Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Üç köklü geleneğin varisleri

 

Evliyazade Şakir Efendi tarafından 1886’da kurulan Evliyazade Zeytinyağı Fabrikası yazılı kaynaklarda Edremit’te kurulmuş en eski Müslüman Türk fabrikası olarak geçiyor. Şakir Efendi’den sonra üretime oğlu Evliyazade Necati Bey devam etmiş. Necati Bey fabrika yıkılıp iş merkezine çevrildikten sonra Havran’daki diğer aile işletmesi olan Zarbalızade Fahri Bey Fabrikası’nda üretimi sürdürmüş. Evliyazade Necati Bey’in vefatının ardından bayrak Necati Bey’in tek kızı Yıldız Hanım’ın eşi Abdullah Ertem’e geçmiş. Abdullah Bey Girit mübadillerinden Hasan Bey’in oğlu. Girit’ten beri zeytinyağı ticaretiyle ilgilenmişler, 1952’de Ayvalık Ertemler Zeytinyağı Fabrikası’nı satın alarak üretime yönelmişler. Abdullah Ertem, Havran’daki fabrikanın şehir içinde kalmasının getirdiği sorunlar sebebiyle tesisi 2002’de zeytinliklerin yoğunluğunun olduğu Ayvalık’a taşımış. Aile şimdilerde bir taraftan dördüncü, diğer taraftan üçüncü nesil olarak zeytinyağı üretimine burada devam ediyor. Abdullah Ertem başta olmak üzere tüm aile bireyleri bu işe gönül ve emek veriyor. Bu kültüre layık olmaya, zeytinyağına bir nebze de olsa katkı koymaya çabalıyor. Zeytin ağaçlarına bebekmişçesine bakıyor, hala deliceden aşılanmış dikme yetiştirmeye çabalıyor. Zeytinyağı üretiminde çok büyük bir titizlik gösteriyor.

‘EVLİYAZADE’ İLE PERAKENDEYE GİRDİLER

Aile zeytinlikleri Ayvalık ağırlıklı olmakla birlikte Edremit, Burhaniye ve Gömeç’te bulunuyor. Perakende satışa sundukları ürünleri Ayvalık coğrafi işareti kullanmaları nedeniyle bu bölgeden elde ettikleri zeytinliklerden sağlıyorlar. Bununla birlikte zeytinliklerinin tamamı Ayvalık-Edremit tipi ağaçlardan, Murateli ve Mutluköy meralarında büyük denilebilecek birbirine yakın parçalardan oluşuyor. Aileye ait zeytinliklerden toplanan zeytinler aileye ait tesiste özenle işleniyor. Zeytinliklerde iyi tarım uygulamalarından tutun da, herbisit ve enzim kullanmama, zamanında ve uygun ilaçlama, soğuk sıkım olmayan ürünlerde de düşük sıcaklıkta işleme, uygun kaplarda uygun sıcaklıklarda depolama gibi zeytin ağacının bakımından zeytinyağının ambalajlanmasına kadar sürecin her aşamasına azami özen gösteriliyor. 2014’e kadar müstahsil ve zeytinyağı üreticisi olarak sektörde boy gösteren firma o tarihten itibaren ‘Evliyazade’ markasıyla perakende satışa yönelmiş.

HER ŞEYİ KENDİ BÜNYELERİNDE YAPIYORLAR

Diyorlar ki: “Edremit Evliyazade, Havran Fahri Bey ve Ayvalık Ertemler fabrikası gibi üç köklü geleneğin varisleri olarak dedelerimizden gelen bu kültürün sorumluluğunun bilincinde zeytinyağı üretimine devam ediyoruz. Ailemize ait zeytinliklerden mahsulümüzü özenle topluyor, aile işletmesi olan tesisimizde titizlikle işliyor, zeytinyağımızı en uygun şartlarda muhafaza ediyor ve halkımızın tüketimine sunuyoruz. Bu işin gönül bağı olmadan yapılamayacağını düşünüyor, bu kültürün, müthiş geleneğin sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Sadece kendi ürünümüzü kendi bünyemizde (3 mağaza ve internet) satışa sunuyoruz. Hedef olarak üretimimizin tamamını perakende olarak satmayı amaçlıyoruz. Kendi ürününü toplama, kendi tesisinde işleme ve kendi bünyende satış yapma durumunun zeytinyağında üst düzeyde kalite sağlamanın şartı olarak görüyor ve bunun dışına çıkmayı düşünmüyoruz.”