Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Zeytinyağının seçimi sağlık ve lezzet açısından kritik önem taşıyor. Nova Vera’nın kurucusu Bahar Alan, tüketicileri bilinçlendirmek ve kulaktan dolma bilgilerin önüne geçmek amacıyla doğru bilinen yanlışları paylaştı.

 

Zeytinyağı dili ve boğazı yakıyorsa yüksek asit içeriyordur.

İyi bir zeytinyağının dilin yanlarında acılık ve boğazda yakıcılık hissi oluşturması gerekir. Bu yakıcılığın asitle bir ilgisi yoktur, içinde yüksek miktarda antioksidan olduğunu gösterir.

Zeytinyağı kilo aldırır.

Zeytinyağı kalorili olarak bilinen bir yiyecektir. Endüstriyel zeytinyağları içeriklerini büyük ölçüde kaybettikleri için kalori-fayda dengesinde diyetten çıkarılmak istenebilir. Ancak iyi bir zeytinyağı hem ilaç niteliğindedir, hem de iştahı ve obeziteyi kontrol altına aldığına dair çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Bu yüzden iyi zeytinyağı, beslenme programları için en temel unsurlardan biri olmaya adaydır.

Zeytinyağı koklandığında zeytin kokusu geliyorsa kalitelidir.

Zeytinyağında siyah zeytin kokusu alınması sanılanın aksine istenmeyen bir şeydir. Siyah zeytin fermente olmuş zeytindir. Yağda bu kokunun alınması zeytinin fazla bekletilerek sıkıldığını gösterir. Zeytinyağı koklandığında tazeliği çağrıştıran meyvemsi kokuların alınması yağın iyi işlendiğinin ve korunduğunun göstergesidir.

Zeytinyağının gerçek olduğunu anlamak için buzdolabında donup donmadığına bakılmalıdır.

Zeytinyağı 7-8 derecede donabilir. Ancak donmaması zeytinyağının yapıldığı zeytinin cinsiyle ilgili olabilir. Farklı yağlarla karıştırılmış yağlar da buzdolabında donabilir. Bu test zeytinyağının hakiki olup olmadığına dair kesin bir gösterge değildir. Gerçek olup olmadığı ancak kimyasal analiz sonucunda anlaşılabilir.

Sağlıklı zeytinyağı için tek kriter doğal olmasıdır.

Yol kenarlarından alınan yağların bir kısmı en az 1 yıl önce sıkılmış, dolumdan önce plastik bidonlarda beklemiş yağlardır ve sıcakta bozulmuş olma ihtimali vardır. Pet şişede ise içindeki zeytinyağı çözücü nitelikte olduğu için şişesindeki kimyasallarla etkileştiğinden son derece zararlıdır.