Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

‘Mavi Ege’ doğa ve deniz aşığı bir çiftin,  Nafiz Deniz-Duygu Bozkurt Seçer’in doğal ve eşsiz lezzette bir zeytinyağı üretme hikayesi.

Bu öyküyü kendileri gibi doğa ve deniz aşığı olan, doğal ve eşsiz lezzete sahip zeytinyağına ulaşmak isteyen herkesle paylaşmaya karar verip yola koyulmuşlar. Edremit Körfezi’nde büyümenin verdiği avantajla zeytinyağı yolculukları aslında çok uzun senelerdir varmış ancak ‘Mavi Ege Zeytinyağı’ adı altında patentli olarak yolculuklarının geçmişi ise sadece 1 yıllık.

“Birçok üretici gibi aileden gelen bir başlangıç değil bizimki. Doğaya ve zeytin ağacına olan tutkumuzla 2017’de başladı yolculuğumuz. Burhaniye’nin Bahadınlı ve Ağacık köylerinde sahip olduğumuz toplam 60 dönüm iki zeytinliğimiz var. Ve her sene bu miktarı artırmaya çalışıyoruz. Ağaçlarımızın tamamı Ayvalık yağlık” diyorlar.

ASIL İŞİMİZ FİNANS ÜZERİNE

Nafiz Deniz Seçer, Uludağ Üniversitesi’nde okumuş. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde mastır yapmış. Şu anda doktora adayı. Halen büyük bir holdingde satış ve finans müdürü olarak iş hayatıma devam ediyor. Duygu Bozkurt Seçer de Uludağ Üniversitesi’ni bitirmiş, ardından İstanbul Üniversitesi’nde mastır eğitimine devam etmiş. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’nin en büyük firmalarında denetçi olarak görev yapıyor.

Ama zeytinle de ilgililer. Yaklaşık 5 önce bu işin en iyi yapıldığı ülkelere gitmişler. Türkiye’de edindikleri bilgilerin doğruluğunu, geçerliliğini görmek, detaylı bilgilere ulaşmak için İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkeleri ve oradaki büyük butik üreticileri ziyaret edip tadım eğitimlerine katılmışlar. Çok zevk aldıkları bu işi 2017’de de butik çapta ticarete dökmüşler. Ama hiçbir zaman bu işe ticari gözle bakmamışlar.

OYUNUN KURALLARINA UYUYORUZ

“Amacımız kısıtlı ve butik üretimle çoook kaliteli bir yağ üretmek oldu. Asli işimiz zeytinyağı olmadığı için ticari kaygılar gözetmeksizin yapıyoruz. O yüzden gerçek ve çok kaliteli bir zeytinyağı için oyunun tüm kurallarına uyarak üretimlerimizi yapıyoruz. Üretim metotlarımız ve iş yapış şeklimiz gereği iki farklı bahçemizin yağlarını ayrı olarak stokluyoruz. Hiçbir şekilde birbiriyle karıştırmıyoruz. Ortalama yıllık kapasitemiz 5-6 ton civarında değişiyor” diye konuşuyorlar.

Nafiz Deniz-Duygu Bozkurt Seçer, tüketicilere online ve fısıltı gazetesi aracılığıyla ulaştıklarını, sınırlı miktarda üretimleri olduğu için ayrıca pazarlama kanallarında çalışma yapmadıklarını paylaşıyorlar. Bugün için gündemlerinde ihracat olmadığını, ancak işleri gereği bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olduklarını söylüyorlar, “Belki ileride yegane işimiz zeytinyağı olursa neden olmasın?” diye de ekliyorlar.

ÜRETİM HAKKINDA DA ÇALIŞACAĞIZ

Doğayı seven insanlar olarak zeytin ağacının doğal güzelliğini bozmadan en kaliteli zeytinyağını üretmeye çalıştıklarını vurgulayan Seçer çifti, son söz olarak ise, “Muhtemelen uzun yıllarda hedeflerimiz bu şekilde devam edecek. Önümüzdeki süreçte sadece zeytinyağı değil, zeytinyağı üretimi hakkında da ciddi çalışmalar yapmayı planlıyoruz” diyorlar.

İlk yılda gümüş madalya

Nafiz Deniz-Duygu Bozkurt Seçer, bu yıl Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği yarışmada gümüş madalya kazanmışlar. “Bu; ilk yılımızda, katıldığımız ilk yarışmada, kazandığımız ilk ödülümüz oldu. 2019’da uluslararası tescilli yarışmalarda da yer almayı planlıyoruz” diye konuşuyorlar.

Nafiz Deniz Seçer

Mavi Ege

Burhaniye