Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Zeytinin de dilini çözdü

 

Okan Üniversitesi’nde Almanca Mütercim Tercümanlık okuyan Serhat Aslan, mezun olduktan sonra Antalya’ya yerleşti, turizm alanında çalışmaya başladı. Bir süre sonra bu sektörde olmak istemediğini fark etti, zeytin ve zeytinyağına yöneldi. Milas Selimiye’ye bağlı Derince’de keşfettiği ‘memecik’ türü 200 dönüm zeytinlikten hayata geçirdiği ‘Divin’ markasıyla daha ilk yılında altın madalya kazandı. Coğrafi işaret alarak kalitesini tescilleyen Aslan’ın hedefi seneye organik sertifikasını da alıp markasını ve memecik zeytinini tüm dünyaya tanıtmak.

1983 İstanbul doğumlu olmasına rağmen babadan Artvin Şavşatlı Serhat Aslan, Okan Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık mezunu. Eğitimini tamamladıktan sonra Antalya’ya yerleşti, turizm alanında çalışmaya başladı. Ancak bir süre sonra bu sektörde olmak istemediğini fark etti. Zeytin ve zeytinyağı işiyle ilgilenen yakınlarının önerisi, doğaya, özgürlüğe olan tutkusu ve kaliteye düşkünlüğü üzerine bu alana ilgi duymaya başladı.

Daha ilk yılında altın kazandı

Milas’ın zeytin ve zeytinyağlarından tadınca da aradığını bulduğuna karar verdi. Derince’de keşfettiği Vakıflar’a ait ‘memecik’ türü ağaçlarla kaplı 200 dönüm zeytinliği kiraladı. Öncelikle yıllardır bakım görmeyen sarp alanda arazi temizliği, ağaçların budanması gibi bakım işleriyle ilgilendi. Önceki yılın kasım ayında da yöreden tuttuğu işçilerle zeytinlerini erken hasat etti. Bu zeytinleri de üyesi olduğu Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi eczacı Atilla Totoş’un Yatağan’daki tesisine götürerek soğuk sıkım tekniğiyle sıktırıp şişeletti. İş marka oluşturmaya gelince hiç düşünmeden eczacı olan eşinin ismi ‘Divin’de karar kıldı.

Kızının adı ‘Mira’yla kendisine daha ilk yılında 9’uncu Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda altın, bu sene de yaşanan kuraklığa rağmen aynı yaraşmada gümüş madalya kazandıran seriyi oluşturdu. 4.5 yaşında olmasına rağmen tam bir zeytinyağı düşkünü olan Mira’nın, banyo sonrası annesi krem sürmek isteyince kızıp, kendi çocuksu diliyle, “Hayıy anne, sadece jeytinyağı” sözünü de slogan olarak seçti: “Sadece zeytinyağı...”

Yabani tarım metodu uyguluyor

Serhat Aslan diyor ki: “Artık kendimi adayacağım bir hayat gayem vardı. Divin Oliveoil benim için şehir hayatından ve basık kalıplara sokulmuş işyerlerinden bir kurtuluş oldu. O nedenle bu işi uzun süre kaliteden ve marka imajımızdan taviz vermeden yürütmek istiyorum. Üretim zorlu bir iş. Yabani tarım ilkeleriyle hareket ediyoruz. Doğaya duyarlıyız, hatta uyumluyuz diyebilirim. Bu sayede ağaçlarımızı da, toprak solucanlarımızı da koruyoruz. Sağlık bileşenleri değerlerimiz yüksek, çünkü doğanın kendi işini yapmasına müsaade ediyoruz. Bu toplama sürecimizi biraz zorlaştırıyor ama aradığımız da kolaylık değil zaten.”

Serhat Bey’in gelecekteki hedefi uluslararası arenada aranan marka olmak. Tabii, bunun çok da basit olmadığının farkında. Kendi ifadesiyle ticaret konusunda tecrübeli değil, zaten bu işe de ticaret olarak bakmıyor.

Kasa da taşıyor etiket de dikiyor

“Her şeyden önce çiftçiyim, üreticiyim. Benim fikrime göre dürüst, ilkeli ve kaliteli üretim yapıyorsan o ürün alıcısını bulur. Yeter ki, doğru ürünü doğru kişilerle buluşturalım. Yaşımın da avantajıyla toplamadan paketlemeye her aşamada dişimle tırnağımla çalışıyorum. Sırtımda kasa da taşıyorum, etiketimi de tasarlayıp dikiyorum. Hiçbir zaman unvan peşinde koşmadım. Asıl gurur kaynağım üretebilmek. Kaliteli üretmek için çabalayıp üzerine bir de ödül alınca değmeyin keyfime... Açıkçası ben durmak istesem bile Divin Oliveoil yayından fırladı. Yapabileceğim tek şey onun hızına yetişmeye çalışmak. Coğrafi işaretimizi alarak kalitemizi tescilledik. Önümüzdeki yıl organik üretimde dördüncü senemizi dolduracağımız için organik sertifikamızı alacağız ve o zaman daha çok tanınır olacağız. Bu yıl da amacımız uluslararası yarışmalara katılarak bu yoldaki hedeflerimize adım adım yaklaşmak. Milas Ticaret Odası’nın başvurusunu yaptığı AB Coğrafi İşareti’ni de markamızla tescillendirmek. Memecik zeytinini tüm dünyaya tanıtmak” diyor.

Amacı sadece kendi firması-markası değil, bulunduğu bölgenin yağ, et, çekirdek oranı yüksek eşsiz zeytinlerini de tanıtıp yüceltmek olan zeytin dostlarının sayısının artması dileğiyle...