Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Çift çapa küllerinden doğdu

 

Anne tarafıyla başlarsak... Trabzon Sürmeneli büyük dede Salim Kaptan, birkaç teknesi olan, İstanbul’a yağ taşıyan bir gemiciymiş. Tabii o dönemlerde zeytinyağının alternatifi sıvı yağ olmadığından oldukça hareketli bir işi varmış. Bunu hissedip 1921’de Ayvalık’a yerleşmeye karar vermiş. Mustafa Lütfü Kaptan’la birlikte Emval-i Metruke İdaresi’nden ‘Hakkı Kaptan Yağhanesi’ olarak bilinen fabrikayı satın alıp zeytinyağı üretimine başlamış. 42 yaşında vefat ettikten sonra tesis Mustafa Lütfü Kaptan ve oğlu Hakkı Kaptan tarafından çalıştırılmış. Hakkı Kaptan aynı zamanda Salim Kaptan’ın damadıymış. Dede Hakkı Kaptan yağhaneyi 1976’ya kadar çalıştırmış. Üretilen zeytinyağı ‘Kaptan’ markası adı altında, ‘çift çapa’ logolu ambalajlarda satılmış. Ancak daha sonra markalı yağ satışını durdurup sadece kendi zeytinini toplayıp yağını sıkan bir üretici olarak yoluna devam etmiş.

Baba zeytin yerine sanatı seçti

Gelelim baba tarafına... O anne tarafına göre çok daha eski. Babaanne Mesude Hanım’ın babası Müderriszade Hilmi Efendi 1899’da Edremit’te zeytin ve zeytinyağı ticaretine başlamış. Vefatından sonra işletmeyi oğlu Süleyman Sabit Ertür devralmış. Bu sırada babaanne Mesude Hanım, Hulusi Mehmet Edremit’le evlenmiş. Onlar da zeytinci bir aile imiş. Hulusi Bey’in erken ölümü üzerine oğlu Metin Edremit, ‘Okusun’ diye İstanbul’a gönderilmiş. Metin Bey, ilk, orta ve liseyi Galatasaray’da tamamlamış. Ardından İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nü bitirmiş. Edremit’e dönüp zeytin ve zeytinyağıyla yaşamak yerine sanatı seçmiş. Belirli bir yer yerine, serbest çalışmayı yapısına daha uygun bulmuş.

İstanbul’un logosu da o çizdi

Aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hala kullanılan logosunun da bulunduğu birçok çalışmaya imza atmış. İki kıtayı birbirine bağlayan boğaz, surlar, cami minarelerinin ortasında yedi tepeyi temsilen yedi üçgenden oluşan logosuyla birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülünü birden kazanmış. Dönemin parasıyla (1969) tam 18 bin TL ödüle layık görülmüş. Sayısız grafik çalışmalarının dışında kendine has üslubuyla özgün resimler de yapmış. 1969-1975 arasında Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyesi olarak çalışmış. Birçok sahil otelinin dekorasyon ve tefrişini de gerçekleştirmiş. Ömrünü sanata, resime, boyaların kokusuna, kitaplara, öğrencileriyle bir olduğu havayı solumaya adayan Metin Edremit, 1994’te vefat etmiş.

Oğul turizm işletmeciliği okudu

İşte tam da o dönemde Mehmet Edremit, yüksek öğrenim gördüğü Marmara Üniversitesi İngilizce Turizm ve Otel İşletmeciliği’ni tamamlamış. Askerliğin ardından ata ocağına dönmüş, babasının aksine eğitimini aldığı işi değil de genlerindeki işi yapmaya karar vermiş. Sonrasını şöyle anlatıyor: “İşe 1998’de Edremit’teki zeytinlerle başladım. 2000’de ise Ayvalık’taki kısmı devraldım. Uzun bir süre işin çiftçilik kısmıyla ilgilendim. 2 yıl önce de (bazen kendi zeytinlerime bile yetişemeyen) minik bir makine alarak ‘Kaptan’ markasını yeniden canlandırdım. Sabah topladığım zeytinleri o gün içinde soğuk sıkım yapıyorum. Ağaçlarda tamamen organik sertifikalı gübre ve ilaçlar kullanıyorum. Atalarımın yolunda 5 bin zeytin ağacına babalık ediyorum. Onları yetiştiriyor, koruyor, kolluyor, zamanı gelince hasat ediyor, içene şifa olsun diye meyvesinin altın suyunu sıkıyorum. Mercan ve Ege isimli 10 yaşında iki çocuğum var. Ne mutlu ki onlarda çok seviyorlar zeytini. Bu şekilde yaşıyor, bu yağı üretiyor ve evimizde yiyoruz. Amacım, ‘Yemek isterseniz buradayız’ mesajı vermek.”

Malum; zeytin, ağaçların en eskisi ve en kadimi. Bolluğun, adaletin, sağlığın, zaferin, bilgeliğin, aklın, ölümsüzlüğün, arınmanın ve yeniden doğuşun simgesi. Zeytin topraklarımızdan ve sofralarımızdan eksik olmasın. Bu uğurda çalışıp çabalayan tüm üreticilere de selam olsun!