Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

1840’ların başında Hanya’dan Öveçli’ye göç eden Mehmet Paşalar sülalesinin fertlerinden Mehmet Ali Ok’ın temelini attığı, günümüzde dördüncü kuşağın da dahil olduğu Okyağ firması, ‘M&A OK’ markasıyla başarıdan başarıya koşuyor.

 

Ok ailesinin bilinen geçmişi Girit’e dayanıyor. Adada onlara ‘Mehmet Paşalar’ sülalesi derlermiş. 1840’lı yılların başında yaşanan siyasi krizler sonrasında Hanya’dan Saruhan Sancağı’na (şu anki ismiyle Manisa Kırkağaç’a bağlı Öveçli) yerleşmişler. Zeytin ve zeytinyağı yolculukları 1926’da dedeleri Mehmet Ali Ok’la başlamış. Sonra nöbeti oğlu Süleyman Nuri Ok devralmış. İlerleyen dönemde sürece üçüncü kuşağı temsilen Mehmet Ok, Ahmet Ok, Rahmi Ok ve Fevzi Ok dahil olmuş.

 

DÖRDÜNCÜ KUŞAK DA DEVREDE

 

1990’da şu anki fabrika binasının bulunduğu yerleşkeye geçilmiş. İtalyan Pieralisi markasının kontinü sistemi getirilerek teknolojik gelişmeler yakından takip edilmeye başlanmış. 1994’te Okyağ Zeytin Ürünleri Mühendislik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi unvanı alınarak kurumsallaşma yolunda ilk adım atılmış. Günümüzde dördüncü kuşaktan Süleyman Ok, Taha Mertcan Ok ve Oğuz Mete Ok’un da katılımıyla çıta daha da yukarıya taşınmış.

 

BİRÇOK İLKE ÖNCÜLÜK ETTİLER

 

Ok ailesi zeytin konusunda bölgede öncülük etmeleriyle de tanınıyor. Öyle ki; 1963’te Aydın memecik yağlık, 1980’de Trilye sofralık salamura, 2006’da yağlık Arbakina zeytini ilk kez diken ve ürün alan onlar olmuş. 2016’da da İtalya’da gerçekleşen AB projesi “Ayrımcılığı Durdur, Birleştirmeyi Başlat”ta ülkelerin özel tatları gecesinde Kırkağaç’ın zeytinyağlarını tanıtmak onlara nasip olmuş.

 

SLOGANLARI: 250 RAKIM FARKIYLA

 

Ailenin zeytinliklerin tamamı Öveçli ve Boğaz Mevkisi diye bilinen yerin yüksek kesimlerinde yer alıyor. Bu yüzdendir ki, etiketlerde ‘250 rakım farkı’ ile sloganını kullanıyorlar. Toplamda 900 dekarlık bahçelerdeki ağaçların yüzde 15’i domat, yüzde 20’si Gemlik, yüzde 65’i ise Edremit. Yıllık kapasiteleri yaklaşık 130 ton sofralık zeytin, 220 ton da zeytinyağı. Hatırı sayılır perakende satışları olsa da 92 yıldır Türkiye’nin önemli markalarına tedarikçi konumunda hizmet veriyorlar.

 

DIŞ PAZARDA DA BÜYÜYECEKLER

 

“Dolum tesisi projemizi hayata geçirdikten sonra başta perakende satışa daha çok odaklanıp iç ve dış pazardaki yerimizi almak için çalışacağız. 1926’dan günümüze kadar zeytinyağı ve sofralık zeytin konusunda başta kalite süreçlerini iyileştirerek, yatırımlarımıza aralıksız devam edeceğiz” diyorlar.

 

Dedeye vefa

Ok ailesine ait tek marka var: M&A OK. “Bizlere bu kıymetli mirası bırakan ve koyduğu değerleri bozmadan daima en iyisini yapmak için çalışıp emek verdiğimiz dedemiz Mehmet Ali Ok’un baş harflerinden oluşan M&A OK markamızla yaklaşık 20 yıldır perakende satış yapmaktayız” diye konuşuyorlar.

2016’da gümüş

2018’de altın

2016’da Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 9’uncu Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda gümüş madalya alan Ok ailesi, 2018’de yine aynı etkinlikte bu kez altın madalyaya layık görülmüş.

 

Kuşaktan kuşağa

 

Mehmet Ok: 1952 doğumlu. Ailenin büyük oğlu. Firmada zeytin bakımı ve zeytinyağı üretimi konusunda çalışıyor.

Ahmet Ok: 1956’lı. Adana İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi mezunu. İdari işler ona emanet.

Rahmi Ok: 1957 doğumlu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu. Bakım, toplama onun işi.

Fevzi Ok: 1966’lı. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu. İdari işler, makine ve ekipmanların bakım-onarımı onun sorumluluğunda.

Süleyman Ok: 1976 doğumlu. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği mezunu. Üretim proseslerinin takibi, kontrolü ve kalite konularında görevli.

Taha Mertcan Ok: 1993’lü. Kadir Has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunu. Üretim, pazarlama ve markalaşma konularında aktif rol üstleniyor.

Oğuz Mete Ok: 2000 doğumlu. İTÜ İnşaat Mühendisliği Hazırlık öğrencisi. Henüz bir görevi yok ama azimli, hevesli ve bu işi yapmak istiyor.

 

David Pellenc, Rahmi Ok, Fevzi Ok, Taha Mertcan Ok

Mehmet Ali Ok

Süleyman Nuri Ok