Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Gugagon Zeytin Cipsi’nin hikayesi 2015’te İstanbul Ümraniye’de bir evin 12 metrekarelik odasında başlamış. 10 yıllık gıda mühendisliği tecrübesi bulunan genç girişimcimiz, kurduğu laboratuvarda sayısız zeytin çeşidi ile yaptığı 100’ün üzerinde deneme sonucunda hayalindeki mutlu sona ulaşmış. Bu yılın başında da ‘Gugagon Biberli Zeytin Cipsi’ adını verdiği atıştırmalığı tüketiciyle buluşturmayı başarmış.

YÜZDE 100 YERLİ ÜRÜN

Gugagon, Türkiye gibi dünyanın sayılı zeytin ülkesinde yepyeni bir deneyim. Zeytin o eşsiz tadıyla gün boyu yanınızda olsun diye, çıtır halde nem geçirmeyen özel korumalı ambalaja sokulmuş. -Yani her an tüketime hazır. Üstelik eller yağlanmadan yenebiliyor.- Ege’nin en güzel yeşil zeytinleri seçilerek hazırlanmış. Yüzde 100 Türk zeytini ve yüzde 100 Türk gıda mühendisliği ürünüymüş. Patent koruması altındaymış. Ve dünyada bir ‘ilk’miş!
Herhangi bir koruyucu (sorbik ve benzoik asit) içermiyormuş. Ürün içeriği biberli (acısız) zeytin, sitrik asit (limon tuzu) ve sofra tuzundan oluşuyormuş. Yani doğanın zenginliğini en doğal haliyle sunuyormuş. Doğal olarak zeytinden gelen zeytinyağı içeriyormuş. Atıştırdığınızda aynı zamanda zeytinyağı da tüketmiş oluyormuşsunuz. 25 gramı yaklaşık 125 gram sofralık biberli zeytine denk geliyormuş. Ama ondan daha az tuz içeriyormuş.
n11.com, hepsiburada.com, Zeytinlik The Olive Grove (Bodrum), Ferhatoğlu Zeytincilik (Güre, Edremit, Altınoluk, Akçay), Olive and Beyond (Kızıltoprak) gibi pek çok noktada satılıyormuş. Geçen haziranda da ‘İTÜ Arı Teknokent Çekirdek Süreci’ne kabul edilmiş.

KABAREDEN ESİNLENDİ

‘Gugagon’ adı, Youtube’da bir kabare izlerken orada geçen ‘Gugagon’ kelimesinden etkilenerek konulmuş. Mucit mühendisimiz, “Bu sözcüğü çok beğenince hemen eşime ve o zaman 4 yaşında olan kızıma sordum. Onlar da beğenince ve kızım telafuz edebilince bu ismi marka olarak kullanmaya karar verdim. Aklımda ilerisi için başka projeler de olduğundan zeytin cipsi ürünümüzü ‘Gugagon’ markası altında piyasaya sürdüm ki, yeni ürünler çıktığında farklı bir marka yaratmak zorunda
kalmayayım. Zeytin cipsi benim besin değeri yüksek ürünlere yeni form verme anlayışımın başlangıcı sadece. İleride farklı ürünlerle de tüketicileri şaşırtarak mutlu etmeye devam edeceğimi düşünüyorum” diyor.

ANALİZDE SINIFI GEÇTİ

Akredite gıda laboratuvarında yaptırdığı analizle Gugagon’un yüzde 69.6 yağ ve yüzde 16.6 diyet lifi içererek değerli bir besin olduğunu gösterdiğini paylaşan girişimcimiz, “Bu oranda zeytinyağı içeren katı bir gıdayla bu zamana kadar tanışmadığımı da sözlerime ekleyeyim. Gugagon Zeytin Cipsi, koruyucusuz ve vegan olması dışında besin değerleri açısından kuruyemişe denk ve biri hariç diğerlerinden daha yüksek oranda yağ içeriyor. Ürünün lezzeti ve yapısından ötürü atıştırmalık sektöründe de yer aldığımızı düşünüyorum. Gugagon’un sağlık, çıtırlık ve lezzet özellikleriyle her iki sektördeki yeni ürün açığına bir alternatif oluşturduğuna inanıyorum. Ayrıca; hem kuruyemiş, hem de atıştırmalık sektöründe ithal ürünlerin ağırlığı artarken tamamen yerli bir ürünle piyasaya yenilik getirmemizin önemli olduğu kanaatindeyim” diye de ekliyor.

RAKİP DEĞİL TAMAMLAYICI

Gugagon’un diğer zeytin ürünlerine rakip değil, tamamlayıcı bir özellikte olduğunun altını çizen gıda mühendisimiz,son söz olarak da şunları ekliyor: “Sofralık zeytin, zeytinyağı veya zeytin ezmesi evde ya da restoranlarda tüketilebilirken, yaptığımız geliştirmeyle zeytin artık istenen an ve yerde tüketilebilecek. Bu yüzren Gugagon, zeytin tüketimini artıcı bir nitelikte. Tüm sektöre ve ülke ekonomisine de faydalı bir ürün. Zeytin konusunda yoğun rekabet yaşadığımız İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerden önce bu ürünü geliştirdiğim için ayrı bir mutluluk duyuyorum.”