Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Hatay Altınözü’nde zeytinle bağları 5 kuşak önceye dayanan Nalçabasmaz ailesi, günümüzde Serra ve Işıl Nalçabasmaz’ın da işe dahil olmasıyla başlattığı markalaşma yolculuğunda emin adımlarla yürüyor. Şahura Çiftliği’nin ‘Elea Antiochela’sına şimdi de Meriç Çiftliği’nin aynı adı taşıyan kardeş markası eklendi.

 

Hatay’da zeytincilikle ilgilenen köklü ailelerden biri de Nalçabasmazlar… Zeytinle bağları 5 kuşak önceye dayanıyor. Aile büyükleri bölgedeki zeytin bahçelerinden ürettikleri zeytinyağları ve sabunhanelerinde kaynattıkları zeytinyağlı sabunlarla bu yolculuğu başlatmışlar. Zaman içinde işleri farklı sektörlerde genişlese de zeytine ilgileri hiç kopmadan devam etmiş. Dede Mahmut Nalçabasmaz tarımın yanı sıra ticaretle de uğraşmış ve işletmeleri farklı sektörlerde genişletmiş. Sonrasında, dördüncü kuşağı temsilen oğulları Yahya Kemal ve Yılmaz Nalçabasmaz’ın girişimleriyle büyüyen aile bahçelerinde kendi fidanlarını üreterek yeni dikimler yapmışlar.

 

DÖRDÜNCÜ VE BEŞİNCİ KUŞAK EL ELE

 

Ailenin beşinci kuşak temsilcilerinden, Yahya Kemal Bey’in kızı Serra Nalçabasmaz çocukluğundan beri iç içe olduğu zeytin bahçelerine daha yakın olabilmek için gıda mühendisliği eğitimini Antakya’da Mustafa Kemal Üniversitesi’nde sürdürmüş. 2006’da, 17 yaşındayken hem okula, hem de işletmeye gitmiş. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladıktan sonra da tam zamanlı olarak aile işletmelerinde çalışmaya başlamış. Kardeşi Işıl ise 2017’de Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra aralarına katılmış.

 

İKİ ÇİFTLİKTE TOPLAM 80 BİN AĞAÇ

 

Ailenin zeytinlikleri Hatay’ın Altınözü ilçesinde, tarihte zeytinin anavatanı olarak anlatılan bölgede, Suriye sınırında bulunuyor. Hacıpaşa köyündeki Şahura Çiftliği ve Kılıçtutan köyündeki Meriç Çiftliği’nde yer alan bahçeler toplamda 3 bin dekar üzerinde kurulu. Organik tarım yapılan zeytinlikler 20 bini 150, 40 bini 15 yaşında ve 20 bini de genç olan toplam 80 bin ağaçtan oluşuyor. (Hedef 100 bin.) Bölgeye özgü Karamani, Halhalı, Saurani, Haşebi, Ebu Şevki gibi çeşitlerin yanı sıra Gemlik, Arbequina, domat, kalamata benzeri deneme çeşitler de bulunuyor. Hasadı aynı zamanda Türkiye ve Yakındoğu ülkeleri distribütörü oldukları İspanyol ‘Agromelca’ marka makinelerle zeytinler yere değmeden ve tek bir tanesi zarar görmeden gerçekleştiriyorlar. Yıllık üretim kapasiteleri yaklaşık 250 ton. Sıkımı önceki yıl Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun IPARD kapsamındaki desteğiyle kurdukları kendi tesislerinde hasattan sonra yaklaşık 4 saat içinde yapıyor ve uygun şartlarda depoluyorlar.

 

ELEA’YA MERİÇ ÇİFTLİĞİ DE EKLENDİ

 

Nalçabasmazlar önceki yıl zeytinyağlarını perakende olarak satma konusunda da çalışmalara başlamışlar. Serra Hanım, “Zeytinyağlarımız çok eskilerden beridir ‘Elea Antiochela’ markamızla herhangi bir satış noktası olmaksızın neredeyse kulaktan kulağa diyebileceğimiz bir şekilde Türkiye’nin her yerinde, hatta Amerika’da tüketiciye ulaştı. Yeni sezonla birlikte ambalajlarımızı ve satış ağımızı geliştirdik. Çok yakında bir ‘tık’ ile online satış sayfamızdan tüketiciye ulaşma şansı bulacağız. Aynı zamanda ürettiğimiz yeşil ve siyah zeytinlerimiz, zeytin ürünlerimiz ve sair çiftlik ürünlerimiz için kurduğumuz yeni markamız ‘Meriç Çiftliği’yle de çok yakında online olarak tüketiciyle buluşacağız” diyor. Hedeflerini ise şöyle sıralıyor: “Markamızla, zeytinin anavatanı olan şehrimize ve zeytin çeşitlerimize hak ettiği değerin verilmesini sağlamak. Bölgemize özgü yoğun aromalı çeşitleri dünyaya tanıtmak. Şehrimizden daha fazla markalı zeytinyağının tüketiciyle buluşmasına vesile olmak. Kendi markamız ve ambalajımızla ihracat yapmak.”

 

 

İlk yılında Flos Olei’de

 

Nalçabasmaz ailesi markalarıyla üretime başladıkları 2007’de Flos Olei Natürel Sızma Dünya Tat Kataloğu’nda yer almış. Sonrasında ulusal ve uluslararası birçok yarışmada bronz, gümüş ve altın madalyalarla üretimini taçlandırmış. Son olarak 2017 üretim sezonunda Saurani çeşitleri İtalya EVO’da gümüş, Londra’da ise bronz madalyayla ödüllendirilmiş.

 

Nalçabasmaz Tarım Ürünleri Ltd. Şti.

Elea Antiochela, Meriç Çiftliği

Hatay Altınözü

 

Işıl Nalçabasmaz, Serra Nalçabasmaz