Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Nam-ı diğer ‘Vapurlu Yağ’

 

Anadolu’da Türk insanına zeytinyağını tanıtmada ve tüketim alışkanlığı kazandırmada öncülük eden, logosunda bulunan ‘vapur’ nedeniyle bölgede halen ‘Vapurlu Yağ’ olarak bilinen Kristal Yağları, 80 yıllık deneyimini yeni yatırımlar ve ürünlerle taçlandırıyor. Kristal’in yarım asrı aşan hikayesi 1860’lı yıllarda Micaleff ailesinin Malta’dan İzmir’e bir vapurla gelmesiyle başlıyor. 1938’de zeytinyağı üretimine başlayan Micaleffler, 1945’te Türkiye’nin ilk zeytinyağı markalarından birinin yaratıcısı oluyorlar. Ve dedelerini bu bereketli topraklara getiren vapuru da unutmayıp onu markalarının logosuna taşıyorlar. Bu genç markaya ürünlerinin berraklığına, saflığına ve değerine yakışır bir ad veriyorlar: Kristal...

Ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olan Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh, “Gönüllerini ve hayatlarını zeytin ağacına adamış bir aileyiz. Kristal, zeytinyağı kültürünün Türkiye’de yeşermesine, gelişmesine nesiller boyu öncülük ve hizmet etmiş bir marka. Hatta bazıları için bir markadan da fazlası. Anadolu insanı ‘Kristal Zeytinyağı’ demektense bize logomuzda yer alan vapur görselinden esinlenerek ‘Vapurlu Yağ’ demeye başlamış. Yani Kristal, Anadolu’da yaygın bir şekilde vapurlu yağ olarak da biliniyor. Logomuzdaki vapurun hikâyesi ise aslında bir başlangıcı ifade ettiği için büyük önem taşıyor” diyor.

Amacımız çıtayı yükseltmek

‘Kaliteli ürün’ prensibini ve ‘kusursuz hizmet’ anlayışını benimsediklerinin altını çizen Dologh, şöyle devam ediyor: “Kristal Yağları olarak kurulduğumuz günden bugüne sürekli yatırım yaparak karlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Yatırımlarımızı ve üretim kapasitemizi artırarak gerek yurtiçi, gerek yurtdışında pazar payımızı genişletmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Marka olarak vazgeçemeyeceğimiz unsurların başında kalite geliyor. Bütün yatırımlarımızı bu çerçevede gerçekleştiriyoruz. Kaliteli zeytinyağına ulaşmanın yolu kaliteli zeytinden geçiyor. 3 yıl önce ülkemizde kaliteli natürel sızma zeytinyağı üretiminin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla bir rehabilitasyon projesi başlattık. Bu kapsamda bünyemizde zeytin yetiştiriciliği konusunda uzman ziraat mühendisleri istihdam ediyoruz. Bu arkadaşlarımız lokal üreticilerle birebir iletişim halindeler. Onlara dokunuyorlar, ziyaret ediyorlar, zeytin toplama aşamasında önemli noktaları anlatıyorlar. İhtiyaçları olan her konuda bilgi vermek üzere aktif olarak sahada çalışıyorlar. Tüm bunlara ilaveten sektörün kalite algısının da iyileştirilmesine yönelik yatırım yapıyoruz. Yağhane ve depo sahipleriyle sürekli temas halindeyiz. Hasat ve üretim aşamalarında kalite kayıplarının azaltılması için gerekli işleme ve depolama koşulları konusunda bilgilendirme yapıyoruz. Ayrıca, kalitenin birinci ve vazgeçilmezi, zeytinyağını en sağlıklı saklama koşulu olan cam şişe ve kaliteli teneke ambalajlarda tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Amacımız Türk zeytinyağının çıtasını yükseltmek.”

25’in üzerinde ülkeye ihracat

“Bir sektörde gelecek görüyorsanız elinizi taşın altına koyacaksınız” diyen Christopher Dologh, “2007’de Arkas Holding’in ortaklığıyla yeni bir döneme girdik. Lucien Arkas girdiği bir işe vizyon katar, geliştirir. Durmadan çalışır, lokomotif gibidir. 2010’da Bornova fabrikamızı yeniledik. Dünya standartlarında üretim koşullarına sahip üstün nitelikli rafineri ve dolum tesisi haline getirdik. Şu anda ikinci bir tesisimiz daha var. 1995’te Ayvalık’ta kurulan sıkım fabrikamızı da zeytine ve zeytinyağına saygı ilkesiyle 2015’te tüm prosesleriyle yenileyerek çevreye duyarlı entegre kontinü sıkım tesisi haline getirdik. Dünyanın birçok ülkesinde Türk zeytinyağını güçlü bir şekilde temsil etmek misyonuyla hareket ediyoruz. 25’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz” diye konuyor.

Hatay’ın ‘Saunrani’ zeytini hayat buldu

Kristal Yağları, ‘Üreticileri Geliştirme ve Bölgesel Lezzetleri Koruma Projesi’ kapsamında son olarak Hatay’daki üreticileri bilinçlendirmek ve bölgesel lezzetlere sahip çıkmak üzere harekete geçti. Proje kapsamında üreticilerin bilinçlendirilerek kalite algısının yükseltilmesi ve Hatay’ın sayılı bahçelerinde yetişen ‘Saurani’ zeytin çeşidine sahip çıkılması amaçlanıyor. Dilde ve boğazda hissedilen acılık ve yakıcılığı ile yüksek kalite değerlerine sahip olan projenin ürünü ‘Meraklısına Özel Hatay Saurani Natürel Sızma Zeytinyağı’ soğuk sıkım yöntemiyle sınırlı sayıda üretiliyor.

 

Anne ve bebeklere özel

Kristal’in toplam polifenol içeriği korunarak üretilen, E vitamini ve Omega-3 içeriği açısından zengin olan yeni ürünü ‘Anne ve Bebeklere Özel Natürel Sızma Zeytinyağı’ bebek, çocuk ve hamilelerin yanı sıra yetişkinlere de hitap ediyor. Ayrıca, gurme damaklara hitap eden yeni ve ödüllü ürünü ‘Meraklısına Özel Selection Natürel Sızma Zeytinyağı’ bulunuyor.