Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Butikçiler tek çatıda toplandı

Türkiye’de artık butik zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin de bir derneği var. Haziran 2017’de kuruluş işlemlerini tamamlayan ve Ağustos 2017’de de ilk genel kurulunu gerçekleştiren ‘Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği’, üyelerinin bilgi ve güçlerini birleştirerek oluşturdukları sinerjiyle Türk zeytin ve zeytinyağı sektörüne yepyeni bir soluk vermek üzere yola koyuldu.

‘TEVOO’ adı altında, uluslararası ölçekte kabul gören, en üst düzey kalite kriterlerini belirlemek amacıyla yola çıkan Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği, üyelerinin bu kriterlere uygun üretim yapmalarını denetleyip belgeleyerek, tüketicilere kalite açısından üstün nitelikli ve sağlık bileşenleri en yüksek zeytinyağı ürünlerinin sunulmasını hedefliyor.

Derneğin başkanı, eczacı ve zeytinyağı üreticisi Atilla Totoş, zeytin ve zeytinyağında kaliteyi ve sağlığı ön plana çıkaran butik üreticileri bir araya getirme arayışlarını 2015’ten bu yana sürdürdüklerini, çalışmalarını bir dernek çatısı altında kümelenme yoluyla olgunlaştırma kararı aldıklarını söylüyor.

Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya’nın danışmanlığında kurulan Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği, alışılmışın dışında bir yapıya sahip ve üyeleri sadece zeytin ile zeytinyağı üreticisi tüzel kişiliklerden oluşuyor.

Türk natürel sızma zeytinyağlarının hem yurtiçinde, hem de yurtdışında hak ettikleri değeri bulmasını hedefleyen dernek üyeleri, miktar yerine kaliteyi öne çıkardıkları ürünleriyle uluslararası alanda tanıtım ve ülke imajına olumlu katkı sağlamayı da amaçlıyor.

Daha fazla bilgiye ulaşmak isteyenler www.tevoo.org sitesini ziyaret edebilir.