Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Atatürk’ün şoförlüğünü yapma şerefine nail olmuş Çavuş Abdullah Yıldırım’ın, O’nun zekasından, öngörülerinden ve dehasından etkilenip Cumhuriyet’in ilanından sonra oğlu Hilmi ile kurduğu fabrikayla girdiği zeytinyağı sektöründe bayrağı günümüzde Mehmet Hilmi Yıldırım ve oğulları devam ettiriyor.

Hilmi Yıldırım Zeytinyağı, Aydın Germencik’in Hıdırbeyli Mahallesi’nde Cumhuriyet’in kuruluş döneminden kalma fabrikayı geliştirerek günümüz şartlarına uyarlayan bir aile işletmesi.

Yurdumuzun düşman işgali altında olduğu yıllarda, Abdullah oğlu Hilmi Yıldırım, 1919’da askere alınmış ve İstanbul’a şoför okuluna gönderilmiş. Çavuş rütbesiyle orduya ve Kurtuluş Savaşı’na katılmış. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şoförlüğünü yapma şerefine nail olmuş. O’nun zekasından, öngörülerinden ve dehasından çok etkilenmiş. Bu görev aynı zamanda geleceğini şekillendirmesinde de rehber rolü üstlenmiş.

 

NÖBET SIRASI ŞİMDİ BEŞİNCİ KUŞAKTA

 

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından Çavuş Hilmi de memleketine geri dönmüş. Bir süre sonra Cumhuriyet ilan edilmiş. Yapılacak çok iş varmış. Girişimci ruhlu bu genç adam da babasıyla birlikte 1926’da ilk zeytinyağı fabrikasını kurmuş. Bu tesis Yıldırım ailesinin zeytinyağı sektörüne giriş miladı olmuş.

Hilmi Bey, 1955’te yine Hıdırbeyli’de, halen bir aile işletmesi olarak üretimine devam eden ikinci işletmeyi hayata geçirmiş. Zaman içinde bayrağı oğlu Cezmi Yıldırım teslim almış. Cezmi Bey de bir süre devam ettikten sonra 1980’de nöbeti oğlu Mehmet Hilmi Yıldırım’a devretmiş. 1956 doğumlu Mehmet Hilmi  Bey, Ortaklar Eğitim Enstitüsü’nde okumuş. Yaz dönemlerinde akaryakıt işletmeciliği yapmış. Ancak,  toprakla uğraşmak daha ağır basmış ve kendini tamamen zeytine adamış. Dededen ve babadan gördüklerini uygulayarak  edindiği tecrübelerle zeytinyağı sektöründe en kaliteli ürünleri üretmek, verimi yükseltmek, hep daha iyisini yapmak hedefi olmuş. 2004’te kontinü sisteme geçiş yapılmış ve bu süreçte oğulları Cezmi ile Akay da işe dahil olmuş. Böylece günlük 60 ton kapasiteyle çıkılmış.

 

O ÖDÜLLER GURUR VE ESİN KAYNAĞIMIZ

 

Günümüzde ailenin zeytinlikleri Germencik’te, 150 dönümlük tek bahçede. Ve tamamı memecik türü. Sıkımı Hıdırbeyli’deki kendi fabrikalarında yapıyorlar. Kapasiteleri günlük ortalama 100 tona ulaşmış durumda. Tüketiciye aynı zamanda e-ticaret siteleri olan www.hilmiyildirim.com adresiyle ulaşıyorlar.

Mehmet Hilmi Yıldırım, “Ben ve çocuklarım zeytin ağacı altında doğup büyüdüğümüz, zamanımızın büyük bir kısmı da fabrikada geçtiği için zeytin ve zeytinyağına ayrı bir tutkumuz var. Cezmi, 1982 doğumlu. Zeytin ve zeytinyağının içinde büyüdü. Halen şirketin alım-satım ve ticari işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu. Akay ise 1986’da doğdu. Adnan Menderes Üniversitesi Zeytin ve Zeytinyağı Teknolojileri Bölümü’nü bitirdi. Aynı zamanda 2009’da İtalyanların düzenlediği tadımcı eğitiminde üstün başarı ödülü aldı. Zeytinyağı sıkım teknikleri ve kalite kontrol sorumlumuz olarak görev yapıyor. Atalarımızdan devraldığımız bayrağı hep daha ileriye taşıma azmi ve çabası içindeyiz. Emeğimizin ve çabalarımızın ulusal-uluslararası otoritelerce ödüllendirilmesi ise gurur ve esin kaynağımız” diyor.

 

EN KALİTELİSİNİ ÜRETMEYE TALİBİZ

 

Hedeflerini her yıl daha da yükseğe çıkardıklarını vurgulayan Mehmet Hilmi Bey, dünyanın en kaliteli zeytinyağını üretebileceklerine inandıklarını, önümüzdeki sezondan itibaren gündemlerinde ihracatın da olacağını sözlerine ekliyor.

 

 

Yurtdışında 6 altın, 1 gümüş

* İsrail, Terra Oliva 2018 (Grand Prestige Gold)

* İtalya, EVO IOOC 2018 (Silver Medal)

* New York, NYIOOC 2018 (Gold Medal)

* Londra, IOOC 2018 (Gold Medal)

* İtalya, Domina IOOC 2017 (Gold Medal)

* İsrail, Terra Oliva 2017 (Prestige Gold)

* İsrail, Terra Oliva 2017 (Best of Turkey)

 

Yurtiçinde 6 altın

* Zeytindostu Derneği 11’inci Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması (2018): Genel (Altın Madalya), Erken Hasat (Altın Madalya)

* Zeytindostu Derneği 10’uncu Uluslararası Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması (2017): Genel (Altın Madalya), Erken Hasat (Altın Madalya)

* Zeytindostu Derneği 9’uncu Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması (2016): Genel (Altın Madalya), Erken Hasat (Altın Madalya)

 

Mehmet Hilmi Yıldırım-Yıldırım Zeytinyağı Fabrikası

Hilmi Yıldırım

Germencik

 

 

 

 

 

 

 

 

Akay Yıldırım, Mehmet Hilmi Yıldırım, Cezmi Yıldırım