Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Edremit Meslek Yüksekokulu, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ziraat Odası ve Edremit Ticaret Borsası ile başlatılan “Edremit Zeytin Kümesi” çalışmaları meyvesini vermeye başladı.

 

Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, “Edremit’te KOBİ’lerin tek başlarına yabancı pazarlara girmeleri ve buralarda tutunabilmeleri çok zor. Bu nedenle Edremit Ticaret Odası olarak firmalarımızın uluslararası pazarlara küme yapısı ile açılım yapmalarına destek oluyoruz. Bu projeyle de Edremit’te zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın dış ticarete yönelik altyapı çalışmalarının hazırlanmasını, yurtdışı pazarlara açılmalarını, yurtdışı pazarlarda rekabet gücünü artırmalarını, ihracat odaklı büyümelerini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Semerci, odanın sekreteryalığında yürütülecek bu projede yapılacak ihtiyaç analizi çalışmasından sonra firmalara katma değer yaratacak, rekabet güçlerini artıracak eğitim ve danışmanlık hizmetleri verileceğini belirterek, yurt dışında ortak pazar araştırmaları, pazar ziyaretleri, ikili iş görüşmeleri ve tesis ziyaretleri yapılacağını kaydetti.

DİBİNDE DOĞAR, İÇİNDE BÜYÜRÜZ

Zeytin ve zeytinyağının Edremit için çok önemli olduğunu, ilçenin en önemli geçim kaynaklarının başında geldiğini kaydeden Belediye Başkanı Kamil Saka, “Zeytin bizler için bereket, bolluk, ekmek kapısı demek. Yöre insanımızın en önemli geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağımızı uluslararası tanınırlığa ulaştırmak adına küme kurulma girişimine başladık. Edremit bir zeytin kenti. Edremitliler olarak zeytin ağacının dibinde doğar, içinde büyürüz. Yöre insanın hayatının merkezinde zeytin vardır. Günümüzde çayına kadar bütün nimetlerinden yaralandığımız, bizlere geçim kaynağı olan, barışın simgesi zeytin ve zeytinyağımızı daha iyi tanıtabilmek amacıyla yaptığımız bu girişim sayesinde Edremit zeytin ve zeytinyağı uluslararası düzeyde tanınacak” diye konuştu.

MARKALAŞMA YOLUNDA BÜYÜK ADIM

Kaymakam Ali Sırmalı, “Edremit Kaymakamlığı olarak zeytinle alakalı tüm çalışmaların destekçisiyiz. Yine söylüyorum, zeytin çok önemli bir varlığımız olup Edremit’te zeytin ve zeytinyağı alanında birlikteliğin olması markalaşma yolunda çok önemli bir adımdır. Kaymakamlık olarak Edremit’te zeytin kümelenmesi kurulmasını destekliyoruz. Bu kümelenme markalaşma yolunda ve dış ticaret yolunda atılmış en büyük adımdır” dedi.

KİMLER KATILMA SÖZÜ VERDİ?

Aktay Zeytincilik (Halil Aktay), Ali Pekin Gıda (Hasan Pekin), Avre Zeytincilik (Hüseyin Şahan), Denizer Zeytincilik (Tarkan Denizer), Dr. Yağcı (Seyit Özden), Drop Zeytincilik (Hamit İzmirli), Erçevik Zeytincilik (Mustafa Erçevik), Erkan Aykan Zeytincilik (Erkan Aykan), Ferhatoğlu Zeytincilik (Agah Ferhatoğlu), Fora Zeytincilik (Ant Gıda A.Ş.), Hanya Zeytincilik (Fırat Aşkın), Kanyon Zeytincilik (Hasan Güçlü Sakallı), Kayahan Ticaret (Bayram Kayahan), Midas Zeytinyağı (Sabit Ertür), Semercioğlu Zeytincilik (Mehmet H. Semerci), Pidasus Zeytincilik (Osman Baydar).