Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün en etkin sivil toplum kuruluşlarından Zeytindostu Derneği’nde nöbet değişimi yaşandı. Mayıs 2017’de Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Murat Çetin, geçen 11 Temmuz’da, 1.5 yıllık görev süresini doldurarak bayrağı vekili Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya’ya devretti. Özkaya’nın başkanlığındaki yönetim kurulu görevi 2020’ye kadar sürdürecek. Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, Zeytindostu Derneği’nin demokratik geleneklerle yönetilen bir yapı olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

GELENEĞİ SÜRDÜRECEĞİZ

“Dünyanın gelişmiş ülkelerinde var olan ve ‘yarını planlamak, geleceğe hazır olmak’ şeklinde özetlenebilecek olan bir sistem Zeytindostu Derneği’nde gelenek haline gelmiş durumda. Batı demokrasilerinde kurumların başındaki yönetimler, idari yapının aynı prensiple çalışabilmesi ve her idari değişiklik sonrası kurgulanacak farklı çalışma prensiplerinin kuruma verebileceği zararlardan korunabilmek amacıyla bir sonraki yönetime okul görevi misyonu da üstleniyor. Zeytindostu Derneği yıllardır yazılı olmayan bu prensiple çalışıyor. Ülkemizde zeytin sektörün en başarılı sivil toplum kuruluşu olan Zeytindostu Derneği yönetimi yine kendine yakışır bir durum ortaya koydu. Görevi devraldığı günden bu yana 1.5 yıldır derneği başarıyla yöneten Murat Çetin geleneklere uygun olarak başkanlığı devretti. Bir önceki yönetim kurulunda da yer alan ve 2017-2020 arasında görev yapacak olan yönetimin hazırlanmasını sağlayan ve bu süreçte görevini başarıyla sürdüren Murat Çetin bu prensipli yönetim anlayışı ve çalışmalarıyla büyük bir övgü topladı.”

 

KİMDİR?
Zeytindostu Derneği Ankara Duyusal Analiz Paneli Kurucu Başkanı da olan Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor. Özkaya ayrıca, zeytin ve zeytinyağı, gıda bilimi ve teknolojisi, gıda mikrobiyolojisi, gıda hijyeni, yiyecek içecek üretimi, ürün geliştirme, duyusal analiz, ekmek ve unlu mamuller üzerine çalışmalarını sürdürüyor.