Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Ahmet Bağcı, 1950’li yıllarda, ‘kara yağhane’ diye tabir edilen taş kırma yöntemi ile Gemlik Umurbey’de ‘Bağcı Yağ Pınarı’ adıyla ilk kez üretime başlamış. Sonra bayrağı oğlu Şerafettin Bağcı devralmış. Teknolojik gelişmelere önem veren Şerafettin Bey, kontüni sisteme geçerek modern bir zeytinyağı fabrikası kurmuş. 2014’te nöbet değişimi yaşanmış. İşin başına oğlu Ahmetcan Bağcı geçmiş. Onunla birlikte sıcak sıkımın yerini soğuk sıkım almış. Piyasa şartları, gelişen teknoloji, AR-GE çalışmaları, tanıtım, internetten satış gibi konuların gündeme gelmesi üzerine sürece dayı Enis Çayır ile oğlu Çağatay Recep Çayır da dahil olmuş.

BABA, OĞUL, YEĞEN EL ELE

Enis Çayır, 1970 doğumlu. Bir süre Marmarabirlik’te çalışmış. Ardından yine gıda piyasasında kendi işini yapmış. 2015’ten bu yana da Bağcı Yağ Pınarı ve ÇRÇ Gıda’da danışmanlık görevini yürütüyor. Ahmetcan Bağcı, 1991 doğumlu. Hayatı zeytin ağaçlarının arasında geçmiş. Genç yaşına rağmen, bakımından üretimine zeytinin her alanında kendini yetiştirmiş. Çağatay Recep Çayır ise 1994’lü. 2017’de kurduğu ÇRÇ Gıda ile kendi markası olan Enis Çayır Zeytin ve Zeytinyağları’nın yanı sıra Bağcı Yağ Pınarı’nın kalite, üretim ve pazarlama danışmanlığını yapıyor.

ÜÇÜNÜN DE GENLERİNDE VAR

Üçünün de zeytine ilgisi genlerinden geliyor. Adeta zeytine doğmuşlar. Zeytinlikleri Gemlik’in Umurbey Köyü civarında. Farklı bahçelerde yaklaşık 200 dönüm. Ağaçların tamamı Gemlik tipi. Yıllık 200 ton civarında salamura sofralık zeytin üretip toptan satıyorlar. Yıllık zeytinyağı üretimleri ise müstahsillerden de alınanlarla birlikte 400 ton. Halen biri ‘Bağcı Yağ Pınarı’, diğeri ‘Enis Çayır’ olmak üzere patentli iki markaları var. Felsefeleri, atalarından kalan zeytinlikleri yaşatmak ve çoğaltmak. “En büyük hedefimiz, daha kaliteli ürün üretebilmek. Bunun için sürekli eğitimlere katılıyoruz. Kendimizi yeniliyor ve geliştiriyoruz. Gerekli AR-GE çalışmalarını yapıp teknik detayları da tamamladıktan sonra ihracat planlıyoruz” diyorlar.

CENNETİNDE TÜKETMİYORUZ

Zeytin cenneti olan ülkemizde halkın zeytinyağını tanımamasının ve hala sofraların çoğunda yer almamasının acısını yaşadıklarını dile getiren Enis Çayır, Çağatay Recep Çayır ve Ahmetcan Bağcı, ekliyor: “Ayrıca, geçmişten gelen doğru bilinen yanlışların halkımıza öğretilememesi de bizi derinden üzen bir diğer konu. Biz, her müşterimize aldıkları ürünlerin yanında ‘zeytinyağını kullanmanız için 16 neden’ başlıklı bir görsel hediye ederek elimizden geldiğince zeytinyağını tanıtmak, bu konuda bilinç oluşturmak için çabalıyoruz.”