Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Onun bahçelerinde şiddet yok şefkat var

 

Her şey üç yıl önce bir doktor randevusundan sonra başlamış. ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu Bahar Alan, kolundaki minicik bir ben için gittiği doktorunun, “Bunu yarın sabah almalıyız” dediğinde çok korkmuş. Korkmakla da kalmamış, üzülmüş, şaşırmış, inanamamış, karmakarışık olmuş. Sonra, Elif Şafak’ın kitabındaki 40 kuralda söylendiği gibi olmuş: “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme, nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?” İşte, ‘Nova Vera’ bu altüst olmadan doğmuş. Biyopsi sonucu gelene kadarki bu 1 haftalık süreç (sonunda endişeler boşa çıksa da) Bahar Hanım’a yaşamı ve yaşama biçimini sorgulatmış. “Ne kadar ömrümün kaldığını bilmiyorum, peki bu ömürle ne yapsam bana iyi gelir?” diyen Bahar Alan, artık daha sağlıklı, daha doğal bir şeyler için uğraşması gerektiğine karar vermiş. ‘Yeni Bahar’, ‘Yeni Gerçek’ anlamına gelen ‘Nova Vera’ markası da buradan ortaya çıkmış.

ÖNCE AYVALIK, SONRA MANİSA

İşletme, sonrasında iş sağlığı ve güvenliği alanlarında yüksek lisans yapan, bilgi teknolojileri alanındaki 17 yıllık kariyerinden sonra 2009’da geçtiği çelik sektöründe halen aile şirketlerindeki görevlerine devam eden Bahar Hanım bu süreçte çok düşünmüş, çok okumuş. Zeytinin ve zeytinyağının nelere iyi geldiğini böylece öğrenmiş. Zeytindostu Derneği, UZZK ve California International Culinary Institute’ta katıldığı eğitimleri sonucu zeytinyağı tadım uzmanlığı sertifikası almış.

İlk rotası Ayvalık olmuş. Ki, şimdi burada asırlık, hatta birkaç asırlık kocaman zeytin ağaçlarından oluşan bir bahçesi var. Görünüşleri çok etkileyici! Görmüş geçirmiş, güzel yaşlanmış, dimdik ayakta duran insanlar gibi ilham veriyorlar. Manisa’da ise çoğu yeni diktiği daha genç zeytinler, ailenin daha genç fertleri var. Bir karış boyunda minicik fidanken gitgide büyümelerini heyecan ve mutlulukla izliyor. En başından itibaren tüm bahçelerinde organik tarım esaslarına göre üretim yapıyor.

AĞAÇLARINA ASLA VURULMUYOR

Onun bahçelerinde şiddet yok. Ağaçlarına sırıkla vurulmuyor. “Bu, aslında ağacın hem verimini, hem de ürün kalitesini etkiliyor. Zira, zeytin ağacının içinde hem kendini, hem de insanı iyileştirebilen ‘polifenol’ adı verilen bileşenler var. Bunlar kalp sağlığına iyi geliyor. Yaşlanma etkilerini geciktirip kanser gelişimini önlüyor. Zeytin sırıkla toplandığında ağaç bu maddeleri önce kendi yaralarını iyileştirmek için kullanıyor, bize verdiği yağdaki polifenol miktarı azalıyor. Bu yüzden her zeytinyağı aynı değil” diyor.

ABD’DEN 3 ALTIN, 1 BRONZ

Doğru bakım, yer seçimi, sıkım tekniği, hasat zamanı gibi birçok etkeni bir araya getirerek çok yüksek polifenol değerine sahip bir zeytinyağı üretmeyi başaran Bahar Alan, daha ilk yılında Nova Vera Erken Hasat ve Ege Sızma ürünleri ile Zeytindostu Derneği Uluslararası Kalite Yarışması’nda iki gümüş madalya, UZZK Mario Solinas Ulusal Zeytinyağı Yarışması’nda mansiyon, International Taste and Quality Institute Belçika’da da üstün lezzet ödülüne layık görülmüş. Bu yıl da Los Angeles Extra Virgin Olive Oil’de natürel sızma zeytinyağı kategorisinde Trilye cinsi zeytinden yapılan zeytinyağı ile üç altın, bir bronz kazanmış. Ardından Belçika Monde Selection'da gümüş almış. Son olarak da Japan Olive Oil Prize'da bir altın, bir gümüş, bir de 'Best of Country' ödüllerine değer bulunmuş.

“Bu yılki hasadımız geçen senedekinden de daha nitelikli ürünler verdi. Hedefimiz her yıl daha iyisini başarmak. Yurt dışındaki tadımlarda çok olumlu geri bildirimler alıyoruz. Bu doğrultuda Amerika’dan sipariş almaya başladık. Umuyoruz ki, Türk zeytinyağının fiyatıyla değil, kalitesiyle yurtdışında özel bir yere gelmesine katkıda bulunacağız” diye konuşuyor.

AMAÇ DAHA SAĞLIKLI NESİL

Tüketici bilinçlendikçe bu işi doğru yapan üreticilerin ve iyi ürünlerin de artacağına inandığını belirten Bahar Hanım, “Sloganımızı, ‘Ömrünüze Sağlık’ olarak belirledik. Amacımız, daha sağlıklı bir nesil yetişebilmesi için tüm imkanlarımızı ortaya koymak. İnsanı sabah yatağından kalktığında bundan daha çok motive edecek ne olabilir?” diye soruyor.

 

Bahar Alan, Kocaeli Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve Zeytindostu Derneği’nin yanı sıra Butik Zeytinyağı Üreticileri Derneği’nin de kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Zeytin, sabun ve sağlıklı atıştırmalık da üretiyor

Nova Vera’nın zeytinyağı ürünlerine ilave olarak “Ömrünüze Sağlık” sloganına uygun başka ürünleri de var. Hiçbir katkı maddesi içermeden tamamen doğal yöntemlerle olgunlaştırılan yeşil çizik zeytin ve doğal fermente siyah zeytinin yanı sıra yine hiçbir koruyucu madde içermeyen ‘Badem’, ‘Paçuli’, ‘Hamam’ olmak üzere üç çeşit zeytinyağlı doğal sabun bulunuyor. Ayrıca, Manisa’da firmaya ait bahçelerden tamamı iyi tarım esaslarına göre yetiştirilen meyvelerden hiçbir katkı kullanmaksızın özel yöntemle üretilmiş kuru yassı şeftali, mayhoş kayısı, gala elma, tatlı nektar, yeşil mandalina, karışık lezzet sağlıklı atıştırmalıklar da var.