Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

70 yıllık tecrübe

 

Adını Karya Uygarlığı’nın önemli kentlerinden biri olan ve Milas’ın kuzeyindeki Beşparmak Dağları’nda yer alan Labranda’dan alan ‘Labranda Zeytinyağları’, doğadan sofralara sağlık sunuyor.

 

Türkiye genelinde zeytinyağı pazarında irili ufaklı binlerce marka var ve bunlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Ancak içlerinde biri var ki, yaklaşık 70 yıldır sofralarımıza lezzet katıyor. Zeytinin ana vatanı Milas’tan, sağlıklı, leziz ama en önemlisi güven veren bir marka: ‘Labranda Zeytinyağı’... Öykünün geçmişi 1950’li yıllara dayanıyor. O dönemde dede Mehmet Emin Baydal tarafından Mandalyat yöresinde yapılan zeytinyağı, bal ve pekmez ticareti günümüzde torunu Levent Baydal tarafından devam ettiriliyor.

 

GELECEĞİ MARKALAŞMADA GÖRDÜ

 

Levent Bey, eğitim ve askerlik sürecini tamamladıktan sonra, 1993 yılında dededen kalma işi devam ettirmek için ticaret hayatına atılmış. İlk etapta zeytin ve zeytinyağı, sonrasında yöredeki çiftçilerden buğday, mısır, pamuk ticaretine başlamış. Kısa sürede büyük başarılara imza atmış. Takvimler 2006’yı gösterdiğinde, gerek tanrının insanoğluna bir armağanı olan zeytinyağının daha ucuz ve kaliteli olarak geniş kitlelere yayılmasını sağlamak, gerek Milas zeytinyağının değerini ön plana çıkarmak için markalaşmaya karar vermiş.

Adını Karya Uygarlığı’nın önemli kentlerinden biri olan ve Milas’ın kuzeyindeki Beşparmak Dağları’nda yer alan Labranda’dan alan ‘Labranda’ ve ‘Dalından’ markalarıyla dökmeden perakendeye de geçiş yapmış. 12 yıldır Milas ve Bafa Gölü yöresindeki ilaç ve gübre kullanılmayan organik bahçelerdeki nadide zeytinlerden üretilmiş sızma zeytinyağlarını özel şişe ve ambalajıyla tüketicilere sunuyor.

COĞRAFİ İŞARET ETİKETLİ

Geçtiğimiz günlerde Milas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan coğrafi işaret etiketi almaya hak kazandıkları bilgisini paylaşan Levent Baydal, “Zeytinyağı büyük bir ayrıntının ürünüdür. Zeytinin kalitesi, zeytinyağının kalitesini belirler. Zeytin ağacı, yetiştiği yörenin iklim koşullarından, bitki örtüsünden, denize yakınlığından, rakımından etkilenir. Bu nedenle her yörenin zeytinyağı, kendisinden başkasına benzemez. Milas, zeytinin ve zeytinyağının anavatanıdır. Milas zeytinyağı asırlara ve efsanelere şahitlik etmiştir. Milas’ın sahip olduğu zeytin rezervi ve kalitesi tartışmasızdır. Bu, tarihsel bir gerçektir. Milas bu tarihsel süreçten süzülüp gelen medeniyetlere başkentlik yapmış bir zeytin vatanıdır. Bu yüzden Milas flora ve faunasında yetişen zeytin farklıdır, zeytinyağı da farklıdır. ‘Labranda’ ve ‘Dalından’ zeytinyağlarımız bu bilinç ve sorumlulukla üretiliyor” diyor.

KOZMETİKTE DE İDDİALI

Labranda Tarım, Su Ürünleri, Gıda, İnşaat, Turizm Sanayi ve Ticaret İhracat İthalat Ltd. Şti. olarak zeytin çiçeği özünden kozmetik üretimi yaptıklarını da söyleyen Levent Baydal, “Sıvı sabundan şampuana, saç kreminden duş jeline, vücut losyonundan el-cilt kremlerine, kolonyaya kadar geniş ürün gamına sahibiz” diye de ekliyor.