Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

‘Kırkağaç’ denince hepimizin aklına hemen ‘Kırkağaç Kavunu’ geliyor. Oysa, Kırkağaç’ta ‘zeytincilik’ de yapılıyor. Örneğin Yaşar ailesi, dededen toruna tam üç kuşaktır zeytincilikle uğraşıyor. Çiftçilik ve ticaret yapan Selahattin Yaşar ve kardeşleri, ata mesleğine dönmeye karar verip 1984’te Yaşar Yağ’ı kurmuşlar. İlk başta kuru baskı yöntemiyle yağ sıkımı yapılan fabrikada 1990’lı yılların başında kontinü sisteme geçilmiş. Firma, 2000’de şirketleşmiş ve yenilenmeye gitmiş. Kurulduğundan itibaren tedarikçilik yapan aile, 2014’te köylerinin adı ‘Öveçli’ markasını alarak kendi pazarlarını oluşturma kararı vermiş. Ekibe, -kendi deyimiyle- işin çaylağı Ali Can Yaşar da dahil olmuş, üretim ve pazarlamada görev almış. Ali Can Yaşar, 1983 doğumlu. Kendini bildi bileli bu işin içinde. “Nasıl olsa bu işi yapacağım” diyerek, üniversiteyi yarım bırakmış.

O ALGIYI YIKMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

“Malum, Kırkağaç denince herkesin aklına ilk önce kavun gelir. İşte ilk iş bu algıyı yıkmak için kolları sıvadım. Öncelikle, bakım aşamasında doğru bildiğimiz yanlışları araştırmaya başladım. Bu süreçte eğitim panellerinde tanıştığım Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak’tan aldığım bilgileri bahçelerimizde uyguladım. Üretim aşamasında ise ülkemizin önemli tadım uzmanlarından Birsen Can Pehlivan’la hep dirsek teması halinde oldum.

Onay vermediği yağları şişeye koymadım. Onay verdikleri de yurt içi ve dışı yarışmalardan başarılarla döndü. Yaptığımız işin ne denli zor ve kutsal olduğunu öğrendim. Ağaçlarımızın bakımından üretimine, dolumundan pazarlanmasına kadar her aşamanın başındayım” diyor.

TÜRKİYE’DE GÜMÜŞ, İTALYA’DA ALTIN

‘Öveçli’ markası altında naturel sızma, erken hasat ve özel üretim olmak üzere sadece üç çeşit ürünleri olduğunu aktaran Ali Can Yaşar, ekliyor: “Soğuk sıkım tekniğiyle ürettiğimiz zeytinyağımız Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 10’uncu Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda gümüş madalya kazandı. Ardından, dünyanın en saygın yarışmalarından İtalya’daki Domina Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda Top 10’da yer alarak altın madalya aldı ve Best of Turkey 2017 seçildi. Böylece bana bu mesleği öğreten, el veren babam Selahattin Yaşar’dan öğrendiklerim, katıldığım eğitimler ve seminerler, eşim Güliz ve dedesiyle aynı ismi taşıyan oğlum Selahattin’in desteği sayesinde emeklerim boşa çıkmadı. Ben butik üreticiyim ve butik kalmak istiyorum. Amacım hiçbir zaman çok satalım olmadı. Tek gayem, az ama öz.”

ZEYTİN İNEK DEĞİL Kİ SÜT VERSİN

Ali Can Yaşar son söz olarak ‘zeytin sütü’, ‘çiğ yağ’, ‘burun yağı’ söylemlerine dikkat çekiyor. “Bu ve buna benzer sorular soran tüketicilerimize babamın meşhur sözüyle cevap veriyorum” diyor ve ekliyor: “Zeytin ağacı inek değil ki bize süt versin.”