Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Zeytinyağı Şişelerine ruh katıyor

Zeytin öylesine bir mucize ki, bir yandan insanlara meyvesiyle şifa dağıtırken, bir yandan da şaşırtan keşiflere ve dostluklara aracılık ediyor. Zeytinle yolculuğumuzda bu kez bir ressamla tanıştık. Adı, Figen Çiçek. Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu. 18 yıldır profesyonel ressam. Bugüne kadar farklı şehirlerde 12 kişisel sergi açmış, çeşitli ödüller almış. Halen Antalya’da yaşıyor. Kaleiçi’nde, adını taşıyan bir sanat galerisi var. Şehirler ve sembolleri ilgisini çeken konular. Babasının evdeki kara kalem çizimlerini takip ederek çıktığı sanat serüveninde şimdilerde patentini aldığı bir yöntemle olağanüstü eserler yaratmaya devam ediyor. ‘Mermer tozu tekniği’ adını verdiği bu yöntemle zeytinyağı şişelerini adeta birer sanat eserine dönüştürüyor.

Mermer tozu tekniğiyle

Figen Hanım 5 yıl önce Antalya’nın simgesi portakalın kabuklarının görüntüsünü tuvale yansıtabilmenin yollarını ararken, turunç ağaçlarının altında bulmuş aradığı cevabı. Mermer granüllerini eleyerek belli bir kalınlığa ulaştırmış ve bazı farklı malzemelerle karıştırarak ‘mermer tozu tekniği’ni elde etmiş. Önceleri sadece tuvale çalışırken, şimdilerde mermer, granit, traverten, ahşap ve en son cam şişe üzerine çalışarak farklı bir alan yaratmış kendisine. Türkiye’nin ilk EXPO’su olan ‘Çiçek ve Çocuk’ temalı EXPO 2016 Antalya’da, yaşadığı kentin sembollerini anlattığı üç sergi birden açmış. Ve bu önemli organizasyon süresince Türkiye’nin sürdürülebilir tarımı hakkında pek çok bilgiye sahip olmuş. En önemlisi, Türkiye’nin, İtalya’dan sonra en büyük ve kaliteli zeytin üreticisi olduğunu öğrenmiş. “Sanat ve tasarımlarla ben de bu sektöre katkı sağlayabilir miyim?” diyerek, zeytin üreticileriyle bilgi alışverişinde bulunmaya başlamış. Bu sırada, Ege’nin hatırı sayılır şekilde bu işte uzmanlaştığını görmüş.

Ambalajda fark yaratıyor

“Kaliteli zeytin ve zeytinyağımızı gerçekten farklı sunabiliyor muyuz?” diye araştırdığında ise özellikle yurt dışında katıldığımız fuar ve yarışma gibi platformlarda fark yaratmak adına etiket dışında fazla bir argümanımız olmadığı gerçeğiyle karşılaşmış. İşte tam da bu noktada özel ve az üretilen butik zeytinyağlarını sıradan sunumlardan kurtarmak adına, şişe üzerine de ‘mermer tozu tekniği’ni uygulamaya karar vermiş. Elinde bulunan farklı şişelerin üzerine zeytin dalı veya sadece zeytini bu teknikle rölyef yapmış. Belli bir seviyeden sonra da bu şişeleri zeytinyağı üreticileriyle paylaşmış. Diyor ki:

“Çok güzel geri dönüşler aldım, almaya da devam ediyorum. ‘Delice’ olarak bilinen ve nadir bulunan yabani zeytin ağaçlarından elde edildiğini öğrendiğim özel bir yağın şişelerinin tasarımını yapıyorum. Hedefim, zeytinyağı şişelerini birer sanat eserine dönüştürmek. Böylece çok özel bir zeytinyağının, çok özel bir şişeyle sunulabilmesine aracılık etmek. Eşsiz Türk zeytinyağının uluslararası arenada kalite ve lezzetinin yanında ambalajıyla da fark yaratmasına karınca kararınca katkıda bulunmak.”

Evet, zeytin işte böyle bir şey. Bir kez tanışıp haşır neşir olduğunuzda büyüsüne kapılıyorsunuz. Tıpkı Figen Çiçek gibi...