Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Saruhanlı, Anadolu’ya gelen ilk Türk boylarından “Yiva”ların yerleştiği yerlerden biri. Eski Türkçe’de Yiva, ‘en iyisi, en değerlisi, en güzeli’ anlamına geliyor. İşte, Özden Altural da bundan yola çıkarak Büyükbelen’deki zeytinliklerinden ürettiği zeytinyağını “Yiva” adıyla markalaştırmış.

Özden Altural, İzmir doğumlu. Özel Türk Koleji’nin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat’ı bitirmiş. Uzun süre bankacılık sektöründe denetim ve ithalat-ihracat departmanlarında çalışmış. 15 sene şube yöneticiliği yaptıktan sonra emekli olmuş. Ardından, 3 yıl bir dış ticaret ve gümrük müşavirliği şirketinde bölge koordinatörü olarak görev yapmış. Son 7 senedir de kendini tamamen zeytin&zeytinyağı üretimi ve satışına vermiş.

 

KURUMSAL HAYATTA İKEN KARAR VERMİŞ

 

Özden Bey’in zeytin ve zeytinyağı yolculuğu aslında yaklaşık 20 sene önce kurumsal çalışma hayatının içinde oluşmaya başlamış. Finans ve bankacılık gibi stresi yoğun sektörlerde yönetici olarak çalıştığı dönemde vakit buldukça doğayla iç içe olmuş. İlk adımı Saruhanlı Büyükbelen’de göl kenarındaki 60 bin metrekarelik araziyi alarak atmış. Tüm izin dönemlerini ve tatillerini burada geçirerek boş tarladan muhteşem bir zeytinlik yaratmış.

İlerleyen dönemlerde yeni araziler alarak yolculuğuna devam etmiş. Bu süreçte tarım il ve ilçe müdürlükleri, ziraat odaları, bağımsız çalışan ziraat mühendislerinden teknik anlamda bilgi desteği almış. Fuarlara, tadım eğitimlerine katılarak bilgi ve tecrübesini artırmaya çalışmış. Kurumsal çalışma hayatına son verdikten sonra 7 sene önce arazilerinin bulunduğu köye yerleşmiş. Artan hacim ve kaliteye verdiği önem onu markalaşmaya, organik tarıma yönlendirmiş.

 

TÜRK CUMHURİYETLERİ’NE İHRAÇ EDİYOR

 

Özden Altural, gelinen son noktayı ise şöyle anlatıyor: “Halen 3 bahçeden oluşan 150 dönüm zeytinliğimiz var. Ağaçlarımız Trilye, Edremit, Tekir ve Domat cinsi. Yıllık kapasitemiz 125 ton. Dışarıdan ürün almadan sadece kendi kontrolümüzdeki arazilerimizden elde ettiğimiz zeytinlerimizle yolumuza devam ediyoruz. Sıkımı organik denetlemesinde aynı grupta yer aldığımız bir firmada gerçekleştiriyoruz. Tüketiciye anlaşma sağladığımız bir pazarlama firması aracılığının yanı sıra internet satışıyla ulaşıyoruz. İç piyasanın yanında Ukrayna ve bazı Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yapıyoruz.

Hedefimiz; organik esaslarına uygun, yüksek kaliteli ve ekonomik fiyatlı ürünü tüketiciye kadar ulaştırabilmek. Sektörümüzde maalesef hileli ürünlerin artışı had safhaya ulaşmış durumda. Tağşişe verilen cezalar artırılmalı. İthalat engellenmeli. Ülke genelinde üretimi artırmak en başta gelen hedef olmalı. Biz, ambalajın içindeki ürünümüze güvenimizi göstermek amacıyla etiketimizde maksimum asit oranını (0.6) yazan ender firmalardanız. Orta ve uzun vadede kalite ve satış politikamızdan taviz vermeden markamızı hak ettiği yere ulaştıracağız. Şimdilik bayrak bende. Oğlum Sinan da üniversite sonrası ikinci kuşak olarak yola devam edecek.”

 

Yiva Zeytin ve Zeytinyağı

Yiva

Saruhanlı Büyükbelen