Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Mimar Mehmet Al, ata yadigarı zeytinliklerden elde ettiği yağı markalaştırmaya karar verdiğinde yardımına eşi Eda Hanım yetişmiş. Mitolojik ve tarihsel değeri olan bir imaj çizmek adına ilçenin köklü geçmişinde önemli yer tutan Karya kralı ‘Hekatomnos’ta karar kılmışlar.

 

Milaslı Mehmet Al aslında mimar, ama aynı zamanda zeytinyağı tutkunu. Bu altın sıvının büyüsüne daha çocukken kapılmış, dolayısıyla yoğun iş temposunun arasında ona ayıracak zamanı hep yaratmış. Dedesi Mehmet Behlül Zenger ve anneannesi Cenan Zenger’in (Tireli) zeytinliklerinde geçirdiği yaz tatillerinde kuyudan çekilen sularla sulanan ağaçların toplanmasında ve fabrikaya gidiş evresinde başında olmuş. Organizasyonun başındaki dayısı Ali Zenger ve annesi Fatma Al’a da elinden geldiğince yardım etmiş. Mehmet Bey’in bu mucize meyve ve ‘iksir’ diye nitelenen suyuna sevdası hiç ama hiç bitmemiş.

 

MİTOLOJİDEN ESİNLENDİLER

 

Ailesinin, Ağaçlıhöyük ve Alaçam köylerindeki ata yadigarı zeytinlerden elde ettiği yağı bir üst seviyeye taşımak, dökme yerine markalaştırıp ambalajlı pazarlamak için kafa yormuş. Okumuş, araştırmış, incelemiş, eğitimlere katılmış. İş, markaya isim bulmaya geldiğinde yardımına eşi Eda Al yetişmiş.

Eda Hanım, Hacettepe Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı okumuş. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi’nde aynı bölümde yüksek lisans yapmış. Ama mitoloji hep özel ilgi alanı olmuş. Markayı oluştururken mitolojik ve tarihsel değeri olan bir imaj çizmek, yağlarının bu isimle anılmasını istemiş.

 

LOGOLARI ÇİFT TARAFLI BALTA

 

İşte bu noktada kaçak kazı yapan definecilerin bulduğu, yüzyılın keşfi kabul edilen Kral Hekatomnos Anıt Mezarı ona ilham vermiş. Birçok dostları, “Akılda kalıcılığı çok zor” dese de riski göze almışlar. “Hekatomnos’ta kararlıydık. Zeytinyağımız yayıldıkça insanlar bu ismi merak edip soruyor, akıllarında yer ediyor” diyorlar. Logoya gelince, yine Karya Uygarlığı’nın sembollerinden olan kutsallığın simgesi ‘çift taraflı balta’da karar kılmışlar. Emeklerinin karşılığını da katıldıkları ilk yarışmada almışlar. Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 11’inci Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda genel kategori dalında altının da üstünde bir ödül olan premium gold madalyanın sahibi olmuşlar.

 

ÖNCE TÜRKİYE, ARDINDAN DÜNYA

 

Sırlarının, zeytinleri titizlikle erken hasat olarak tek tek elle toplayıp bekletmeden kasalarda taşıyıp soğuk sıkım yapmaları olduğunu söylüyorlar. Hava temassız özel tanklarda saklanan zeytinyağlarının uzun süre tat ve kokusunu koruduğunu belirterek, “Amacımız, buram buram Ege kokan yağımızı öncelikle ülkenin dört bir yanına ulaştırmak, sonra da ihraç etmek. Bunun yanı sıra sadece kendi ürünümüzün değil, yöremizin yüksek polifenollü zeytinyağlarını en iyi şekilde tanıtıp hak ettikleri değeri almasını sağlamak. Tüketiciyi bilinçlendirerek doğru üretilmiş zeytinyağı farkındalığı yaratmak” diyorlar.

 

Hekatomnos Mimarlık

Milas Ağaçlıhöyük, Alaçam