Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

 

103 yıllık tecrübe 28 bin alın teri

 

Tariş’in kökleri 1913’e dayanıyor. Türkiye’de tarım satış kooperatifleri birliklerinin kuruluş yılı da olan bu tarih aynı zamanda Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin de miladı. O sene Ege’de kapitülasyon tüccarlarına karşı örgütlenen üretici kooperatifleri bölge çiftçilerinin en önemli gücü olur. Ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli roller üstlenir. Ancak 60’lardan itibaren tarım satış kooperatifleri birlikleri siyasi müdahalelerle karşı karşıya kalır ve istihdam kapısı olarak görülür. Adında ‘satış’ olmasına rağmen uzun yıllar ‘alım’ kooperatifleri birlikleri şeklinde çalıştırılır. Devlet destekleme alımlarında da araç olarak kullanılır.

57’nci Hükümet döneminde IMF ile imzalanan stand-by anlaşmasına paralel olarak Dünya Bankası’nın Tarım Reformu Uygulama Projesi gündeme alınır. Buna bağlı olarak 16 Haziran 2000’de, 17 Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin tabii olduğu yasa değişir ve özerkleşme gerçekleştirilir. Bu tarihten sonra devlet desteksiz, kendi başlarına ayakta durma sürecine girilir. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği için ise bu tarih birçok projenin yaşama geçirilmesinin ve markalaşmanın miladı olur. Bu tarih itibariyle markalaşma ve ürün çeşitliliğine ağırlık veren hummalı bir çalışma süreci başlatılır.

ZEYTİNYAĞI RÖNESANSI

Ulusal-uluslararası pazarlarda söz sahibi olmak ve Türkiye’nin imajını güçlendirmek isteyen Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği serüvenin başında önce bir durum tespiti yapar. Üniversiteler, araştırma kurumları ve marka danışmanlarıyla ortak çalışma başlatır. 2000’e kadar ‘üretici’ odaklı faaliyet sürdüren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, bu tarihten sonra ‘üretici ve tüketici’ odaklı çalışmalar yürütür. Hedeflerin belirlenmesi ve marka konumlanmasıyla devam eden süreçte ürünler yeniden tanımlanırken yeni talep alanları da yaratılır.

SANAT GALERİSİ GİBİ

2001’de ‘Tariş Zeytin A.Ş.’ adıyla yeni, çağdaş, hızlı bir satış ve pazarlama ağı oluşturan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, geçmişten gelen güçlü ve köklü yapısını pazarın dinamik ve yenilikçi yapısıyla harmanlar. Geçmişle gelecek arasında köprü kurmak markanın bu süreçte misyonu olur. Türkiye’nin ilk sanal zeytinyağı mağazası www.taze.com.tr ile www.ta-ze.com.tr’yi de hayata geçiren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, sadece ambalajı değil, zeytinyağı butiklerinde de tasarıma ağırlık vererek bu işin aynı zamanda bir kültür ürünü olduğunu da ortaya koyarak lezzetin yanı sıra duygulara da ulaşmayı başarır.

Satış mağazalarını sanat galerilerini aratmayacak konseptte tasarlayan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, yurt dışı mağazalar için de aynı özeni gösterir. Gücünü Ege’deki 31 kooperatifin bilgeliğinden ve 28 bin üreticinin alın terinden alan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, güvenin de adı olur. Bugün yurtdışında 49 ülkeye kendi markasıyla zeytinyağı ihraç eden Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, kaliteli ürünün nasıl pazarlanacağına ilişkin manifesto niteliğinde çalışmalara da imza atar.

SEKTÖRDE İNOVATİF LİDER

Yapılan araştırmalarda tüketiciler nezdinde de güvenli gıda ve yüksek kalite algısına sahip olan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, sektördeki inovatif lider olma misyonunu yurtiçi ve yurtdışından aldığı çok sayıda ödülle taçlandırır. Son olarak ‘Asırlık’ ve ‘Ege Koleksiyonu’ gibi prestij ürünleri ile internet sitesine verilen plaketlerle de bunu pekiştirir. İç pazarda liderliği, dış pazarlarda ise dünya markası olma hedefini sürdüren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, 2000 sonrası hamleleriyle bir markanın yeniden inşası konusunda da literatüre geçecek çalışmalarda bulunur.

PAYI % 14’TEN 25’E ÇIKTI

2000 öncesi ağırlıklı olarak Ege Bölgesi’nde bilinen ve pazar payı yüzde 14 olan ‘Tariş Zeytinyağı’ markası kısa sürede hedeflerine doğru hızla yol alır. Tariş Zeytinyağı’nın çeşitliliği farklı tat ve ambalajlarda 122’ye ulaşırken, pazar payı da kısa sürede yüzde 25’e ulaşır.

Özellikle sağlıklı yaşam trendinin öne çıkmasıyla bu konuya da vurgu yaparak adeta bir sosyal sorumluluk kampanyası yürüten Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, günümüzde dünyanın en kaliteli zeytinyağının pazarlama eksikliğine çareler bularak bu eşsiz ürünü tüketiciyle buluşturmaya devam ediyor. Türkiye’nin yıllık 700 bin tonluk zeytinyağı rekoltesi ve İspanya’dan sonra dünya ikinciliği hedefi için de özel çalışmalar yürütüyor. Halen kişi başı yıllık tüketimin 1.5-2 litre olarak belirlendiği Türkiye’de bu rakamı 3 litreye çıkarmak için öncelikle tasarım ve markalaşma süreci gerektiğinin farkında olan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, bu sürecin kesintisiz işlemesi için de AR-GE’den ürün geliştirmeye kadar pek çok alanda kendini geliştirmeye devam ediyor.

Teneke kutudan cam şişeye geçiş

Türkiye’de zeytinyağının teneke kutulardan zarif cam şişelere geçişinde Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin çok büyük payı var. Birlik, sadece sunumuna değil, açtığı butik mağazalarla (TA-ZE) zeytinyağının satışına da bambaşka bir konsept kazandırdı. Yaklaşık 60 yıl önce gazetelerde yer alan, “Tariş kabını getirene ucuz zeytinyağı satacak” başlıklı haberde, “Tariş Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, valiliğin girişimleri sonucunda halka pazar yerlerinde litresi 111 kuruştan rafine zeytinyağı satmaya karar vermiştir. Ancak Tariş’in elinde kap bulunmadığı için yağ almak isteyenler kaplarını getireceklerdir. Kooperatif ayrıca bölgedeki yağhanelerden de yağ toplayıp halka satacaktır. Teneke ithalatı gerçekleştirildikten sonra piyasaya 2.5 ve 5.0 litrelik tenekelerde yağ da çıkarılacaktır” deniyor. O yıllardan bugünlere ulaşan markanın serüveni gerçek bir başarı öyküsü. Tariş zeytinyağları bugün Türk çiftçisinin emeğini dünyanın en lüks alışveriş merkezlerinde hem de kendi markasıyla sunuyor.

Ege haritasını sıvı altınla çizdiler

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin Ege’deki tat zenginliğini ve özgünlüğü vurgulamak için oluşturduğu ‘Ege Koleksiyonu’nu Ayvalık’tan Akhisar’a, Foça’dan Kuşadası’na kadar 32 kooperatifin farklı tat, koku ve kıvamı olan yağlarından oluşuyor. Titiz bir çalışma sonucu oluşturulan şişe etiketlerinde haritalar var. O yağın üretildiği işaretli nokta belirli. Arabasında navigasyon olan üretildiği yere kadar gidebilir. Koleksiyonda bulunan kooperatifler ise şöyle: Akhisar, Altınoluk, Altınova, Aydın, Ayvalık, Bayındır, Bozdoğan, Burhaniye, Çine, Dalama, Edremit, Erbeyli, Ezine, Foça-Bağarası, Germencik, Gömeç, Havran, Horsunlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Küçükkuyu, Milas, Ortaklar, Ödemiş, Selçuk, Söke, Sultanhisar, Tepeköy, Tire, Yarımada, Zeytindağ.