Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Rize’nin ‘Zavendik’ini Milas’ta markalaştırdılar

 

Kökleri Rizeli olan ancak İstanbul’da oturan Sivri ailesi, 2004’te Aydın Didim’de bir yazlık almış. Aile bireyleri sadece yazın fırsat buldukça buraya gelirken, baba Vedat Sivri İstanbul’un stresinden çok sıkıldığı için bu tarihten sonra yılın büyük bölümünü burada geçirmeye başlamış. Bir yandan da bu bölgede bir iş kurmanın arayışına girişmiş. 2010’da, tesadüfen tanıştığı zeytinyağı sıkım makinesi satan bir firmanın yetkilisi sayesinde bu sektöre ilgi duymuş. Bu işin bir fırsat olabileceğini düşünmüş. Söz konusu firmanın üretim tesislerini gezmiş, broşürlerini almış, doğruca İstanbul’un yolunu tutmuş. Zeytinyağı üretim tesisi kurma fikrini aile bireyleriyle paylaşmış. Zeytinyağı daha önce hiç bilgi sahibi olmadıkları bir sektör olmasına rağmen hepsinin ilgisini çekmiş. Daha sonra Türkiye’de zeytincilik faaliyetlerinin yoğun olduğu birkaç bölge üzerinde çalışmalar yapılmış. Bu seçeneklerin içinde en uygun yerin Muğla Milas olduğuna karar verilmiş. 10 dönümlük arazi alınmış, zeytinyağı üretim tesisi kurma düşüncesi için ilk adım atılmış.

DERSLERİNE ÇOK ÇALIŞTILAR

Sektörle ilgili hiçbir bilgi birikimi olmadan cesaret gösterip bu işe adım atan Sivri ailesi, sonrasında hummalı bir araştırma sürecine girmiş. Farklı yer ve büyüklükte zeytinyağı üretim tesisleri tek tek gezilmiş. Zeytinyağıyla ilgili bilgiler toplanmış. Kitaplar, makaleler okunmuş. Akla gelebilecek her türlü teknik bilgiler edinilmeye çalışılmış. “Tesisleri gezdikten sonra ülkemizde zeytinyağına gereken önemin verilmediğini, bu işin daha düzgün ve özenli bir şekilde yapılırsa çok daha güzel yerlere gelebileceğini düşündük. Bu ülkenin hem zeytinyağı üretimi, hem de tüketimi konusunda inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu gördük. Çok fazla üretim yapmak yerine kaliteli ve özel ürünler üretmeye karar verdik” diyorlar.

4 MARKAYA HAYAT VERDİLER

Firmalarının adı ‘Liram Gıda’. Vedat Bey kurmuş ama şimdilerde işin başında çocukları Uğur, Mesut, Emre ve Büşra İpek var. Zeytinin dalından toplanıp şişelenip tüketiciye ulaşmasına kadar geçen bütün süreçle sadece onlar ilgileniyor. ‘Zavendik’, ‘Potomya’, ‘Liram Köy Pazarı’ ve ‘Koliva’ olmak üzere 4 markaları mevcut. Zavendik, ailenin Rize’deki köylerinin eski ismi. Bütün aile İstanbul’da doğup büyümesine rağmen köklerini asla unutmamışlar. Köylerini Ege’de yaşatma isteği ve Zavendik adının zeytinyağıyla birleşince güzel durduğunu düşündükleri için bu ismi tercih etmişler. Zavendik Zeytinyağı Fabrikası sadece kendine özel üretim yapan bir tesis. Yani, müstahsil adına yağ sıkıp ‘ondalık’ dediğimiz sistemle çalışmıyor. Tesis tornavidasından sıkma makinesine kadar tamamen yerli ve milli sermaye olma özelliği taşıyor. Günlük 60 ton zeytin sıkma kapasitesine sahip. Aynı zamanda 54 tonluk krom tankta yağ saklayabiliyorlar. Üretim tamamen şeffaf, müşteriler istedikleri zaman gerekli hijyen koşullarını sağladıkları takdirde tesisi gezebiliyor. Zavendik’teki yağların hepsi Milas’ın ‘memecik’ zeytinlerinden üretiliyor. Bu zeytinlerin bir kısmı ailenin kendi bahçesinden, bir kısmı da çevre köylerde bulunan ağaçlardan günlük olarak toplanıp kasalara konuluyor. Toplanan zeytinler tamamen hijyenik koşullarda en doğru şekilde sıkılıyor. Soğuk sıkım yapılan yağlar asit oranlarına göre krom tanklarda dinlenmeye alınıyor, hiçbir şekilde filtre işleminden geçirilmiyor.

COĞRAFİ İŞARET DE TAŞIYOR

Emre Sivri, “İçimizdeki tutkuyla birlikte her anlamda en iyi zeytinyağını üretmek ve bunu tüketicilerle buluşturabilmek adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Henüz ikinci üretim yılımızda Milas Hasat Şenliği’nde düzenlenen kalite yarışmasında birincilik ödülü kazandık. Kısa bir süre önce de Milas zeytinyağı coğrafi işaretini kullanma hakkı aldık. Amacımız, en temiz üretim tesisine sahip olmak, memecik zeytininden elde edilebilecek en iyi zeytinyağını üretmek, Milas zeytinyağının çok kaliteli ve özel olduğunu ulusal-uluslararası yarışmalarda gösterebilmek. Hedefimiz hiçbir zaman en çok yağ satan firma olmak değil. En iyi zeytinyağını en hijyenik koşullarda elde edip beğeniye sunmak. İstanbul’da da butik bir zeytinyağı mağazası açmak” diyor.