Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın ilçe sınırlarındaki ‘Memecik’ türü zeytin ağaçlarından erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağlarına coğrafi işaret almasının ardından ulusal ve uluslararası yarışmalardan ödül yağıyor.

BİRİ 9’UNCU, DİĞERİ 5’İNCİ KEZ

Dünyanın en iyi 500 zeytinyağının belirlendiği Flos Olei’nin 2020 kataloğuna Türkiye’den dokuz marka girmeyi başarırken, bunlardan ikisi Milas’tan çıktı. Sitare-Osman Menteşe Çiftliği’ne ait Menteşe SOM 2010’dan bu yana dokuzuncu kez listede yer alırken, organizasyona 2013’te dahil olan Zeynep-Cem Çelikoğlu’nun Kairos Zeytin Evi de beşinci defa adlarını en iyiler listesine yazdırdı.

14 ALTIN, 4 GÜMÜŞ, 3 BRONZ

Bir başka gurur veren haber ise Muğla’dan geldi. Tarım Orman İl Müdürlüğü’nün ‘Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu’ projesi kapsamında kent genelinde düzenlenen yarışmada adeta Milas rüzgarı esti. Etkinliğe Milas’tan katılan 32 markadan 14’ü altın, 4’ü gümüş, 3’ü de bronz madalya kazandı. Diğer 11 marka da teşekkür belgesi ile taçlandırıldı.

COĞRAFİ İŞARET ÖNCÜ OLDU

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas zeytinyağının kalitesine güvenerek yola çıktıklarını söylüyor, şöyle diyor: “Eğer doğru zamanda, doğru yöntemle erken hasat edilip soğuk sıkım yapılırsa Milas zeytinyağının dünyanın en iyilerinden olacağına inanıyorduk. Önce Milas zeytinyağına coğrafi işaret almayı başardık. Ardından markalaşmanın yaygınlaşmasına öncülük ettik.

BAŞKAN ÖZER: GURURLUYUZ

Kısa sürede markalı zeytinyağlarımızın sayısı 50’yi aştı. Bunlardan 10’u standartlara uygun olduklarını belgeleyerek coğrafi işaretli oldu. Milas zeytinyağları artık katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül üstüne ödül kazanıyor. İki markamızın Flos Olei 2020’ye girmesi, Muğla Tarım Orman İl Müdürlüğü’nün yarışmasında da Milas zeytinyağlarının 14 altın, 4 gümüş, 3 bronz madalya kazanması bizleri gururlandırdı.”