Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

 

Almanya’da kömür madenlerinde yıllarca çalışan İsmail Uysal, 1981’de, babası Ali Bey’in emanetini sürdürmek için Soma’nın Avdan köyünde zeytinyağı fabrikası kurmuş. 1997’de vefatından sonra işin başına oğulları Şeref Ali Uysal ve Osman Uysal geçmiş. Biri makine teknikeri, diğeri doğuştan tarımcı iki kardeş ve çocukları el ele vererek, Soma’nın adını kömürün yanı sıra zeytincilikte de duyurmak için ‘Avdan’ ve ‘Vecihe’ markalarını tüketicilerin beğenisine sunmuş.

 

 

Öykülerinin daha öncesi olmakla birlikte onların somut olarak anlatacak kadar bildikleri kısım 1919 doğumlu dedeleri Ali Uysal’ın 1974’te delicelerine Edremit tipi zeytin aşısı yapmasıyla başlamış. 1981’de babaları İsmail Uysal, Almanya’da kömür madenlerinde çalışarak biriktirdiği sermayeyle Soma’nın Avdan köyünde kurduğu taş baskı sulu sistem yağhaneyle natürel sızma zeytinyağı üretmeye başlamış. Aslında fiilen hep işin içinde olan oğulları Şeref Ali Uysal ve kardeşi Osman Uysal, 1990’lı yıllarda üretime resmen dahil olmuş.

 

3 TEKNOLOJİYİ BİRLEŞTİRDİLER

 

Önce gelişen teknolojiyi takip etmişler. 1996’da günlük 60 ton kapasiteli İtalyan marka Amenduni kontinü sistemli zeytinyağı fabrikasını kurmuşlar. 1997’de babalarını kaybetmişler. Pes etmek yerine, “Bu işi nasıl daha iyi şekilde yürütürüz?” diye düşünmüşler. Yaptıkları incelemeler sonrası ikinci kontinü sistemlerini karma bir hat olarak yerli makine üreticisi Haus ve Polat Makine ile yine İtalyan Amenduni ile kurmuşlar.

Kütahya Meslek Yüksekokulu Makina Resim Konstrüksiyon ve Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan 1966 doğumlu Şeref Ali Uysal, 30 yıl boyunca Ege Linyit İşletmeleri’nde makine teknikeri olarak çalıştığı için makinelerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak çok kolay olmuş. 1969 doğumlu Osman Uysal zaten ilk günden beri tarımla ilgili işlerde kendisini geliştirmiş. Dolayısıyla kısa sürede günlük 130 ton zeytin işleyen bir tesis haline gelmeleri sürpriz olmamış.

 

6 KÖY, 12 PARÇA, 400 DÖNÜM

 

Ailenin zeytinlikleri Soma’nın Avdan, Dualar, Hatunköy, Işıklar, Karacahisar ve Kozanlı köylerinde. Toplamda 400 dönüm civarında. 12 parçadan oluşuyor. Bahçelerinde ağırlıklı olarak Edremit (Ayvalık), Gemlik, domat ve tekir cinsi ağaçlar mevcut. Kendilerine ait zeytinliklerden topladıkları zeytinlerden ürettikleri zeytinyağı miktarı 25 ton civarında. Ancak, Avdan’daki fabrikalarında kendi zeytinlikleriyle sınırlı kalmıyor, yöredeki çiftçilerin zeytinlerini de sıkıyorlar.

 

O FUAR YENİ UFUKLAR AÇTI

 

Ekim 2018’e kadar sadece yıllar içinde oluşmuş dost ve akraba çevrelerine ulaşabiliyorken, Antalya’da katıldıkları Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) onlara yeni ufuklar açmış. Şeref Ali Uysal, “Çocuklarım Fatih, Vecihe, Büşra ile yeğenlerim Serkan, İsmail’le birlikte katılımcılara zeytinyağımızı tattırdık. Bu işin ehli insanlardan güzel yorumlar aldık. Soma madeni ve kömürüyle meşhur bir yer olduğu için insanlar zeytinyağı üretildiğini öğrenince çok şaşırdılar. Biz de Soma’da da zeytinyağı üretildiğini daha iyi anlatabilmek için madenci heykelinin bir eline zeytin, bir eline kömür verdik ve “ Soma; altı kömür, üstü zeytin ağacı” dedik. İnsanların ilgisini çektik ve çok güzel bir kitleye ulaştık. Şu anda sosyal mecraları kullanarak tüketiciye ulaşmaya çalışıyoruz” diyor.

 

 

Biri kasabalarına diğeri annelerine vefalarının eseri

 

Ailenin iki markası var. İkisi de 2003’te tescillenmiş. Biri ‘Avdan’, diğerinin ise ‘Vecihe’. İki ismi de vefa duygusu ile bulmuşlar. ‘Avdan’, fabrikalarının ve zeytinliklerinin bulunduğu kasabanın adı. ‘Vecihe’, tesisleri kurmalarında en büyük emeğe sahip olan annelerinin ismi. “Doğduğumuz, büyüdüğümüz ve ekmeğini yediğimiz yer olan Avdan ile bizi doğuran, büyüten, ekmeğimizi yapan annemize olan vefa borcumuzu isimlerini en güzel şekilde temsil ederek, taşıyarak, en iyi ödülleri kazanarak ödeyeceğimize inanıyoruz” diyorlar.

 

 

İhracat için altyapı hazır

 

İhracata yönelik ailenin gündeminde şu anda aktif olarak bir çalışma yok. Ancak gelecek hedefleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu nedenle kendilerini ve işletmelerini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyorlar. Şeref Ali Uysal’ın kızı Vecihe, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş. Halen Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler’de okuyor. Oğlu Fatih, Kocaeli Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği eğitimi alıyor. Osman Uysal’ın oğlu İsmail, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden mezun makine teknikeri. Diğer oğlu Serkan ise Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü son sınıfta. “Aile şirketimiz ihracat için hukuki ve ticari altyapıyı sağlayacak donanıma ulaşmak üzere. Firmamızın ve zeytinyağımızın ihracat potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz” bilgisini paylaşıyorlar.

 

 

Hedef, 1.5’u 4 kilo yapmak

 

Uysallar öncelikle Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketiminin 1.5 kilodan 4 kiloya çıkmasını hedefliyorlar. Sağlıklı nesiller yetişmesi için bunun çok önemli olduğunu düşünüyorlar. Diğer bölgelerimizde de en az Ege’de olduğu kadar zeytinyağı tüketilsin istiyorlar. Bunu sağlamanın yolunun da diğer bölgedeki vatandaşlarımıza Ege’de tüketilen yağların kalitesinde zeytinyağını ulaştırmak olduğuna inanıyorlar. “Hiperlerden ziyade butik market ve mağazalarda satış yapmak istiyoruz. Türk Gıda Kodeksi’ne uygun, bütün analizlere açık, şeffaf üretim yaparak kaliteli naturel sızma zeytinyağımızı tüketiciyle buluşturmayı hedefliyoruz” diye konuşuyorlar.

 

 

Ödüllere abone

 

Uysallar Yağ A.Ş. ilk ödülünü Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 9’uncu Uluslararası Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda almış. Avdan markaları bronz madalyaya değer bulunmuş. İkinci ve üçüncü ödül yine aynı yarışmanın bir sonraki yılında gelmiş. Avdan altın alırken, Vecihe bronzla ödüllendirilmiş. Son ödül ise İtalya’daki Domina EVO IOOC 2017’de kazanılmış. Avdan, genel kategoride gümüş madalyayla taçlanmış.

Zeytindostu Derneği Üyesi olan Şerif Ali Uysal, Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu’nun açmış olduğu zeytinyağı operatörlük kursunu tamamlamış. Derneğin düzenlediği birçok eğitime katılmış. En son olarak Edremit’te Birsen Can Pehlivan’ın desteğiyle gerçekleşen Antonia Giuseppe Lauro’nun verdiği ikinci seviye zeytinyağı tadım ve kalite eğitiminde yer almış. “Kardeşim ve ben, çocuklarımız ve yeğenlerimizle birlikte eğitimlere katılmayı sürdüreceğiz. Her zaman daha iyi zeytinyağını üretmek için çalışmaya devam edeceğiz” diyor.

 

Uysallar Yağ A.Ş.

Avdan, Vecihe

Soma

 

Fatih Uysal, Şerif Ali Uysal, Vecihe Uysal, İsmail Uysal, Serkan Uysal, Osman Uysal