Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Akaryakıt, elektronik ürün ithalatı, inşaat ve mobilya gibi birçok sektörde başarılı işlere imza atan Özkan Engin Alkan, gerçek tutkuyu ise Küçükköy’de 15 zeytin ağacıyla atıldığı zeytincilikte yaşıyor.

Doğu kültüründe zeytinyağı kullanımı az olmasına rağmen Özkan Engin Alkan, rahmetli babasının sayesinde bu nimetle çok küçük yaşta tanışmış. 1974 Diyarbakır doğumlu olan Alkan, Gaziantep Nizip ve Kilis yöresi zeytinlerinden sıkılan yağla büyümüş.

Bilkent Üniversitesi İç Mimari Çevre Tasarımı ve Dumlupınar Üniversitesi İnşaat’ı bitiren Özkan Engin Alkan, ticari anlamda akaryakıt, elektronik ürün ithalatı, inşaat ve mobilya gibi birçok sektörde başarılı işler yapmasına rağmen gerçek hazzı ve tutkuyu zeytinde bulmuş.

 

BİLDİĞİ DOĞRULAR YANLIŞMIŞ

 

Doğaya olan tutkusu onu Ayvalık Küçükköy’de 15 zeytin ağacı olan küçük bir bahçe satın almaya zorlamış. Bahçesinin zeytinleri elbette yetersizmiş. İlk başlarda hazır olan zeytinyağını alıp pazarlamış. Müşterilerinin gerçek zeytinyağına ilgisinden dolayı gözlerindeki parıltı onu kendi yağını üretmeye ve markalaşmaya yöneltmiş. İlk önceliği bu işin eğitimini almak olmuş. Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu’nun açmış olduğu zeytincilik kursuna katılarak, bildiği tüm doğruların aslında yanlış olduğunu öğrenmiş.

 

SERÜVENİNE YENİDEN BAŞLAMIŞ

 

Ve zeytinle ilgili 3 yıllık ticari serüvenine baştan başlaması gerektiğine karar vermiş. İlk iş olarak markası İda Ege’yi oluşturup tescillemiş. Ardından yeni sezonda sektörde yerini almak için, Mayıs 2018’te, lojistik olarak kendine üs seçtiği Balıkesir’de, hiçbir kurum ve kuruluştan destek almadan tek başına kendi öz sermayesiyle yağhanesini oluşturmaya karar vermiş. Yeraltı krom depolama tankları ve cam şişe dolum paketleme ünitelerini kurmuş.

 

HEDEF 5 YIL İÇİNDE İHRACAT

 

“Şimdi, Küçükköy civarındaki köylülerden aldığım zeytinlerimi Tariş’in Burhaniye Pelitköy’deki tesisinde ve Havran’daki Aktaylar’da sıktırıp kendi markamla paketleme yapıyorum. 5 yıllık hedeflerimin arasında ihracat yapmak var” diyor.

 

İda Ege Zeytin ve Zeytinyağı Ürünleri Ticaret Pazarlama

İda Ege

Küçükköy