yüksek lisans yapmış.

 

Özmen Proje Danışmanlık ve Mimarlık A.Ş.

Hayal Bahçe’den

Urla Kuşçular