Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Bankacılığın stresini zeytincilikle atıyor

 

Çiğdem Özkazanç’ın çocukluk yılları yaz aylarında Çanakkale Ayvacık’a bağlı Küçükkuyu’da zeytin bahçelerinin içinde geçmiş. Zeytin ağacının yaz-kış canlılığını koruyup yeşil kalması ve her koşulda çok uzun yıllar yaşaması o dönem ve sonrasında Çiğdem Hanım’ı kendine hep hayran bırakmış. İstanbul’da yaptığı bankacılık kariyerinden sonra, 2011’de eşi Hakan Özkazanç’la birlikte çok sevdikleri Kuzey Ege’ye yerleşmeye karar vermişler. Ve, Geyikli Odunluk iskelesinde kendilerine bir çiftlik kurmuşlar. Mecidiye köyünde de 170 dönüm 40 yaşlarında sıra dikim zeytinlik satın alıp hobi olarak zeytinciliğe başlamışlar. Mevcuda ilave olarak 2015’te 900 zeytin fidanı daha dikmişler. Bugün için 40 dönümü çok genç fidanlık olmak üzere 210 dönüm zeytinliğe sahipler. Şu an işin başında Çiğdem Özkazanç var. Hakan Bey ve kızları Ceyla da en büyük yardımcısı. Firmalarının ve markalarının adı aynı: İlkdem Zeytinyağları...

İyi tarım uygulaması yapıyor

Zaten buradan bile kadın eli değdiği hemen anlaşılıyor. Çiğdem Hanım belki zeytin ve zeytinyağı üzerine özel bir eğitim almamış ama öğrenmeye açık biri. Beldede bu işi yıllardır yapan, işinin ehli ve alaylı dostlarından çok faydalı bilgiler almış. Onların tecrübelerini kendilerine de aktarmaları için emek vermiş. Ezine İlçe Tarım Müdürlüğü’ndeki ziraat mühendislerinin bilgilerinden her fırsatta yararlanmış. Zeytinliğine ilk günden itibaren özen göstermiş. Budama ve bakımlarını zamanında yaparak, kimyasal olmayan gübre ve doğa dostu ilaçları mühendislerin önerileri ve gözetiminde kullanmış. Bu çabaların sonucunda bahçeleri yöredeki örnek bahçeler arasında yerini almış. Önceki yıl da iyi tarım uygulamasına geçerek uygulamalarını belgelendirmişler. Sonuçta da ortaya uzmanların onayını, tüketicilerin beğenisini kazanan bir ürün çıkmış.

Çiğdem Özkazanç dur durak tanımıyor. Bir yandan 10 dönümlük arazide modern zeytin ve zeytinyağı deposu inşa ederken, bir yandan da 0.2 asit, filtresiz, çok özel şişede, özel seri zeytinyağını bu lezzetin tutkunlarına buluşturmak için çabalıyor. Yıllık 7-10 ton aralığında zeytinyağı, 6 ton civarında da yeşil ve siyah zeytin satışı yapan Çiğdem Hanım, “Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı ise saflık ve sadeliğin sembolü. Akıl ve tecrübenin ışığında, doğaya saygılı, geleneksel ve doğal yöntemleri kullanarak, hijyen şartlarına uygun ürettiğimiz yağları en saf haliyle beğeniye sunuyoruz” diyor.