Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Erçevik ailesi, Edremit’te tam 5 nesildir çiftçi-üretici kimliğiyle sektöre hizmet veriyor. Ailenin 1997’de yalnızca kendi zeytinlerinden yağ imal etmek için kurduğu kontinü sistem tesis, bugün Erçevik Zeytinyağı’nın temelini oluşturmuş.

Edremitli Erçevik ailesi atadan çiftçi-üretici. Ailenin zeytin&zeytinyağı yolculuğunun kökeni 5 kuşak önceye dayanıyor. Büyük büyük dede Mehmet Erçevik hem bir zeytinyağı fabrikasında işçi, hem de kendi mahsulü olan bir çiftçiymiş. Sonra bayrak sırasıyla çiftçi-üretici, fabrikacı Mustafa Erçevik, İbrahim Erçevik ve Mehmet Murat Erçevik’e geçmiş. Nöbet şimdilerde ise Mehmet Murat Bey’in oğulları Mustafa ve İbrahim Erçevik’te. İki kardeş, kendilerinden öncekilerden farklı olarak işin perakende kısmıyla da ilgileniyorlar.

AİLENİN TAMAMI İŞİN İÇİNDE

Mustafa Erçevik de ailenin tüm fertleri gibi bu işin içine doğmuş. Zeytin ve zeytinyağı üretiminin içinde büyümüş. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarında tatillerde hep zeytinle iç içe olmuş. Ancak tam olarak İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirip, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde pazarlama yüksek lisansı yapmaya başlamasıyla birlikte, atalarından miras olan bu işi bir adım daha öteye taşımaya karar vermiş. 2016’da kendi markaları Erçevik’i oluşturarak perakende sektörüne ilk adımı atmış. 1 yıl sonra satış yerlerini hayata geçirmiş. Böylelikle yetiştiriciliğinden üretimine her şeyini kendilerinin yapmış olduğu zeytinyağlarına bir marka değeri katmış.

Mustafa Bey, “Bizde aile geleneği olarak işi bir kişi yapmaz. Faal olarak babam Mehmet Murat Erçevik ile faaliyet gösterdiğimiz yetiştiricilik, üretim ve satış alanlarında kardeşim İbrahim Erçevik ve ziraat mühendisi olan eşim Senem Erçevik’in yardımları, annem Şenbahar Erçevik’in bize olan inancı ve desteği, dedemiz İbrahim Erçevik’in engin deneyimiyle, tüm ailenin bir bütün olduğu bir işletmeyiz. Çocukluğumdan beri ilgi duyduğum, hayranlık beslediğim zeytin benim için her zaman önemli ve kutsal” diyor.

BU YIL İSRAİL’DEN ALTIN GELDİ

Erçevik ailesinin zeytinliklerinin tümü Edremit sınırları içinde ve tümü ‘Edremit Yağlık’ cinsi. Birkaç bahçeden oluşan toplamda 750 dekar zeytinlikleri var. Yıllık kapasiteleri zeytin ağacının periyodisite göstermesi ve iklim koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Zeytinyağlarını kendilerine ait kontinü sistem fabrikada soğuk sıkım yöntemiyle üreten aile, hem büyük firmaların tedarikçiliğini yapıyor, hem de kendi satış yerlerinde ve noktalarında tüketiciyle buluşuyor. Yaptıkları işin arkasında olduklarını göstermek için marka ismi olarak soyadlarını seçmişler. Tasarım konusunda birçok üretici gibi onlar da Zülfikar Fidancı’da karar kılmış. Geçen yıl Zeytindostu Derneği’nden gümüş, bu yıl altın madalya alan Erçevikler, Terrolivo’da da grand prestij gold kazanmışlar.

EN SAF HALİYLE SUNUYORLAR

Mustafa Erçevik, “Kazdağları’nın güney yamacına armağan edilen rüzgarlar, iklim, toprak özellikleri ve mikroklima alanları bu eşsiz, kaliteli zeytinyağlarını üretmemize katkı sağlıyor. Bölgemizdeki iklim koşullarının zeytinyağına olan tüm bu olumlu etkilerinin farkındalığıyla, kaliteyi korumak amaçlı üretimimizi hasattan sonra en çok 6 saat içinde ve ideal sıcaklıkta (26-28 derece) gerçekleştiriyoruz. Üretilen yağlarımız paslanmaz krom tanklarda ışık, yüksek sıcaklık ve oksijen teması olmaksızın ilk günkü kalitesinde depoluyoruz. Böylece bu sağlıklı ve lezzetli ürünü en saf haliyle tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Yalnızca Edremit yağlık cinsi zeytinlerden üretilen zeytinyağımızın istenen derecede yakarlığı ve acılığı, yüksek aroma değeri söz konusu. Tadı ceviz, çağla, ham domates; kokusu ise kesilmiş çimen, çağla, ham meyveler gibi” diyor.

MARKALI VE AMBALAJLI İHRACAT

Firmanın gündemin ihracat da var. Ancak değer katarak bir ihracat planlıyorlar. Mustafa Bey, o hedeflerini de şöyle özetliyor: “Türk yağının kaliteli olduğunu anlatacak şekilde ambalajlı ve markalı ihracat düşünüyoruz. Hedefimiz daima hem ülke, hem de bölge zeytinyağına değer katarak kimyasal ve duyusal açıdan en iyisini tüketicilere sunmak.”

Erçevikler Zeytin Zeytinyağı

Erçevik

Edremit