Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Didim’de Zeytini Meltemler Sular

Bekir İşlek

Zeytinseli Zeytincilik Yayınları

 

Zeytinseli ailesinin zeytin macerasının anlatıldığı bu kitap, zeytine ve zeytinyağına dair aklınızdaki birçok sorunun cevabını bulabildiğiniz bol görselli bir rehber olma özelliği taşıyor. Bekir İşlek’in zeytinle bütünleşen hayatındaki deneyimlerini samimi bir dille anlattığı “Didim’de Zeytini Meltemler Sular” zeytinciliğe merak duyanlar ve yeni başlayacak olanlar için oldukça faydalı bir yazın dizisi.

 

 

 

***

Kalbin Hazinesi Zeytinyağı
Michel Montignac
Alfa Yayınları

 

Yüzyıllar sonra zeytinyağı sofralarımızda bu kez bilimsel ve gastronomik kanıtlarla birlikte gerçek yerini yeniden alıyor. Dünyaca bilinen pedagojik yeteneğiyle Michel Montignac bu kitabında okurlarına kalbin hazinesi zeytinyağını kendi kültürü ve insan sağlığı açısından önemiyle birlikte sunmuş. Montignac bununla da yetinmemiş, 40’ı aşkın nefis zeytinyağlı kendine özgü yemek tarifi de paylaşmış.

 

 

 

***

 

Şiirlerde Şarkılarda Zeytin Ağacı
Suat Çağlayan
AKG Grubu Yayınları

‘Ben Zeytin Ağacı-Mitolojinin Görgü Tanığı’ ve ‘Ne Bilgesin Sen Zeytin Ağacı’ adlı kitapları da bulunan Kültür eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, bu eseri için, “Şiir ve şarkı için yola çıkınca bizi bekleyen güzelliğin elbette farkındaydım. Çünkü kutsallığıyla, görkemiyle ve verdiği mesajlarla yüce bir ağaç olan zeytin ağacını, şiirin ve şarkının duygu dünyasına harç yapmanın nasıl bir coşku oluşturacağını kestiriyordum. Öyle de oldu” diyor.

 

***

Zeytinyağı

Charles Quest-Ritson
İnkılap Kitabevi

 

İlk baskı yılı  2009 olan 288 sayfalık bu kitap dünyadaki en kaliteli zeytinyağlarını tanıtarak kısa bilgiler veren kapsamlı bir rehber niteliğinde. Zeytinyağı üreticisi ülkelerin en önemlilerinin hangileri olduğu, yağları teşhis etme yöntemleri, şişe etiketlerini okuma, “sızma”, “soğuk” “preslenmiş” gibi terimlerin anlamlarının bir arada sunulduğu eser, yüksek kaliteli yağları tanımak, nasıl yapıldığını ve nereden geldiklerini öğrenmek isteyen herkes için