Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Temelleri 1950’lerin başında Hatay Altınözü’nün Karsu köyünde atılan Şifa Yağ, günümüzde Mehmet Rasim Dönmez’in yönetiminde başarıdan başarıya koşuyor. 3 fabrikada üretim yapan firma, yurtiçinin yanı sıra yurtdışına da ‘şifa’ dağıtıyor. Hedefte şimdi, ilk 5’te yer almak yatıyor.

 

Dönmez ailesinin zeytinyağı yolculuğu 1950’lerin başında Hatay’ın Altınözü ilçesinin Karsu köyünde, o zamanın teknolojik şartlarının yetersizliğinden dolayı, zeytinlerin ‘eski usul’ diye adlandırılan taş değirmenlerde insan gücüyle ezilmesiyle başlamış. 30 yıl kadar da bu şekilde devam etmiş. 1980’de bayrağı, şu an şirketin onursal başkanı olan Yılmaz Dönmez devralmış. 2000’li yıllara kadar aynı tarzda üretime devam eden Yılmaz Bey, tarihler 2004’ü gösterdiğinde, bölgenin en modern tesislerinden Şifanur Zeytinyağı Altınözü Dolum ve Paketleme Tesisi’ni kurmuş. Ve burada yörenin zeytinyağlarını el değmeden son teknoloji ile paketleyip yurtiçi pazarına sunmuş. 2008’de ise dünyada talebin artmasıyla birlikte yurtdışı açılımı gerçekleşmiş, ihracata da başlanmış. 2014’te ise nöbet Yılmaz Dönmez’in oğlu Mehmet Rasim Dönmez’e geçmiş.

 

NÖBET SIRASI ŞİMDİ ONDA

 

Mehmet Rasim Bey, “İlçemiz, Türkiye’deki zeytin ağaçlarının yüzde 5’ini barındırıyor. Bu yüzden temel geçim kaynağımız zeytin ve zeytinyağı. Çocukluğumdan beri ben de hem temel geçim kaynağımız, hem de ata mesleği olmasından dolayı zeytin ve zeytinyağına ilgi duydum. 2008’de üretim ve paketleme bölümünde işe başladığım şirketimizde 2014’te yönetim kurulu başkanlığı görevini babamdan devraldığım. O günden bu yana dedelerime, babama ve ilçemize layık olma gayreti içinde her gün tecrübe kazanarak yoluma devam ediyorum” diyor.

 

AMERİKA’DAN JAPONYA’YA

 

Firmanın Şifanur Zeytinyağı Karsu Presleme ve Üretim, Şifanur Zeytinyağı Altınözü Dolum ve Paketleme ile Mersin Serbest Bölge Dolum ve Paketleme olmak üzere yıllık 10 bin ton kapasiteli 3 tesisi bulunuyor. ‘Şifanur’, ‘Gold Drop’, ‘Alşifa’, ‘Altınözü’, ‘Gold Olivello’, ‘Serjella’ markalarıyla üretim yapan Şifa Yağ; ABD, Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Avustralya, İsrail, Suudi Arabistan, Dubai, Kuveyt, Irak, Katar, Lübnan, Somali, Etiyopya, Afganistan, Çin ve Japonya gibi birçok ülkeye ihracat da yapıyor.

 

HEDEF İLK 5’TE YER ALMAK

 

Mehmet Rasim Dönmez, “Dedelerimizden miras zeytinlerin zeytinyağına kadar olan yolculuğunu en başından en sonuna kadar kendi tesislerimizde gerçekleştirmenin ve zeytin diyarı Altınözü’nün muhteşem aromalı zeytinyağlarını en güzel şekilde ambalajlayarak katma değerli bir şekilde ulusal/uluslararası pazara sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bölgemiz ihracat verilerine göre ulaşmış olduğumuz birinciliğimize en kısa zamanda Türkiye genelinde ilk 5 firma arasında olma hedefimizi de ekleyip çalışmalarımıza devam etmek en büyük misyonumuz.

Zeytin altındır, zeytinyağı Altınözü’dür” diye de ekliyor.

Şifa Yağ, Gıda, Sabun Ltd. Şti.

Şifanur, Gold Drop, Alşifa, Altınözü, Serjella, Gold Olivello

Hatay Altınözü