Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

50 Ülke Bu Lezzete Bayılıyor

Havran’dan 50 ülkeye

Fora Zeytin’in yüksek kaliteli ürünleri Balıkesir Havran’daki son teknolojiyle donatılmış tesislerde üretiliyor. 1994’te kurulan fabrika dünyanın en büyük zeytin işleme tesislerinden biri. 70 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 120 bin metrekare alana kurulu fabrika yıllık 80 bin ton saklama ve paketleme kapasitesine sahip. Türkiye’nin en iyi zeytin yetiştiren bölgelerinden özenle seçilen zeytinler, geleneksel reçetelerle ve modern tekniklerle üretiliyor. Toplandığı gibi tesise gelen zeytinler, tüm tazeliği ve enfes tadıyla hijyenik olarak sofralara ulaşıyor.

ŞİMDİ HASAT ZAMANI

Sonbaharın gelmesiyle birlikte hasat zamanı heyecanı yaşadıklarını söyleyen Genel Müdür Efe Yazıcı, “Eylülden itibaren fabrikamızda en iyi zeytinleri toplama ve en iyi şekilde işleme telaşı başlıyor. Uzman ekiplerimiz, Türkiye’nin her yerinde en iyi zeytinleri arıyor, buluyor ve tesisimize gönderiyor. Fabrikadaki uzmanların da onayından geçtikten sonra zeytinler, tazeliğini kaybetmeden tatlanma sürecine alınıyor” diyor.

DÜNYAYA AÇILIYOR

Fora Zeytin, geleneksel siyah ve yeşil zeytinden az yağlı ve az tuzlu olan Fora Fit zeytine, zeytin ezmesinden dilimli zeytine kadar geniş ürün yelpazesi ile yurtdışında da iddialı. Uluslararası kalite standartlarındaki ürünleriyle 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Helal ve Kosher belgeleriyle tüm özel istekleri karşılayan, ISO 9001, 22000, 14001, OHSAS 18001 kalite belgeleriyle üretim yapan Fora Zeytin, aynı zamanda dünyanın en önemli gıda güvenliği belgelerinden BRC’nin en üst düzeyi AA+ seviyesine sahip olmanın gururunu yaşıyor. Genel Müdür Yazıcı, “ABD, İngiltere, Avrupa ülkeleri gibi zeytin ithal eden önemli pazarların yanı sıra Ortadoğu, Balkanlar, Romanya, Azerbaycan’a da ürün gönderiyoruz. Yeni pazarlara ulaşmak için sürekli fuarlara katılıyoruz. Afrika, Çin ve Japonya gibi damak tadı farklı ülkelere de zeytin ve zeytinyağımızı tanıtıyoruz” diye konuşuyor.

ÇEVRE DOSTU ÜRETİM

Sürdürülebilir dünyanın en önemli adımlarından biri olan yenilenebilir enerji kaynağı kullanan Fora Zeytin, toplam 4 bin 500 metrekare alanda 2 bin 400 panelden oluşan güneş enerjisi sistemini devreye soktu. Genel Müdür Yazıcı, “Fabrikamızda, çatıya kurulan güneş panelleri sayesinde ihtiyacımız olan elektriğin büyük kısmını güneş enerjisinden üretiyoruz. Bu sayede küresel ısınmanın en büyük nedeni olan yılda 540 bin kilogram karbondioksit salınımını engellemiş oluyoruz. Bu miktar 400 otomobilin 1 yıllık karbon salınımına denk geliyor” diye de ekliyor.