Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Kazdağları’nın hanım ağası

 

Onun için, “Kazdağları’nın hanım ağası” diyorlar. Nermin Gelbal Gökduman aslında İTÜ mezunu bir metalurji mühendisi. 4 yıl çelik sektöründe çalıştıktan sonra evlenmiş, sonra telekom sektörüne geçmiş, Avea ve TTNET’te yöneticilik yapmış. Bu arada dünyalar tatlısı iki kızı olmuş. Çalışma hayatı boyunca hep gerçekte nasıl bir iş ve aile hayatı olursa daha mutlu olacağını, ne istediğini sorgulamış. Hayatta kendisi için en önemli olan değerlerin başında sağlığın geldiğinin farkına varmış. Doktorlar gibi doğrudan sağlığa etki alanı olmasa da dolaylı olarak kendisine ve çevresindekilere bu alanda nasıl katkı sağlayabileceğini düşünüp bir çıkış yolu aramış.

Yeniden okullu oldu, zeytini öğrendi

Balıkesir Edremit’te, oksijeni bol Kazdağları’nın eteklerinde yer alan kendi bahçelerindeki zeytin ağaçlarından zeytinyağı üreterek bu amacına ulaşabileceğini düşünmiş. ‘Ölümsüz ağaç’ olarak bilinen zeytinin sağlığa katkısını, kutsallığını öğrendikçe daha da sevmiş ve daha fazla araştırma yapmaya başlamış. Araştırdıkça zeytin-zeytinyağına olan merakı ve tutkusu daha da artmış. Ve zaman kaybetmeden çiftçi kayıt sistemine üye olmuş. Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu’nda zeytinyağı üretimi ve tadımıyla ilgili eğitimlere katılmış. Bu eğitimler sırasında Edremit, Burhaniye, Ayvalık’taki tesisleri görme ve inceleme imkanı bulmuş. Edindiği bilgileri zeytinliğinde çalışan işçilere de her fırsatta aktarmış. Onların da kendisi gibi bilgilenmelerini sağlamış.

800’le başladı tam 8 bin ağaca ulaştı

“Artık öğrendiğimiz doğrularla üretim yapmanın vakti geldi” demiş ve 2012’de Altınoluk Avcılar’da 52 dönüm alanda 800 ağaçla işe başlamış. Bugün toplam 500 dönüm üzerinde 8 bin adet asırlık zeytin ağacıyla üretim yapıyor. “Bahçelerim Altınoluk Avcılar, Güre, Çamlıbel, Kızılkeçili, Dereli köyleri yamaçlarında bulunuyor.

Zeytinlik seçiminde en kaliteli yağları elde edebilmek için özellikle hafif eğimli, yazın sürekli rüzgar alan, denize yamaç bol oksijen üreten Kazdağı eteklerini tercih ettim. Zira, Kazdağları dünyanın en lezzetli zeytinyağlarının üretildiği yerlerden biri. Bu bölgenin düşük asitli ve kendine has güzel kokulu zeytinyağları farklı bir aromaya sahip. Zaten dünyada en kaliteli zeytinyağların üretildiği üç bölge bulunuyor. Bunlar Edremit Korfezi Kazdağları etekleri, İtalya’nın Toscana Vadisi ve Yunanistan’ın Girit Adası. Bahçelerimin toprak analizlerinden başlayarak ağaçların bakımı, budama, zeytin ve zeytinyağı üretim süreçlerinin her aşamasını titizlikle takip ediyor ve yönetiyorum.  Sadece yağ değil, sağlık iksiri üretiyorum. Markam ‘Ovilo’ çok saylıda ulusal ve uluslararası ödüller kazandı. Bu ödüller beni daha da motive etti” diyor.

Nermin Gelbal Gökduman zeytine kadın eli değdiğinde işin renginin nasıl yeni bir boyut kazandığını gösteren iyi bir örnek. Ve heybesinde bu sektör ve yarattığı ‘Ovilo’ markası için daha çok şey var.

İLK YILDAN BERİ ÖDÜLLÜ

Nermin Hanım’ın Çiftliği’nin zeytinyağları üretime başlanan yıldan itibaren 2013, 2014 ve 2016’da Zeytindostu Derneği’nin Ulusal Zeytinyağı Kalite Ödülleri’nde 4 altın, 1 gümüş madalya ile taçlandırılmış. Olivo, Belçika merkezli International Taste & Quality Institute tarafından yapılan 2014 değerlendirmelerinde ‘üstün lezzet ödülü’ne layık görülmüş. Ayrıca, uluslararası kalite sınıflandırma enstitüsü Monde Selection 2014 ve 2018 değerlendirmelerinde ise gümüş madalya almış.