Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Dursun Özcan emekli elektrik mühendisi ve müteahhit. Ahmet Özcan ise 5 yıl finans, 2.5 sene enerji sektöründe profesyonel olarak çalışmış. Son 2 yıldır ise birlikte zeytinyağı işindeler. ‘Tinnaturel’ ve ‘Costa Egea’ markalarıyla bu mucize sıvının nimetlerinden herkes yararlansın diye çabalıyorlar.

 

Onlar baba&oğul… Manisalı oldukları için aslında doğdukları andan beri zeytinle iç içelermiş ama ticari olarak bu işe 2012’de başlamışlar. Dursun Özcan emekli elektrik mühendisi ve müteahhit. Aynı zamanda zeytinyağının ticari tarafında 60 yaşından sonra bulunmaya başlamış bir müteşebbis. Ahmet Özcan ise üniversitede işletme eğitimi almış, yönetim organizasyon üzerine de yüksek lisans yapmış. 5 yıl finans, 2.5 sene enerji sektöründe profesyonel olarak çalışmış. Son 2 yıldır da babasıyla birlikte kurduğu aile şirketinde toptan ve perakende zeytinyağı ticaretine adım atmış.

 

ÇİFTE MARKAYLA SEKTÖRDELER

Özcan ailesinin kendilerine ait zeytinlikleri yok. Dolayısıyla; Manisa’nın Turgutlu, Akhisar, Salihli ile İzmir’in Bayındır, Tire, Ödemiş ilçelerini adeta karış karış dolaşarak, test ederek, tadım yaparak yerel üreticiden topladıkları yağları işleyip satıyorlar. ‘Tinnaturel’ ve ‘Costa Egea’ adında iki markaları var. Tinnaturel’i oluştururken, Kuran’da bulunan ve “And olsun o incire, o zeytine” diye başlayan Tin suresinden esinlenmişler. Costa Egea’yı ise zeytinyağının kozmetik kullanımı üzerine oluşturmuşlar. Tüketiciye öncelikle sosyal çevreleri, restoran, kafe ve otellere toptan satış kanalları aracılığıyla ulaşıyorlar. Sosyal medya üzerinden perakende satış da yapıyorlar.

 

HEDEFTE UZAKDOĞU VE ASYA VAR

Baba&oğul Özcanlar, “Yurtiçi hedefimiz, satışlarımızı her yıl yüzde 20-25 oranında artırmak. İhracatta ise Uzakdoğu ve Asya pazarında yer edinebilmek. Şu anda 3 ülkeyle görüşme halindeyiz. Çok ciddi potansiyel vaat eden bir piyasa olduğu için 1 yıl içinde bölge ülkelerinde fuarlara katılmayı düşünüyoruz” diyorlar. Türk zeytinyağının hak ettiği değeri bulabilmesi için üretici, tüccar ve tüketicinin el ele vererek kaliteyi hep yüksek tutması gerektiğinin altını çizen Dursun ve Ahmet Özcan, “Maliyetleri düşürmek adına yapılan tağşiş gibi işlemler marka değerimize ve imajımıza çok ciddi zararlar veriyor. Öncelikle tüketicilerin kaliteli ürünü ısrarla talep ediyor olması gerekiyor” diye de ekliyorlar.

Tinnatural
Tinnaturel, Costa Egea
Manisa, İzmir