Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Bekir Coşkun

Gazeteci-yazar

 Benim için bir yaşam kaynağı

Ben ömrüm boyunca zeytinyağını kahvaltı sofrasındaki herhangi bir çeşit olarak görürdüm. Ancak ciddi bir hastalık geçirmeye başlayınca sağlık açısından ne kadar önemli olduğunun farkına vardım. Özellikle doktorlarım ve yakın çevrem bu konuda bilinçlenmemi sağladı. Bu sebeple iyi bir zeytinyağı benim için bir yaşam kaynağı. Benim doktorlarımdan, hemşirelerimden biri oldu diyebilirim. Yöresel tercihim, yıllardır Cunda’da yaşadığım için bu bölgenin zeytinyağlarıydı. Ancak yakın dönemde Güney Ege yağlarını da tüketmeye başladım. Çok lezzetli ve yoğun aromalı olmalarını seviyorum. Zeytinyağlı dolma favori lezzetim. Benim için çok önemli. Her sabah 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerim. Onun dışında kahvaltılarda küçük kaselerim var, onlar sofraya mutlaka konur ve ekmek bandırıp yerim. Yıllık 50 litre tüketimimiz var.

 

***

Ender Saraç

Doktor, diyetisyen, yazar

 

Kaliteli bir zeytinyağının yerini hiçbir şey tutamaz

 

Kökenimiz Giritli olduğu için zeytinyağlı yemeklerle büyüdüm. Hala benim için kaliteli bir zeytinyağının yerini hiçbir şey tutamaz. Her gün özellikle kahvaltıda bolca zeytin ve zeytinyağı tüketirim. Hurma ya da sele zeytini zahter veya kekikle karıştırmaya bayılırım. Zeytinde en çok Kuzey Ege ve Güney Marmara’yı, zeytinyağında ise Urla ve Milas başta olmak üzere Ege’yi tercih ederim. Ama Mardin ve Yusufeli’nin zeytinlerini de butik tatlar olarak beğenirim. Salatalarda zeytinyağı olmazsa olmazımdır. Tüm sebze yemeklerini zeytinyağlı sevmekle birlikte enginar ve favaya bayılırım.

 

***

Ece Vahapoğlu

Sunucu, yazar, wellness eğitmeni

 Sadece ekmek batırıp yemek bile harika

Küçüklüğümden beri siyah zeytini sevmişimdir (tane zeytin olarak veya ekmeğe zeytin ezmesi şeklinde sürerek). Üniversiteyi İtalya’da okurken de zeytinyağının ne kadar çok kullanıldığını gördüm. Ancak zeytin ve zeytinyağının hayatıma asıl girmesi 5 yıl önce eşimle tanıştığımda oluştu. Kocam Ayvalıklı. Zeytinin memleketinden. Onun her sabah bol miktarda zeytin ve zeytinyağı tüketmesine şahit oldum. Birlikte kahvaltılarımızda aynı alışkanlık zamanla bana da geçti. Yöresel tercihim tabii ki Ege, özellikle Ayvalık. Çünkü topraktan şişeye kadar süreci yakından takip ettiğim, bildiğim, sevdiğim kaliteli doğal zeytinyağına ulaşıyorum. Bu bölge hem sofralık, hem yağ olarak damak tadıma uygun. Erken hasatın tadına bayılıyorum. Sadece iyi bir zeytinyağına kızarmış ekmek batırıp yemek bile harika. Yemek olarak zeytinyağlı taze fasulye, enginar, yaprak sarma severim. Karı koca ayda 2 litre zeytinyağı tüketiyoruz. Yıllık sanırım kişi başı 10 litreden fazlaya denk geliyor.

 

***

Ebru Erke

Food and Travel Genel Yayın Yönetmeni, La Cucina Italiana Yayın Danışmanı

Aylık 10 litre tüketimimiz var

Evimde sadece zeytinyağı ve tereyağı kullanıyorum. Ağırlıklı olarak Edremit Körfezi bölgesi yağlarını tercih ediyorum. Güney Ege sızmalarını da özellikle yoğun tattaki mezelerle tüketmeyi seviyorum. Zeytinyağını sadece hafifçe marine edilmiş çiğ balıklarla, orta yağlı bir beyaz peynirle ve ekşi mayalı bir ekmekle tüketmeye bayılıyorum. Her şeyde kullandığımız için aylık zeytinyağı tüketimimiz 10 litre civarı.

 

 

 

 

***

Ahmet Güzelyağdöken

Üniversitede hoca, yağcı, peynirci, gurme, şef, Balmumu Lokantası’nın sahibi

 

Yediğimde burnumdan çıkıyorsa beni üzer

Sonu iyi olan her şeye sebep zeytinyağıdır. Başımız ağrısa zeytinyağı, saçımıza bir şey olsa yine zeytinyağı… Yaşadığım kültürde ruhuma öyle işlemiş ki! Hep şunu söylerim: İyi zeytinyağı kullanın. Kötü bir yağ beni üzer. Bir zeytinyağını yediğimde burnumdan çıkıyorsa beni üzer. Sızma ve Riviera’yı deneyeceksiniz. Denemeden olmaz. Riviera ile sızmayı yan yana koyun, ekmeği banın, farkı görün, sizin de bilginiz olsun. Prosedürünü okumakla olmuyor. Zeytin ve zeytinyağında ‘Memecik’ tercih ederim. Zeytinyağlılarda favori lezzetlerim zamanında toplanmış Ege otlarıdır. Aylık şahsi zeytinyağı tüketimim tahmini 5 litre. Ki, sağlam bir tüketimdir! Bir Ege mutfağı şefi olarak her yemeğimi özellikle sızma zeytinyağı ile yaptığım için aylık kullanımım 40-50 litreyi bulabilir.

 

***

Bülent Ortaçgil

Müzisyen, yorumcu, besteci, aranjör, söz yazarı

 

Soğuk sıkım zeytinyağı Az tuzlu zeytin severim

Zeytin ve zeytinyağı vazgeçilmezimiz. Zeytinin az tuzlusunu severim. Zeytinyağında erken hasat soğuk sıkım tercih ederim. Uzun zamandır Bozburun’da oturuyoruz. Bu bölgenin de yağı çok güzel ama Ayvalık’ın yeri bir başka. Hemen hemen tüm yemeklerde kullanıyoruz. Dolayısıyla yıllık tüketimimiz 20 litre dolayında.

 

***

Işınsu Kestelli

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

 

2 lt ortalamayı yükseltenlerden biriyim sanırım

 

Yeter ki doğru hasat edilmiş, işlenmiş ve depolanmış olsun

Kahvaltı soframdan zeytin, yemek ve salatalarımdan da bolca zeytinyağı hiç eksik olmaz. Hatta çoğu zaman küçük bir sos tabağı içinde masamda zeytinyağı da bulunur. Sadece çok lezzetli olduğu için değil, sağlık açısından da zeytinyağından asla vazgeçmem. Zeytinyağı tüketirken hem kimyasal, hem de duyusal özellikleri açısından ‘natürel sızma’ olmasına dikkat ederim. Hangi bölgemizden olursa olsun, doğru hasat edilmiş, doğru işlenmiş ve doğru depolanmış yağları tüketmek birinci önceliğim diyebilirim. Yaz mevsiminde roka, soğan ve domatesle yapılmış bol zeytinyağlı bir salataya asla hayır demem. İyi bir zeytinyağı, Urla sakız enginarı ile yapılmış salata ya da yemeğe de çok yakışır. Ülkemizde son yıllarda bir miktar artış olsa da kişi başına tüketim halen 2 litre civarında dolaşıyor. Ben ise ortalamayı yükseltenlerden biriyim sanırım. Hiç hesaplamadım ama hemen her yemekte zeytinyağı kullanıldığından bizim evde kişi başına düşen tüketim miktarı en az İtalya (9 litre) düzeyindedir.

 

***

Yonca Tokbaş

Yazar, koşar, konuşmacı, arı sever, zeytin dalı

 

Soframın baş tacı

Zeytinyağından başka yağ tüketmem. Tercihim Milas yöresi ‘Memecik’ zeytini ve yağı. Zeytinyağıyla pişen her şey, özellikle de Ege otları ve sebzeler her daim soframın tacı. Yıllık tüketimim ne kadar litre bilemiyorum. Ama tanıdığım birçok insandan daha fazla olduğuna eminim.

 

 

 

 

***

Bülent Alkış

Oyuncu

Terasımızda beş zeytin ağacı var

Ben İzmirliyim. Egeliyim yani. O yüzden zeytin ve zeytinyağı olmadan yaşayamam. Hatta İstanbul’da evimizin terasında 5 tane küçük zeytin ağacı var. Zeytinyağında yöresel tercihim Karaburun, Urla, Aydın. Aroması daha yoğun ve lezzetli geliyor. Zeytinde ise Tirilye. Hemen hemen bütün zeytinyağlı yemekler favorim. Yıllık sadece evde zeytinyağı tüketimimiz 25 litre civarında.

 

 

 

 

***

Alpay Okyay

Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası’nın üçüncü kuşak temsilcisi

 

Her yemekte kullanılmalı

Zeytin ve zeytinyağı ama evimde, ama lokantamızda her daim yemeklerimizden ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir ürün. Ayvalık, Edremit ve Akhisar başta olmak üzere Ege’nin her bölgesinin yağı ayrı değerli, sağlıklı ve lezzetli. Ama gerek iklimi, gerek ağaçlarının konumu ile alakalı olsun Ayvalık yöresi yağları bir nebze de olsa daha ön plana çıkıyor. Zeytinyağlı enginar, kereviz, çalı fasulyesi, barbunya, pırasa favorilerim. Ama bence her yemek zeytinyağı ile pişmeli. Her gün her öğün zeytinyağı kullanıyorum. Hatta sabunum bile zeytinyağı sabunu. Lokantamızda da etli etsiz yaptığımız her yemekte zeytinyağı kullanıyoruz. Zira, iyi yemeğin kalitesini belirleyen en önemli unsur iyi zeytinyağıdır.