Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

En sağlıklı fuar

 

‘Gurme İzmir’ adı altında birleşen ‘Ekoloji’ ve ‘Olivtech’ fuarları 2018’de de yeniliklerle büyüyerek yollarına devam ediyor. Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden ‘Gurme İzmir’, bu yıl 9–12 Mayıs’ta konuklarını ağırlıyor. Yemek söyleşilerinden tadım atölyelerine, uluslararası buluşmalardan sektörel paylaşımlara, ekoloji ormanından organik yarımadaya kadar pek çok etkinlik ve platformu bünyesinde barındıran ‘Gurme İzmir’, gelecek nesillere sağlıklı ve çevreci bir dünya bırakmayı hedefliyor. Gurme İzmir Fuarları geçen yıl toplam katılımcı sayısını 361’den 460’a yükseltirken, ziyaretçi sayısını da 19 bin 650’ye ulaştırdı. Ayrıca, 49 il ve 28 ülkeden gelen ziyaretçiler iş görüşmeleri yaparken, zengin bir etkinlik programına da katılma fırsatı buldu. ‘Gurme İzmir’ çatısı altında bu yıl 8’inci kez kapılarını açan Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile zeytin ve zeytinyağı ekonomisi hak ettiği noktaya taşınırken, Türkiye’ye yeni pazar alanları açılması hedefleniyor. Coğrafyanın renk ve lezzetlerini buluşturan fuar, oluşturduğu etkinliklerle ekonomik gücünün yanı sıra kültürel bir atmosfere de ev sahipliği yapıyor.

LEZZETİN KALBİNE YOLCULUK

OLİVETECH’te bu yıl da birbirinden lezzetli tatlar, katılımcı ve ziyaretçilere uygulamalı olarak anlatılıyor. Zeytininin doğasının bilinmeyen faydalarının uzman isimlerce anlatıldığı ‘Zeytinli Sohbetler’, lezzeti sanata dönüştüren interaktif ‘Ünlü Şeflerle Yemek Şovları’ ile zeytinyağının renk, koku ve özelliğinin anlatılarak uygulamasının yapıldığı ve sonunda katılım belgesi verilen ‘Zeytinyağı Tadım Atölyesi’ meraklılarıyla buluşuyor.

DAMAKLARDA TATLI REKABET

Ziyaretçilerin katılımcı firmaların ürünlerini tadabildikleri ve çeşitliliğiyle tatlı bir rekabet ortamı oluşturan ‘Organik Restoran’ ve ‘Sağlıklı Pazar’ damak çatlatıyor. Ayrıca, bu yıl fuar yelpazesine eklenen süt ürünleri kapsamında ilk kez süt grubuna yönelik sohbetler de yapılıyor. Birbirinden farklı ve lezzetli peynir çeşitlerinin ziyaretçilere sunulduğu ‘Cheese Bar’la katılımcı firmalar ürünlerini tanıtma imkanı buluyor.

FARKLI TATLAR OIL BAR’DA

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi temsilcileri ile Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri tarafından yağların özelliklerinin tanıtıldığı ‘Oil Bar’ etkinliğinde ise zeytinyağının önemi ile sağlık açısından tüketiminin artırılmasına yönelik bilgilendirmeler yapılıyor. Oil Bar görevlileri tarafından dağıtılan Türkiye’nin zeytinyağı haritasının olduğu menüler yardımıyla ziyaretçiler ilgi gösterdikleri bölgelerin kaliteli yağlarıyla tadım yapabiliyor.

2008’DEN SONRA İLK KEZ

Fuarda aynı zamanda 2008’de sona eren VINOLIVE-Zeytin, Zeytinyağı, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’ndan bu yana ilk kez şarap ve teknolojileri alanında özel bir bölüm oluşturuldu. B Holü’nde özel bir alanda yer alan şarap ve teknolojileri bölümü katılımcıları özel barlar sayesinde ürünlerini ulusal ve uluslararası ziyaretçilere tattırma fırsatı buluyor. Bunun yanı sıra her bir firmanın sunumlarının yer aldığı ortak tadım alanında ziyaretçiler ürünleri karşılaştırabilme imkanı buluyor. Fuara Türkiye’nin dört bir yanından gelen süpermarket zincirleri, üreticiler, satın almacılar ve tedarikçilerin yanı sıra dünyada şarap ve teknolojileri alanında başı çeken Fransa, Slovenya, Hırvatistan, Makedonya ve Portekiz gibi ülkelerden de ziyaretçiler katılıyor.