Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Zeytin öyle bir ağaç ki, meyvesinden yaprağına, çekirdeğinden posasına hiçbir şeyi çöpe gitmiyor. Meyvesi yeniyor, suyu (yani yağı) yemeklerde tüketiliyor. Posası hayvanlara yem olarak veriliyor. Çekirdeği yakıt olarak kullanılıyor. Budanan dalları yakıt olarak değerlendiriliyor. Ömrünü dolduranlardan ise çeşitli objeler yapılıyor. Karasuyundan elektrik elde etmeye yönelik çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Sadece bunlar mı? Tabii ki, hayır. Listeyi uzatmak mümkün. Ancak bunlara son olarak yaprağından üretilen vegan ayakkabı eklendi.

 

ALMAN FİRMASI THIES ÜRETTİ

 

Evet, yanlış okumadınız. Dünyaca ünlü Alman ayakkabı markası Thies, hasat sonrasında ‘artık’ olarak nitelendirilen zeytin yapraklarını kullanarak, her geçen gün artan vegan deri opsiyonlarına bir yenisini ekledi. Thies’in sürdürülebilir materyallerle ürettiği ve ana malzemesi kendi ülkesinde yetişmeyen zeytin olan ayakkabı koleksiyonu kısa sürede piyasanın yeni gözdesi olmayı başardı.

1856’dan beri ayakkabı üreten markanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bu en yeni koleksiyonda yer alan ultra ince deri ‘ıslak yeşil’ denilen bir yöntem kullanılarak yapılmış. ‘OBE’ olarak bilinen ıslak yeşilin aktif bileşeni zeytin ağaçlarının yapraklarından üretiliyormuş. Üretim sürecinde hiçbir ağaç kesilmiyor, tek bir bitkiye bile zarar verilmiyor ve yiyecek üretmek için değerlendirilebilecek alanlar kullanılmıyormuş.

 

ISLAK YEŞİL DENİLEN METODLA

 

Islak yeşil metodunun patentinin sahibi Natural Leather Company’den yapılan açıklamaya göre ise Avrupa’da her yıl yaklaşık 12 milyon ton zeytin hasat ediliyormuş. Bunun yüzde 10’u atık olarak kalıyormuş. Ve bu kısım Thies ayakkabılarda kullanmak üzere vegan deriyi üretmek için değerlendirilmeye başlanmış.

 

Bu koleksiyonda çocuk ayakkabıları tamamen zeytin derisinden yapılmış, yetişkin spor ayakkabıları ise kauçuk taban ve sebzeyle tabaklanmış, kromsuz astara sahip.