Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Bambaşka bir yolculuk

 

Oya Zingal aslında Kuveyt’in en büyük gruplarından Murabahat Yatırım’ın Türkiye yapılanması Mresco’nun CEO’su. Ama aynı zamanda kendini zeytin ve zeytinyağı üretimine adamış bir girişimci. Uzun yıllar çalıştığı gayrimenkul sektöründe geçirdiği yoğun çalışma ortamında sürekli olarak bir gün kendi zeytin ve zeytinyağını üreteceğinin hayalini kurmuş. Ailesinin iş durumu nedeniyle Almanya’da doğup büyüyen Oya Hanım iş yoğunluğu yüzünden Türkiye’ye uzun süre gelme imkanı bulamamış. Ancak, Selanik’ten göç ederek Mudanya’ya yerleşen dedesinin kendi topladığı ve sıkarak ona gönderdiği zeytin ve zeytinyağından oluşan hediye paketleri ile, ailesinden dinlediği hikayeler o dönemde bir taraftan büyükleriyle olan bağlarını pekiştirirken, diğer yandan da zeytin simgesinde kendini bulan ülke özlemine dönüşmüş. Bu özlemini doğaya olan sevgisi ve doğa bilimlerine olan merakıyla birleştiren Oya Zingal üniversitede biyoloji eğitimi almış ama mezuniyet sonrası çok sevdiği bu mesleği yapmaya fırsat bulamadan kendisini çok yoğun bir iş hayatının ortasında bulmuş.

ARİSTOTALES’TEN ESİNLENDİ

Genelde satış ve pazarlama konusunda yoğunlaşan çalışmaları sonunda uluslararası bir gayrimenkul yatırım ve danışmanlık şirketi olan Mresco’nun başına geçmiş. Metropollerin çok yoğun mekanik ortamında geçen hayatı ondaki doğa sevgisini ve özlemini unutturmak yerine daha da derinleştirmiş. İş hayatında yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra ilk iş olarak özlemini duyduğu doğaya yönelerek arayışlara başlamış. Tabii ki, aklına ilk gelen zeytin ve zeytinyağı olmuş. Murabahat Yatırım’ın tarım sektöründe arayışlara başlamasıyla da zaten ilgilendiği bu sektörde yatırım için çalışmalara başlamış. Zeytin ağacını daha geniş bir kapsamda ele alarak, yetiştirilmesini bir bilim olarak nitelemiş olan ünlü düşünür ve felsefeci Aristotales’ten esinlenerek, bu işe bilimsel bir şekilde yaklaşması gerektiğinin bilinciyle öncelikle bu konuda önde gelen ülkelerden İtalya’da Toscana Vadisi’nde bazı kurs ve eğitimlere katılmış. Ardından ülkemizde bu konuda önde gelen şirketlerde ve yerel olarak çalışan butik işletmelerde gözlem-incelemelerde bulunmuş.

EZİNE GEYİKLİ’DE KARAR KILDI

Bütün bu çalışmalar sonucunda, çevre ve ortam koşulları, lojistik kolaylıklar ve en önemlisi zeytinlerin kalite ve nefaseti açısından en uygun bölge olarak Çanakkale Ezine’ye bağlı Geyikli’de karar kılmış. Şirket burada başlangıç olarak satın aldığı 200 dönüm zeytinlikte 2016’da faaliyete başlamış. Ancak ilk yıl, satın aldığı yerlerin bakımsızlığı nedeniyle verim fazla olmamış. Yine de çıkan ürünün nefaseti, yurt içi ve yurt dışından gelen övgüler ona bu işte ilerleyebileceğini göstermiş. Kısa sürede yaptıklarının marka ismi olan ‘Olivoyage–Zeytin Yolculuğu’nun sadece başlangıcı olduğunu ifade eden Oya Hanım ve Mresco Türkiye’nin bu yıldan itibaren hedefleri arasında öncelikle bir sıkım tesisi ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan tadım merkezi kurulması, sonraki yıllarda da agro turizme yönelik tesisler ve zeytincilik akademisi ile bölgeyi zeytin ve zeytinyağı alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri haline getirmek yer alıyor. Oya Zingal’in asıl hedefi ise yaşam yolculuğunun son kısmını burada sonlandıracak şekilde tüm gayretlerini bölgeye yönlendirmek.

SONSUZ BİR YOLCULUĞA REHBERLİK

Bunu yaparken de büyük usta Nazım Hikmet’in ‘Yaşamaya Dair’ şiirindeki yaşam felsefesini Olivoyage markasıyla bütünleştirerek sonsuz bir yolculuğa rehber olmak arzusunda. Yani, 70’inden sonra bile yeni ağaçlar dikmek, yeni tatlar oluşturmak ve birikimlerimi insanlarla paylaşmak istiyor. Malum; zeytin dalı ‘barış, birlik, iyilik, yardım, şefkat, uzlaşma’ gibi erdemleri simgeliyor. Oya Hanım da zeytin ve zeytinyağı uğraşının insanlığa ve evrensel barışa önemli katkılar sağlayacak erdemlerin gelişmesinde hatırı sayılır rol oynayacağı düşüncesinde. Bu tür düşünen insanların sayısının artması ve zeytine yatırım yapması dileğiyle...