Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Yarım litresi 22 bin lira

Türkiye’nin ilk sakin kenti İzmir Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra zengin florasıyla da adından söz ettiriyor. Günümüzde ilçe ekonomisine katkı veren en önemli sektörlerin başında turizm gelse de nüfusun hala yüzde 80’i tarımla uğraşıyor. Narenciye, enginar ve süs bitkileri açısından zengin ilçenin en önemli ürünü ise zeytin...

Tam 200 anıt ağaç var

“Başka bir tarım mümkün” temasıyla belediye tarafından yürütülen çalışma kapsamında zeytini korumak ve kıymetini sürdürülebilir kılmak için ilçedeki yaşı 500’ün üzerinde olan anıt zeytin ağaçları belirlenerek envanteri çıkarılmış. Sonuçta 200 ağaç tespit edilerek ‘anıt ağaç’ listesine alınmış. Ardından da sağlık iksiri meyvelerinin işlenmesi için Beyler köyünde Seferihisar Doğanbey Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle günlük 20 ton kapasiteli zeytinyağı sıkım hattı kurulmuş.

Müzayedeyle satılıyor

İşte, bu asırlık ağaçlardan elde edilen zeytinyağları son iki yıldır ‘Bilge Ağaç’ markasıyla, kooperatife ait www.seferibakkal.com adresinden lezzet tutkunlarına ulaştırılıyor. Her hasat döneminde de Teos Antik Kenti’ndeki bin 800 yıllık zeytin ağacından elde edilen yarım litrelik tarih kokulu zeytinyağı müzayedeyle satılıyor.

Geçen yıl adeta bir rekor kırıldı. Yaşları ve asit oranlarına göre 6’lı ve 12’li paketler halinde açık artırmaya sunulan toplam 137 litre yağ 49 bin 200 lira karşılığında alıcı buldu. Müzayede sonunda ise bin 800 yaşındaki anıt ağaçtan elde edilen yarım litrelik zeytinyağı özel şişesinde tek başına satıldı. Ve bu özel şişe, Şah Tuğrul İnşaat Şirketi’nin sahibi Şah Tuğrul tarafından tam 22 bin liraya alındı.

Türkiye’ye bir mesaj

Belediye Başkanı Tunç Soyer, o gün şöyle dedi: “Çok gurur duyuyorum. Bin 800 yıllık ağacın önünde böyle bir organizasyonu yapmış olmak çok büyük ayrıcalık ve de mutluluk. Bugün burada Seferihisar Belediyesi, katılımcılarla birlikte tüm Türkiye’ye çok önemli bir mesaj verdi. Önünde durduğumuz ağacın heybetini görüyorsunuz. Onun görkemine yakışan bir müzayede gerçekleştirdik. Ne yazık ki; doğaya, zeytine, zeytinyağına gereken değeri vermiyoruz. Umarım bu organizasyon vesilesiyle içinde yaşadığımız bu cennete sımsıkı sahip çıkmamız gerektiğinin hatırlanmasına katkı vermiş oluruz.”

Günün şanslısı benim

Zeytinyağını satın alan işadamı Şah Tuğrul da duygularını şöyle dile getirdi: “Bugün bin 800 yaşındaki bir zeytin ağacından elde edilen zeytinyağını almak bana kısmet oldu. Seferihisar Belediyesi’nin hem zeytinin değerini anlatmak, hem de bu ölümsüz ağaçlara daha çok sahip çıkılmasını sağlamak için yaptığı çalışmayı tebrik ediyorum. Biz de gücümüz yettiğince destek olmaya çalıştık.”

Bakalım bu sene 22 bin liralık çıta nereye yükselecek?

 

İngiltere’den tam not aldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen, İtalya, Yunanistan ve İspanya’nın ünlü zeytinyağlarının test edildiği organizasyonda Seferihisar’dae üretilen ‘Bilge Ağaç’ da uzmanların beğenisini topladı. Dünyaca ünlü zeytinyağı tadımcısı, İngiliz araştırmacı-gazeteci yazar JudyRidway, Bilge Ağaç Zeytinyağı’nın tadı, kokusu ve aromasıyla dünyanın önde gelen zeytinyağlarıyla aynı kalitede olduğunu ifade etti.