Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Editör’ün MEKTUBU

 

Zeytin dostları, koronavirüsün gölgesinde bir 6 ayı daha geride bırakırken, 6’ncı sayımızla bir kez daha sizlerle buluşabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Yine yepyeni konular, firma öyküleri ve yazarlarla karşınızdayız.

Tüm olumsuzluklara karşın, dolu dolu 132 sayfalık bir dergi hazırlayıp siz zeytinyağı dostları ve sektörün değerli temsilcileriyle buluşturabilmenin heyecanı içindeyiz.

Başta da belirttiğimiz gibi, birlikte olmadığımız sürede de ülkemizde ve tüm dünyada odak konu Kovid-19’du.

Ve muhtemelen bir süre daha da gündemde kalmaya devam edecek.

Koronavirüs ailesinin en yeni, belki de en tehlikelisi olan Kovid-19, kainatın sağlık başta olmak üzere, sosyo-ekonomik, sosyo-psikolojik birçok dengesini yerinden oynatarak hayatımızda kalıcı değişimlere neden olmaya başladı.

Aslında bu süreç bizlere tarımın önemi ile birlikte sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşımın insanlık için ne kadar hayati değerde olduğunu hatırlattı.

Zeytin ve zeytinyağının vücudumuzun bağışıklık sistemine yaptığı olumlu katkılar ve birçok hastalığın oluşmasını engellediği yönündeki bilimsel bulgular, salgınla birlikte insanların daha çok ilgisini çekti.

Yaşanan salgının zeytin ve zeytinyağı tüketiminin artmasına vesile olması belki de bu sürecin tek teselli noktası olsa gerek!

Virüsün tüm dünyayı etkisi altına aldığı bugünlerde ‘Zeytinin Koronası’ olarak tanımlanan ‘Xylella Fastidiosa’ (Zeytin Bakteriyel Yanıklığı) salgını da Avrupa’daki zeytinliklerde hızla yayılmaya başladı.

Binlerce ağacın ölümüne yol açan ‘Zeytin Leprası’ hem üretim miktarını, hem de kaliteyi olumsuz etkiledi.

Uzmanların ifadesiyle ülkemiz zeytincilik sektörü için de tehlike çanları çalmaya başladı.

Kovid-19’un etkileri ne yazik ki bunlarla da sınırlı kalmadı.

Daha önceleri pazar yerlerinde, yol kenarlarında gördüğümüz üretici kılığında birtakım sahtekarlar, salgını fırsat bilerek yeni bir mecraya geçiş yaptılar.

İnternetteki büyük alışveriş portallarında sanal dükkanlar açarak, 100 TL’nin altında bir fiyatla 5’er litrelik sözde ‘sızma’, gerçekte ‘tağşişli’ zeytinyağı satmaya başladılar.

Bu konuların hepsini otoriteleriyle konuştuk, sizler için kaleme aldık.

İstanbul Gastronomi’nin katkılarıyla ‘Lezzet’ sayfalarımızı da yeniledik.

Son söz olarak bir de müjdemiz var.

Yeni yılda kısmetse 2 değil, 3 kez çıkacağız.

Sürprizlerimizi bekleyin.

Zeytinyağı tüketelim, sağlıklı kalalım.